Jdi na obsah Jdi na menu
 


16.10. 2013 - Kronek Alband - Brno, Cafe Gracian

„NEŘVI, TADY NEJSEŠ V RÁJCI!“

aneb

„CAFÉR“ GRACIAN

Report / Kronek Alband / středa 16. října 2013, od 19 h. / Brno, Cafe Gracian (Lidická 17)

Motto:

„Kavárnou, kavárnou / potichu voní čaj / s kavárnou omládnou / ti co tu sedávaj.“

(Parafráze  textu Jiřího Suchého z písně Vladimíra Mišíka Šero v kavárně)

Je to tak - nádherným interiérem vyprodané kavárny Gracian, kavárny, kterou máte po cestě, voněl čaj i pivo, a po chvíli začala vonět i ta nejlepší muzika na světě, v kterémžto důsledku začaly vonět i naše duše (o svých nohách po úředním dni radši nehovořím). 

img_1304.jpgJak jsem již naznačil – VYPRODÁNO, chilližto SOLD-OUT. To je pojem, který si cení nejen kapely, manažeři, producenti, majitelé kaváren, ale samozřejmě i fanoušci. Trošku méně si toho asi v malé kavárně cení číšníci a číšnice, kteří se museli proplétat mezi hosty, mezi stolky, tančit po schodech směrem na galerii, a přitom neupustit tác, a přitom - neupustit.

Kapela Kronek Alband nám tenhle nádhernej večer „upustila“ pár skvělých písní, a to ani nemluvím o tom, co svým „hovězím vokálem“ předváděl Libor Tygr Machata, když se Jaroslav Albert Kronek vrtěl na sedačce, aby závěrem představil Víťu Fraňka. Já osobně vím, že „prcprc“ je hned, ale tohle?!? :-)

Albert na nás koukal chvíli přes černý brýle, chvíli přes svoje oči, a přitom hrál „Byly noci vládnou barmani“, Na sál!, Samá voda, Eagle Scout, nehrál daleko, hrál blízko (strašně blízko), ale určitě hrál navždy, tj. pro zážitek navždy, pro pocit, který nikdy nezapomenete, třebaže možná zapomenete, že to bylo v Gracianu a že to bylo ve středu a že to bylo v říjnu a že to bylo v roce 2013.

A že to bylo fakt super! Daleko a navždy uzavřelo první blok, před občerstvující přestávkou, abychom se do světové hudební scény posléze vrátili skladbou Paperback. Jó holt jsme listovali takovým barevným, námi dobře ochmataným... Albandem.

Příjemné bylo, že na představení byla představena rovněž Kronkova, tzn. dědečkova (nikoli Dědkova!) vnoučata, která objemově tvořila tak zhruba jednu šedesátinu Libora Machaty, ale co už...zkrátka něco se rodí a něco je silné – jako třeba já, který přibírám ne každým rokem, ale každou hodinou, samozřejmě s vypitým pivem.

Tentokrát s vypitým padochovským Antonínem dvanáctkou, ale kdo chtěl, tak pan majitel - který měl mimochodem před samotným začátkem vystoupení sympatický proslov - na naši prosbu objednal i desítku Huberta Kácov. Děkujeme pěkně!

Nejprve nás objala Náruč dobrýho světla, pak jsme si zarajtovali na Šauglích on the road, ale celou dobu jsme pařili v Knajpě U indiána, totiž pardon, v Café Gracian. Že už ty písničky znáte jako svý boty? No to je pravda, však taky nejméně polovina kavárny zpívala ty texty nazpaměť, možná pročež Jarda Kronek hovořil o plánovaném novém programu, o nové náladě, z níž vzorek se hrál v podobě songu Let let (žádný Led Zeppelin - český překlad Běh roků).

Když jsem v tom randálu, který pětice kronekmachatahorňákfraněkpetržela vyluzovala, chtěl promluvit na svého Boba, je pravda, že jsem asi trochu křičel, pročež mne můj bratr zpacifikoval slovy, která jsem zkrátka musel dát do titulku, i kdybych nechtěl...ale já jsem chtěl: „Neřvi, tady nejseš v Rájci!“

Předčasnou eja...vrcholem celého věru vypečeného večera byla instrumentace starověkého šlágru Jednou se vrátím. Albert to uvedl jako vzpomínku na Kern, vzpomínku na Titanic, a vbrzku jsme pochopili proč.

Mirek Horňák, který měl na koncertě snad deset nebo čtyři kytary, lapl do svých tuze šikovných pařátů semi-akustickou (tedy rozuměj i elektrickou) kytaru značky Ibanez a „rozpálil nás doběla“. Upřímně přiznávám, že co předváděl za elektrické, ba co elektrické, za elektrizující kreace, to mne donutilo k povstání, tož jsem povstal, a spolu s narvanou kavárnou tleskal umění tohoto skromného muže, jehož velikost tkví kdesi uvnitř, uvnitř, rozuměno - aby nedošlo k omylu - v rozechvění strun. Mirku, zahráls nám na tu správnou strunu, ježto Tvé metalové podbarvení, nebo spíš zabarvení, nebo spíš celá barva oné písně prostě hrála všemi barvami. Děkujeme.

Absolutní sólo Horňákovo, jak to kucííí naši ušatí nazvali, skončilo, a hrálo se – Absolutní sólo.

A když už jsem zmínil to, co většinou nezmiňuji, totiž instrumenty, musím říct, že jedinečnost každého koncertu Albandu tkví rovněž ve skutečnosti té, že písničky, které zní, zní JINAK než z desek: mají jinou aranž (přítomen byl klávesista a akordeonista Zbyněk Petržela, za což mu patří dík o to větší, že prý byl nachcípán), jinou instrumentaci, jiné vložky, zní jinak, jinak,img_1276.jpg ale pořád krásně. Tož ať žijí jiné vložky!

A ještě ať žijí hlášky, taky pokaždé jiné. Machatovo-Kronkovy slovní přestřelky patří již k tradičnímu koloritu albandovských koncertů - jako třeba ta včerejší „ve čtyřce mezi pětkama“ (hmmm, jelikož vysíláme i před desátou hodinou, tak vězte i věřte nevěřte, že to bylo cosi o čtyřech ve škole propadajících kamarádech).

Nikolivěk pomyslný, ale skutečný „třetí blok“ tvořily přídavky. Sice už se mi v hlavě míchají s padochovským, ale mně to nevadí, já teďka prostě jmenuju evergreeny, které se hrály a které jsem dosud nejmenoval: nádhernou baladu O snech a lžích, v níž se na debutu Albandu Kalibrace smyslů jako v jedné, paradoxně opravdu jedné jediné (!) autorsky setkali skladatel Kronek a textař Machata, anebo hit hit hit, tj. zásah zásah zásah Svátek pátků. A byl to zásah fakt pořádnej, jako když kousnou lvi. Pardon - jako vždy.

Krásnej, férovej večer to byl. Hmm, dědečkova vnoučata už asi dávno spala, zatímco Dědek nespal, popíjel a bylo mu fajn. Jak by taky ne, když kuci hráli na cimbály a všichni myši tancovaly. Jenom škoda,  že nebyla tombola jako v Rájci - těšil jsem se totiž, že vyhraju Kronka.

Jenomže toho jsme my všichni přítomní vyhráli aj bez tomboly.

Tady Dědek, fotky Míťas.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pěkné

(Mira, 17. 10. 2013 15:49)

Nádherný koncert :) Cafe Gracian je nejlepší kavárna na Lidické ..

Re: Pěkné

(Luděk, 17. 10. 2013 15:50)

Ano,máš pravdu byl jsem v kavárně Chat Noir a tam ?? pomalá obsluha,studené jídlo ....Cafe Gracian opravdu nejlepší a znovu ukázali kdo je nejlepší kavárnou na Lidické a která kavárna tam nemá co dělat

Pobavil

(Cethy, 17. 10. 2013 13:59)

Jsem se za monitorem pěkně nasmála, teda kousala do rtu, poněvadž sedím v práci a tam se přece pracuje, nikoli čte report z včerejšího báječného včečírku na Lidické :-) Ještě že nebyla tombola:-D Ještě před usnutím mi v hlavě zněla písnička Let, let.. docela mě štve, že ji nemám ve formátu MP3. Mirkova kytara byla dokonalá, Albertův zpěv úžasný a společnost prostě báječná:-) My baby jsme se ještě na zpáteční cestě stavily na Karpáčo u Miguela, což byla dokonalá tečka za prima večerem. Tak zase někde, někdy ... díky všem, za krásný zážitek.