Jdi na obsah Jdi na menu
 


05.08. 2009 - Report - ČT 2, pořad Dobré ráno z Brna

12. 8. 2009
DÍKY ZA KAŽDÉ DOBRÉ RÁNO

aneb

ALBAND A JEHO (TELE)VIZE

"Report" / Alband / ČT 2, pořad Dobré ráno z Brna / středa 5. srpna 2009, od 6.00 hod.


Vstávat před šestou není zrovna taškařice. A být před šestou jako muzikant připraven na živé hraní v přímém televizním přenosu, to musí být nervák i pro ostříleného matadora. Zase na druhou stranu, dneska se rockovým kapelám běžně nestává, aby si mohly v televizi střihnout hned šest pecek, což je tak zhruba polovina běžného alba.

Albandu se to druhý rok jeho "oficiální" existence podařilo. Původně měl přitom hrát dvě písně, posléze po zvukové zkoušce, konané den před vysíláním, bylo rozhodnuto, Obrazekže zahraje čtyři, a nakonec z toho byl půltucet písní, tedy přesněji řečeno pět a půl, protože závěrečná Daleko a navždy musela být z časových důvodu ve své polovině tak říkajíc nemilosrdně típnuta.

Hercna mi rumplovala už při prvním záběru do studia pár vteřinek před šestou: v pozadí obou moderátorů byli fakt ti naši "kucííí akustiční", což mi připomnělo unplugged vystoupení skupiny KERN v témže pořadu, ale z Ostravy, v červnu roku 2005; tehdy měl ovšem Kronek rozpuštěné vlasy a černé brýle.  

Na síle nastupujícího zážitku nemohl nic změnit ani roztomilý přeřek sympatické moderátorky, která kapelu překřtila na "anglický" ALLBAND, a ani drobné selhání zvukové techniky před první písní, kdy byl Kronkův hlas tak slabý, že prostě nebyl vůbec slyšet.

Poté však již bylo všechno v pořádku. Do adrenalinové koncepce středečního vydání Dobrého rána kvartet výborně zapadl jak vstupní peckou Eagle Scout, tak songem Na sál, a všechno se začalo tak nějak hezky propojovat - Alband u nebezpečných Obrazeksportech zpíval, reportáže je přibližovaly obrazem. Alband "tloukl na nebeskou bránu" a další host, adrenalinový sportovec Robin Kaleta, prý natočil film Knocking On Heaven's Door. A to už ani nechci zmiňovat, že příjmení pana Kalety začíná stejnými písmeny jako název chystané debutové desky Albandu, Kalibrace smyslů, která se právě dotáčí a vyjít by měla v září.

Jakýkoliv hudební "kal" či dokonce kalné ráno ovšem nijak nehrozilo. Začátek dne byl slunečný, a to i díky prvotřídní hudbě, kterou Alband na obrazovce předváděl s naprostou profesionalitou borců, co už na pódiích (a to i těch televizních) něco zažili.

Muzikanti si televizní vystoupení očividně užívali, což dokumentovaly zejména Kronkovy spokojené "grimasy". Do toho prsty Mirka Horňáka tančily po hmatníku cosi jako "flamenco" a Víťa Franěk si taky radostně "poklepával". Navíc přírodní úkaz - nebojím se říct jeden z divů světa! - představovaný nenapodobitelným Obrazek"hovězím vokálem" :-) Libora Machaty nezažívá naše veřejnoprávní médium asi každý den, že...  

V rozhovoru moderátorů s Jaroslavem Albertem Kronkem mezi prvními dvěma písněmi zazněly informace o nové desce, o koncertech, ale i o Kernu, o adrenalinu, o všem možném, hlavně však o Albandu a jeho vizích.

Paradoxně jsem zrovna vylítl z vany, tedy z vody, kdy se začal hrát Kde je oheň, laskomina z hudební Ligy mistrů. A když k tomu "albenďáci" přidali starou dobrou kernovskou pecku Absolutní sólo, předělanou z ploužáku na "cikánskou" vypalovačku, zdálo se, že skupině její hudební čas již vypršel.

Navíc jsem musel valit do práce (o pořadu jsem se dozvěděl až předchozí večer, pročež jsem si nestihl vzít dovolenou), takže jsem prozatím dal Albandu vale, abych pak večer prostřednictvím webu České televize (odkaz viz níže) s nadšením zjistil, že skupina zahrála ještě dvě skladby, jednu z nejnovějších, baladu Náruč dobrýho světla, a svižný hit ze Síly zvyku Daleko a navždy, ale o něm jsem už hovořil.

A tedy to nebylo jenom krásné ráno, ale i krásný večer. Do noci jsem si přehrával záznam zdařilého "Dobrého rána" a nemohl se jej nabažit. Solidní zvuk, dobrý obraz, Obrazekvynikající hudba...

Jak je televize mocné médium, se ukázalo i na okamžitém zvýšení návštěvnosti webových stránek Albandu (kronek.net) ten den po vysílání, asi tak na dvoj- až troj-násobek, pokud jsem počítal správně.  

Abych trošku zdokumentoval atmosféru ranního přímého přenosu, udělal jsem s dovolením pár záběrů obrazovky, jejichž sníženou technickou kvalitu jistě z pochopitelných důvodů omluvíte. Na druhou stranu, snímky Albandu i s obrazovkou v záznamu celého pořadu fakt neuvidíte.

Dobré ráno je za námi, přeji Vám všem dobré dny!

Zdraví Dědek.

Odkaz na záznam Dobrého rána na webu České televize.

Program Dobrého rána z Brna:

Video: Vítejte v Dobrém ránu
5:59 h. Prvotní info o Albandu Obrazek
6:03 h. Eagle Scout
6:17 h. Rozhovor s JAK
6:25 h. Na sál

Video: Dětská půlhodinka :-)))
6:43 h. Kde je oheň

Video: Čas pro VIP hosta
7:21 h. Absolutní sólo

Video: Sportovní fotografie
7:53 h. Náruč dobrýho světla

Video: Extrémní sporty
8:23 h. Daleko a navždy (utnuto 8:25)

ZBYTEK FOTEK ZDE
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Dědek, 13. 8. 2009 20:41)

Zdar Fizo, díky moc, to je krásně přehledný a hlavně přesnější než můj odhad :-). Děkujem, zdraví Dědek.

Srovnání

(Fiza, 13. 8. 2009 13:24)

Když jsi se o té návštěvnosti tak pěkně rozepsal, tak tady máš srovnání za poslední téměř měsíc abys viděl přesně jaký nárůst tam byl ;)
http://kronek.machata.cz/analytics_kronek.machata.cz_20090720-20090812_(VisitsReport).pdf