Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dlouhý let s Vinohradskou Vrtulí

25. 7. 2008
DLOUHÝ LET S VINOHRADSKOU VRTULÍ

Aneb

SVÁTEK JEDNOHO PÁTKU

(...čili i akusticky na plný kule.)Koncert / Jaroslav Albert Kronek a Albend /Restaurace U vrtule, Věstonická 3, Brno-Vinohrady / pátek 27. června 2008, večer.
 
Ano, každé živé vystoupení je specifickým zážitkem, protože narozdíl od reprodukované hudby je neopakovatelné. Ale co se dělo v pátek 27. června 2008 v prostorách vinohradské hospůdky U vrtule, jsem věru nečekal. Jistě, koncerty jedné z nejvýraznějších osobností českého rocku Jaroslava Alberta Kronka jsou vždy perfektně profesionálně zvládnuté a plné atmosféry, která hladí i řeže zároveň, ovšem tentokrát se boural svět. Anebo možná lépe řečeno stavěl. Kronek a spol. stavěli ten večer svět vynikající akustické hudby a mimořádných pocitů.

V životě jsem předtím U vrtule nebyl. Jelikož jsem tudíž netušil, jaké má podnik kapacitní možnosti, rezervoval jsem si den předem stůl, a jak jsem posléze zjistil, pan majitel nám vybral ten nejlepší výhled, jaký mohl. Seděli jsme tak, že jsme si mohli na muzikanty skoro sáhnout a jejich muzika sahala po nás. (Když si teď vzpomenu, jak jsem si pak na Jardu Kronka po skončení koncertu skutečně "šáhl", ježto jsem si s ním díky své nezlomné kamarádce Shaumal, která mne představila, podal ruku, tak se musím pousmát: potřásli jsme si totiž rukou poprvé po dvaceti letech od chvíle, co jsem tohodle mimořádně nadanýho chlapíka začal bedlivě sledovat, maje tehdy správné tušení, že v jeho blízkosti se bude něco dít...)

Co mne potěšilo ještě před samotným vstupem do hospody, byl plakát avizující koncert: Kronek a Alband. Správně sice mělo být Albend, ale deklarovaný návrat k této geniální slovní hříčce mne prostě dostal. I když je fakt, že název Kronek a spol. mi zase připomíná mé oblíbené série knih o Boříkovi...

Už úvodní napůl zvuková zkouška  a napůl příjemný jam musel každého přítomného dobře naladit: Takhle hrajou muzikanti, kteří už nepotřebujou sledovat, kolikátí jsou v hitparádě, kteří nesledují, kolik jim muzika přinese. Pardon, vlastně sledují: sledují, kolik jim muzika přinese radosti.

První skladbou "oficiálního" setu, konaného v nádherné rodinné atmosféře hospůdky, která se pozvolna zaplnila k prasknutí, byla tradiční Hlava, za níž následovaly další pecky z netradiční kernovské placky Síla zvyku, jako např. "kidmanovsko-cruisovské" Navždy a daleko (promiňte, Daleko a navždy) či Noci vládnou barmani nebo Dlouhý let.

Jenomže repertoár Albendu pozvolna přestává být závislým na tvorbě Kernu. A nutno říci, že co nová píseň, to mimořádný zážitek, ať už se jedná o dynamicky vystavěnou Kde je oheň, rytmickou Svátek pátků, anebo ty nejnovější věci V knajpě u Indiána (schválně, kdo z Vás nezná kultovní židenickou "výčepní garsonku"?) či Na sál. Uf, fakt se dost těším, až nasaju novou desku.

Pochopitelně ale že nemohly chybět ani ty největší lyrické hity Kernu: Pamatujete LP ...od narození? Mohli jste si vychutnat Absolutní sólo, navíc - dle proslovu zpěváka - v "cikánském" pojetí. Pamatujete Lovce žen? Zaznělo majestátní závěrečné To jsme my. Pamatujete Ztráty a nářezy? Hráli se poměrně vzácní, až zapomenutí "muži". A k tomu všemu nejpopulárnější balady jako Exploze a Fernetový oči, nebo nejstarší původní skladba Kernu Černej kocour.

Tak rozhodně jsem neměl smůlu, že jsem páteční večer strávil U vrtule. Kapela sklízela po každé písni obrovský aplaus a publikum si vytleskalo i několik přídavků, až to vypadalo, že dneska domů "Kronkovci" teda fakt neodejdou.
 
Podařené vystoupení natáčelo pár soukromých kamer a zachycovalo nespočet digitálních fotoaparátů. A obsluhující jedinci nemohli udělat lépe. Vznikly tak záznamy unikátního vystoupení, svou divokou atmosférou zřejmě jednoho z nejlepších, jaké kdy Albend odehrál. To by bylo pane DVD, nedotáčené ve studiu, nestříhané, necenzurované...!  Mohlo by se jmenovat Vrtule (v tom slově jsou vrtochy i tulení, prostě celý život). Ale já vím, nejdřív CD, jasně.

Po skončení koncertu mne přepadl hrozně zvláštní pocit, až tak zvláštní, že jsem nechal ujet noční spoj a šel domů pěšky přes půlku nočního města, poněvadž jsem si potřeboval vyčistit hlavu. Proč? Jak žiletky mne začalo řezat, kterak je možné, že tenhle člověk s hlasem  a hudebním talentem od Pánaboha, který by dnes mohl být frontmanem Iron Maiden místo Bruce Dickinsona, vystupuje ve vinohradské hospodě U vrtule. Kde se stala chyba?, říkal jsem si.

A pak mi došlo, že ta chyba je ve mně. Tohle přece Kronek chtěl, když dal výpověď Kernu. Vždyť právě s ním ještě nedávno zpíval pro tisícovky lidí. Takže teď má, co chtěl. To zní sice jízlivě, ale ve skutečnosti - komu z nás se podaří mít, co jsme chtěli? Jen pár vyvoleným?

Nevím, jestli je Jarda Kronek vyvolenej, ale myslím, že si společně s Machatou, Horňákem a Fraňkem skvělý koncert U vrtule dost užili. Já ale ještě víc. 


P.S.: Shora publikované závěrečné řádky reportu mi ovšem nebrání, abych dělal všechno pro znovuzrození Kernu. Ba naopak. Vystoupení potvrdilo, jak moc je tady Kern potřeba. Proto je tady elektronická petice, proto je tady projekt, který třeba v Kronkovi probudí touhu alespoň po pár "plně elektrifikovaných" koncertech. Jak ho za těch dvacet let "znám" (a teď jsem hodně velkým troufalcem), myslím, že už teď o tom aspoň občas přemýšlí.

Pokud se nemýlím, tak je to pro nás všechny jenom dobře. A pokud se mýlím, tak se za svoji troufalost omlouvám. 

Dědek, sobota 28. 6. 2008, odpoledne.


Fotky sem fotil já Mitas . . . jsou ZDE
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fotky

(Mitas, 1. 8. 2008 10:37)

Zdravím z prosluněné Vysočiny. Fotečky by měli být jak už avyzoval Dědek na začátku tohoto týdne. Všem se omlouvám za to velké čekání, ale bohužel je léto a já jezdím na hodně dovolených,takže trošku nestíhám, ale v sobotu se vracím,takže by to ,mělo být v pohodě.Zdar Brno :-) Mitas

Díky

(Dědek, 1. 8. 2008 7:37)

Díky díky moc za Vaše pozitivní komentáře. Fotky bohužel přesně nevím, záleží to na webmasterovi, kterej je teď zase fuč, myslím ale, že začátkem příštího týdne by mohly být. Pokusím se to zjistit ještě přesněji. Ještě jednou díkes, vše dobré přeje Dědek.

fotky

(Radka, 31. 7. 2008 12:53)

Ahojík "dědku", prosím Tě kdy budou ty slíbené fotky od Vrtule??? To je sice slabá náplast na bolístku která mě vyloženě štve, ale aspoň něco. :-))Dík zdraví Ráďa.

U Vrtule

(Shaumal, 30. 7. 2008 20:27)

To je hezký, tenhle komentář od Filipa, to je moc hezké. Taky zdravím a pozdravuji. Bylo to pěkné. A pochvalu Dědkovi, opravdu moc pěkně napsaný článek.

Pěkné

(Fiza, 29. 7. 2008 18:43)

Zdravím a pozdravuji a hned na začátek musím pochválit, moc pěkně napsaný článek. U Vrtule jsem byl a byl to opravdu jedinečný zážitek...ještě nikdy jsem nedostal 'vynadáno' od frontmana :-) Ale to byla jen drobnost, celé to bylo vážně úžasné. Taky se těším na další rundu...