Jdi na obsah Jdi na menu
 


10.05. 2012 - Chris Barickman Trio, Kronek Alband - Brno, nádvoří Domu Pánů z Kunštátu

TROJKA, TRIO, JEDENÁCTKA,
PĚTICE, POČTVRTÉ...
NA JEDNIČKU!

aneb

„UTEKLO PRASE...ZASE!“

Report / Alband, Chris Barickman Trio / Brno, nádvoří Domu Pánů z Kunštátu, čtvrtek 10. května 2012, od 19.30 hodin

Přesně před rokem a na tomtéž místě, v těsném sousedství známé kavárny Trojka,  se prase objevilo poprvé – ne, nemám na mysli, že jsem se dostavil na koncert (to by byla lež, panč by to nebylo poprvé :-), ale hovořím o tehdejší novince Albandu Zabiju to prase. No a dneska, po roce, bylo prase vypuštěno opět....odtud tedy onen zdánlivě nesmyslný, ovšem docela provokativní titulek, přičemž já ve svých článcích provokuji velmi rád.

Překvapením byl support v podobě americko-brněnského zpěváka a kytaristy CHRISE BARICKMANA (chrisbarickman.com), který vystoupil v TRIU společně s kontrabasistou Jacobem a cajonistou Peterem. Chris bývá označován za folk’n’rollera, neboť jeho hudba prolíná více stylů, Mr. Rockimg_2447.jpg, and Mr. Roll, folk, country... Můj webmaster myslím docela příhodně přirovnal atmosféru jeho muziky k americké country rockové skupině Eagles, a když jsem nad tím tak přemýšlel, tak i naléhavé a lehce lkavé zabarvení Chrisova hlasu má myslím s vokálem bubeníka Dona Henleyho cosi společného. :-)

Barickmanem prezentovaná akustická hudba má fantastickou šťávu, fantastický drive, obrovskou muzikální i emocionální  sílu, a je taktéž po rytmické stránce bezvadná. Když jsem tohodle chlapíka na pódiu uviděl, říkal jsem si, sakra, vždyť ho znám. No jasně, nedávno jsem šel po České, on tam úplně v pohodě na jednoduchou aparaturu řádil jak bijec v ringu a natáčela ho nějaká kamera. Ale nenechte se mýlit tou „street production“ – Christopher Matthew Barickman sice klidně hraje i na ulici (koneckonců, jiný rockový génius, Tom Jegr, by mohl vyprávět!) anebo jede přes půlku Evropy stopem, ale jinak má na svém kontě řadu CD a jako učitel angličtiny též několik knih týkajících se právě výuky tohoto světového jazyka.    

Koho na koncertě zaujal například magický song Even With You Here, s naléhavým  refrénem „I am so lonely“ (Jsem tak osamělý...), může si jej vyslechnout třeba na bandzone.cz/chrisbarickman, a k němu přidat též další výrazné pecky jako War of The Worlds, Thin Line nebo Cafe Minor Song. Náš web vřele doporučuje - při Chrisově vystoupení mi moje židle připadala navýsost těsná, a po zádech mi v tom večerním letním parnu pobíhal neuvěřitelně osvěžující, neposedný mráz :-).

Kvalitnější úvod pro hlavní hvězdu večera, akustické light rockové těleso KRONEK ALBAND, věru těžko pohledat.  Koneckonců, sám Jarda Albert Kronek, který si Chrise pozval, pronesl cosi ve smyslu tom, že takhle má vypadat správnej unplugged!

Jenomže ani Kronkův Alband se prostě nemá za co stydět. Čili asi jak to druhý den po gigu napsal do návštěvní knihy Albandu jistý fanoušek Jaroslav: „Kdysi dávno“...“jsem dorazil na koncert na nádvoří Domu pánů z Kunštátu na úplně jiného interpreta, Luboše Pospíšila, moji srdeční záležitost, a jako support hrál nějaký Alband. Od té doby už to pro mne není jen tak nějaká kapela, ale soubor famózních muzikantů, a na včerejší koncertík už jsem běžel naprosto cíleně... Vážení pánové, opět úžasné, opět krásný večer a velice rád jsem se zařadil do skupiny těch skalních, kteří vědí, o co jde!“ - No, a já mám teď psát jako ještě co? :-)

Popíjel jsem dobrou kozlí jedenáctku a nechával se unášet čerstvě zklipovanými akordy otvíráku Paperback (kronek.net), prezentovaným u „kunštátských“ pěticí Kronek, Machata, Horňák, Franěk a Petržela, abych na pevnou akusticko-rockovou šňůrku navlékal i další třpytivé korálky jako Kde je oheň, Knajpa u Indiána nebo Šaugle on the Road, přičemž vznikající albandovská mozaika byla samozřejmě prokládána i kernovskými kamínky typu Noci vládnou barmani, Daleko a navždy či starodávný Ferneimg_2463.jpgtový oči. Z nejnovějších šlágrů pak hřímaly Jednou se vrátím, tlumená Žena, úplná žhnoucí a pálivá news Let let, no a o oblíbeném vepřovém zvířátku, které však v pojetí Albandu není vůbec vepřové, alébrž keramické, jsem pojednal už shora.

Přejděme k hovězímu. Dva a půl býka jakožto název celé akce? Jak asi všichni víte, tato květnová sešlost se konává „vpředvečer“ narozenin zpěváka Alberta (11. 5. – celý býk), kytaristy Horňáka (13.5. – celý býk) a basáka Machaty (21. 5. – je na rozhraní Býka a Blížence, takže poloviční býk), zatímco zbylý čtvrtý člen základní sestavy, Franěk, je úplně mimo (je totiž „pouhapouhá“ únorová Ryba). Mno a co se týká rozšiřujícího člena Petržely (21. 4.), tak aby toho „bejkání“ nebylo málo, ten je pro změnu na rozhraní Býka a Berana. Takže corrida jak prase! ...sakra, už mi to prase zase „uteklo“... :-).  Mimochodem, nedaleko od Býka, konkrétně Beran, je prý i Chris Barickman (11.4.).

(Poznámka: Koneckonců, jak jsem si přečetl ve Znamení zvěrokruhu: „Protože jsou Býci narození pod vládou Venuše, mají nesmírně vyvinutý smysl pro umění a mnoho lidí narozených v tomto znamení je mezi aktivními umělci, a to od architektů po zpěváky.“   (cit. z znameni-zverokruhu.najdise.cz/byk-znameni). Je to pravda: pánové „architekti“ z Albandu, vyprojektovali jste ten večer bravurně!

Akce na nádvoří Domu Pánů z Kunštátu se konala již počtvrté (dá se tedy už hovořit o krásné tradici) a vlahý večer se nadmíru vydařil: návštěvnost krátce po koncertu na Šelepce velmi solidní (ke vstupence dostal každý CD Kalibrace smyslů, což byl od manažera Radka Havlíka myslím dost dobrý tah, protože co si budeme nalhávat, ne každý měl to CD dosud asi přímo v originále), tradičně kvalitní ozvučení (rozuměl-li jsem dobře, zvučil Jirka Pejcha), celková atmosféra zkrátka velmi podnětná a kreativní; i když je fakt, že kupříkladu za zpěvu „Máme papírový křídla“ aplaudovalo levé křídlo publika přeci jen o trošku víc než ono pravé...

Inu, jak bych to závěrem řekl: sama hudba Albandu má křídla, Vám ta křídla dává, a jestli jsem teď použil „pouhé“ okřídlené rčení, tak to je mi fakt dost jedno.

Zajímavé ale je, že i přes výše uvedenou pomyslnou přítomnost křídel zůstává Alband stále pevně nohama na zemi. A to věru není v dnešní vratké době málo.

Dědek? – Zde! – Fotky - Míťas.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář