Jdi na obsah Jdi na menu
 


27.08. 2011 - Kronek Alband - Brno, ZOO

NETRADIČNÍ REPORT
ZE ZOOLOGICKÉ ZAHRADY

aneb

ADOPTUJME SI ALBAND!

Report / Kronek Alband / sobota 27. srpna 2011, 14.00 – 17.15 / ZOO Brno, ul. U Zoologické zahrady

Další ročník Dne adoptivních rodičů a sponzorů se v brněnské zoologické zahradě setkal s počátečním příšerným vedrem, takže kde kdo trpěl jako zvíře. Už jenom vyjít ten kopec až nahoru k pódiu U velblouda byl úkol náročný jako prase, a nepomohla ani výborná jedenáctka slupnutá ještě před branami ZOO, nad hladinou řeky Svratky.

Den adoptivních rodičů? Správněji řečeno den adoptivních zvířecích rodičů. Trpíte-li pocitem, že máte buď dost peněz, anebo dost málo pocitů z dobrých skutků, můžete přispívat na byt a stravu vybraného zvířátka, a být tak jeho tzv. adoptivním rodičem. Například moje kolegyně z práce miluje sovy všeho druhu, tak přispívá na sovu. Adopce je populární také mezi velkými brněnskými „zvířaty“ -  např. primátor města Brna Roman Onderka si adoptoval orla východního kamčatského a jeho náměstek Robert Kotzian pro změnu sovici sněžní. Sponzorovat však můžete i exotičtější druhy, třeba čukvalu zavalitou.

Vůbec se nedivím baskytaristovi Liboru Machatovi a jeho upřímnému veselí, když uzřel, v jakém stavu jsem na vrchol dorazil – pravděpodobně jsem připomínal onu zavalitou čukvalu, navíc pěkně zřízenou gejzírem potu. 

Největší překvapení dne však na mne čekalo. Když jsem se trochu odpařil, i svým vetchým zrakem jsem počal zjišťovat, že za bicími tentokrát nesedí inventář Víťa Franěk. Hmm, ten se asi zvířátek nějak bojí, protože chyběl i loni, kdy jej nahradil Petr Kudibal. Jenomže kdo byl na pódiu dnes?

Než jsem stačil jeho jméno zjistit z jiných zdrojů, nový bubeník Albandu na mne začal přátelsky mávat. I zaostřil jsem svůj zrak jako již citovaný orel východní kamčatský, a ejhle! – za bubny neseděl nikdo jiný než můj dávný souputník po cestách bicích nástrojů Marek Ševčík (ex-Dust, U2 Revival). „Tak Tebe bych tady teda nečekal,“ přivítal jsem jej slovy vpravdě milými, a srdečně jsme si potřásli pravicemi.

A hned jsem byl v hudebních dějinách o dvacet let zpátky, ve slatinské garáži, kde jsme s Markem měli společnou bicí soupravu  (tehdy jsme dohromady za 10 000 Kč koupili takovou tu s rampou, to byl hit) a podnikali jsme oba své první bubnové krůčky.

No, jak vidno, Marek Ševčík to dotáhl výrazně dál než já, ha ha. Však to taky moje kamarádka Shaumal ihned břitce komentovala, že kdybych vytrval poctivě jako on, mohl bych třeba teďka s Kronkem bubnovat taky. No jo, to má pravdu, ale já jí odvětil, že kdybych s Kronkem bubnoval, tak bych o něm zase nemohl psát... A tudíž jsme se nakonec shodli, že to je asi osud a že to tak má všechno být.

Jak jsem zvěděl, Marek Ševčík se stává alternací za Víťu Fraňka (který ten den musel hrát s Robbie Williams Revivalem), a rozšiřuje tak i nadále počet muzikantů tvořících volné hudební sdružení Alband.

img_0999.jpg

Celé více než tříhodinové odpoledne bylo koncipováno multi-žánrově. Produkce tělesa Kronek Alband, podpořená jako vždy výborným zvukem a v tom ohromném vedru i docela obstojnou návštěvou,  byla rozdělena na několik bloků, mezi nimiž jsme mohli zhlédnout vystoupení tanečního divadal MIMI FORTUNAE, divoké taneční skupiny ABANICO (ta kreativně zapojila i veřejnost, a nutno podotknout, že taneční výkony kupříkladu manažera Albandu Radka Havlíka anebo bubeníka Marka Ševčíka byly zkrátka famózní!), anebo sportovní výkony dospělých i méně dospělých cvičenců z SK Judo Královo Pole. Velký blok pohádkového rejdění pro nejmenší děti pak mělo na starosti pokud se nepletu Divadlo Koráb. Hned v úvodu jsme mohli vyslechnout i zvíře největší – ředitele ZOO Brno MVDr. Martina Hovorku.

Poněvadž jsem se rozhodl pojmout tento report trochu netradičně (odlišný koncept se nabízel sám od sebe a byl by hřích jej nevyužít), nedočtete se o playlistu a tedy o konkrétních písničkách v tomhle textu, ale teprve v jakémsi bonusu, který je připojen.

Díky příjemnému odpoledni v brněnské ZOO a průřezu kapely celou její tvorbou, včetně původních šlágrů Kernu (Fernetový oči, Noci vládnou barmani nebo Samá voda), jsem si totiž uvědomil, jak strašně moc „živočišné“ vlastně písně Albandu jsou - jen v malém množství z nich totiž chybí nějaké roztomilé zvířátko. A tak jsem se rozhodl o podrobnostech týkajících se playlistu i samotných muzikantů referovat prostřednictvím tzv. Encyklopedie zvířátek.

Bonus: ENCYKLOPEDIE ZVÍŘÁTEK

JAK DIVOKÝ – Jak divoký je prý horský tur. Tohle ovšem byla spíš „horská tour“,  jak již naznačeno v reportu; i ten kopec v Dolních Kounicích byl kratší a (s)mírnější. Samozřejmě že J.A.K. čili Jaroslav Albert Kronek, dnes už posvátná ikona tuzemského rocku, se zas a zas pěvecky i jinak rozdováděl („fórečky“ na Dědka, že, to je ale legrace :-))), a poskytl všem přítomným mimořádný zážitek, takže ani surikaty myslím ten den neklimbaly. Závěrem nutno podotknout, že i tenhleten divočák se nám léty poněkud zklidňuje, například metal vyměnil za akustický rock. 

TYGR BRNĚNSKÉÉÉ – Tygr, pravda, také nemohl chybět. Tuhle úctu budící šelmu najdete skoro všude, kromě Afriky - spolehlivě se jí daří jak pod Kraví horou, tak tentokrát na Mniší hoře, na níž se bystrcká ZOO rozkládá. Nicméně mnišským způsobem života tento Tygr rozhodně nežije. Jak k dílu, tak k jídlu, a proto Libora „Tygra“ Machatu lehce spatříte jak se sklenkou dobrého vína v „pracce“, tak s kusem dobrého žrádla tamtéž. Pokud ovšem zrovna nedrží svoji bezpražcovou 5-strunnou baskytaru, která intimně duněla i zoologickou zahradou, o medvědí bručení se však nejednalo. Mimochodem, Shaumal prohlásila, že ke svému klidu potřebuje, aby jí právě Tygr hrál na basu...  

HORŇÁCI – Horňák je mimo jiné lidové označení pro některé druhy zvěře nebo ptactva, například horského zajíce nebo sýkoru; název je svým původem zjevně odvozen od vyšších sfér.  I tenhlecten Horňák, křestním jménem Mirek, se pohybuje v pomyslných  horních patrech, neboť představuje českou kytarovou špičku. Navíc jde o zvíře vpravdě sváteční, protože z 80. let po něm zůstal slavný titanikovský Metalový svátek, a z dob současných zase Svátek pátků. Tento song pochopitelně nemohl v ZOO chybět, třebaže byla sobota. Jinak v případě Horňáka jde o zvířátko poměrně krotké, skromné a velmi kamarádské.

FRAŇCI – Fraňky prosím neplést s daňky. Franěk je zatím ne zcela probádaný živočich, vydávající v některých chvílích svého života poměrně solidní randál připomínající zvuk africkým tam-tamů, který vyluzuje všemi končetinami svého těla. I nadále je předmětem vědeckého bádání, dosavadní výsledky však zatím ukazují, že jde sice o zvíře poměrně hlučné, ale nikoliv škodlivé, naopak - fraňci jsou naprosto neútoční a velmi přátelští. A abych nezapomněl, jejich „vůdce“ se prý jmenuje Víťa. Jak plyne z reportu, na koncertě sice „franěk“ chyběl, ale jelikož do kapely patří, nemohl jsem jej ve své encyklopedii vynechat.

KROTITELKA DIVÉ ZVĚŘE - akordeonistka Klára Šmahelová představuje jednoznačně nejkrásnější a nejvzácnější „exemplář“ z celé albandovské smečky. Její křestní jméno je nomen omen, jelikož Klára znamená jasná, čistá. Svým půvabem strčí do kapsy šmahem všechny – takže nomen omen je nejen její jméno, ale vlastně i příjmení.

CHRÁNĚNÝ DRUH – každopádně nový alternující bubeník Marek Ševčík, který s kapelou absolvoval vůbec první vystoupení, a považte, po jedné jediné společné zkoušce! Inu, kdo umí, umí. Dle mého soudu zvládl svoji premiéru naprosto bravurně a byl „fraňkovi“ zcela ekvivaletní náhradou. Koneckonců, Víťa si jej sám vybral jako svůj „záskok“, a udělal moc dobře.

„VYHYNULÝ“ DRUH? – ano, v zoologické zahradě chyběl klávesista Zbyněk Petržela, ale ono není až tolik divu – co chcete dělat v ZOO s tak nešťastně botanickým příjmením???

NOČNÍ PTÁCI (Byly noci) – tahle pecka na koncertech Albandu nesmí chybět, a s ní ani noční ptáci, kteří v ní řvou, a tvoje mayday neuslyší. Noční ptáci nechyběli ani v denní ZOO.

OREL (Eagle Scout) – nikolivěk orel skalní, alébrž orel „skautí“. Krásná věc, věnovaná dobrodruhovi Steve Fossettovi (R.I.P). Miluje ji i sám divoký JAK, který si ji taky sakum prdum celou složil.   

PRASE (Zabiju to prase) – no vida, jak se nám roztomilá zvířátka dostávají již do samotných názvů skladeb. S trochou nadsázky by se tudíž mohlo jednat i o hymnu brněnské zoologické zahrady, tedy ne ve smyslu tom, že by někdo chtěl likvidovat nevinná prasátka štětinatá, ale že by měl rozbít tu svou pokladničku a stát se adoptivním rodičem - rodičem prasátka?  - Chrochtgh!

PÁVI (Knajpa u Indiána) – vidíte, ani nevinné restaurační písničce se zvířena nevyhnula („Řvou tady řvou / řvouni a pávi“). Má to snad, Libore - autore textu, alegoricky znamenat, že po hospodách konzumujeme jak ta zvěř...?!? 

LABUTĚ (Šaugle On The Road) – Toto je zřejmě absolutně nejzoologičtější píseň Albandu, třebaže to na první pohled až tolik nevypadá. Jsou v ní totiž hned dva živočišné druhy – kromě labutí jest přítomna též housenka („housenkový blues“). 

PES (Paperback) – aneb pes, který ani nezaštěkal. V Paperbacku je sice dobře ukrytý, ale o to důležitější. Všichni víme, co v životě znamená, když pociťujeme něco důležitého, a přitom – ani nezaštěká pes...

LVI (Svátek Pátků) – na závěr Encyklopedie zvířátek co jiného, než jejich král. A zde lvi, kteří lžou. Možná jsou kolem nás bílý místa, ale taky jsou okolo nás místa, která jsou prověřená, bezpečná a plodí radost. A jedním z takových byla v sobotu i brněnská ZOO, a pódium U Velblouda. Přátelé, věřte mi, ve svých hrbech mám teď životodárnou vodu, která by mi vydržela...snad daleko a navždy.

Tady Dědek, foto Míťas.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nádhera

(Žaba, 28. 8. 2011 21:44)

Opět naprosto bezkonkurenční report z prima akce, zcela trefně zachytil celou situaci...máš moji hlubokou poklonu. Co se zvířátek týká, jsi opravdu koumák :-)

počteníčko

(Cethy, 28. 8. 2011 16:38)

Díky za report, zase jsem se něco nového dozvěděla a přiučila (o zvířátkách). Když to shrnu, ALband do ZOO prostě zapadá :-) K výstupu na vrchol taky můžu napsat, že jsem se celkem zapotila, než jsem tu naši červenou káru (Kočárek Colleto) s deseti kg živé váhy mé skorodvouleté dcerky vytlačila na kopec :-) Příjemné odpoledne, příjemný report :-)