Jdi na obsah Jdi na menu
 


10.05. 2011 - Alband - Brno, Dům pánů z Kunštátu

12. 5. 2011

KARNEVAL PRO UŠI I DUŠI

aneb

BYLO JICH ŠEST

Report / Kronek Alband / úterý 10. května 2011, od 20 hodin / Brno, nádvoří Domu pánů z Kunštátu

Ne že bych nějak zvlášť zbožňoval karnevaly, ale vybrané z nich mám opravdu rád – například karneval středověký, konkrétně ze XIII. století, za který může tak trochu i Olympic, anebo Karneval od Ládi Křížka a Kreysonu, který jsem poprvé slyšel teprve nedávno, a to díky chlapcům z kreysoňáckého fanklubu Martulínovi a Elannovi.

Svůj repertoár karnevalů jsem měl tu čest rozšířit na zatím posledním brněnském koncertě skupiny Kronek Alband, která již potřetí v dějinách lidstva využila magického prostředí Domu pánů z Kunštátu k tomu, aby…nám udělala radost. Karneval byl totiž název instrumentální skladby, kterou v době, kdy si „postarší“ a již „znavení býci“ potřebovali krapet dáchnout, bravurně vystřihla krásná a šikovná akordeonistka Klára Šmahelová. (Tak mne napadá: může být v případě ženy vůbec vražednější kombinace než krásná a šikovná? - Mno, snad jedině, je-li ženská škaredá a nemehlo.)

Ovšem v duchu karnevalového rejdění se nesl vlastně celý koncert. Pomyslnou cenu za nejlepší masku si odneslo pět neznámých chlapíků, z nichž první přišel v opravdu vydařené masce basáka Libora Machaty, druhý na sebe navlékl kostým nejosobitějšího tuzemského metalového zpěváka Jaroslava Alberta Kronka (zejména ta hříva musela být nákladná), další vypadal jakoimg_0566.jpg pasažér z roku 1912, čili jako kytarista Mirek Horňák (tahle maska byla levnější, ušetřilo se totiž za vlasy), čtvrtý do party se předvedl v bubenické masce Víti „Fraňkensteina“, no a pátý vítěz byl jako vždy geniálně maskovaný klávesista Zbyněk Petržela.

Bigbítová produkce se tentokrát nesla ve znamení řady překvapení: prvním z nich byla například Mirkova zbrusu nová a parádně řízná kytara (kterou mu však bohužel po skončení koncertu přejelo auto, ale kytara prý naštěstí přežije), dalším byla úplná, živelná novinka Zabiju to prase, u níž jsem chvíli marně přemýšlel, o čem onen song bude, když Paroubek i Topolánek jsou už z kola ven, aby mi byl autorský záměr vzápětí objasněn samotným lídrem Albandu, který vysvětlil, že se nejedná o nic jiného než o rozbití prasátka, což může následně přinést nejeden životní zážitek.

Neposledním překvapením byla i další news, v níž jsem okamžitě a bystře odhalil cover Jarmily Šulákové; ne, teď už docela vážně, písnička, zahraná Kronkem sólově, se jmenuje Po bouřích (či tak nějak) a definoval bych ji jako emocionálně vypjatou baladu, nastolující alespoň pro mne osobně otázku, co je vlastně intenzivnější - zda bouře samotná anebo (ne)klid po ní. Poslední „novinkou“ pak byla prognostická hymna Jednou se vrátím, zatímco Žena se ten večer nedostavila.    

Bouře se na kunštátském nádvoří naštěstí konaly výhradně v hudební rovině, neb počasí muzikantům i fanouškům na rozdíl od dřívějších zkušeností, kdy v Brně takřka zmokl Luboš Pospíšil, přálo a vykazovalo všech 5P. 

I když vlastně musím zmínit i další typ bouří, které vystoupení Albandu zasáhly – teď mám na mysli bouře fanouškovských ovací, jež představovaly tradiční předěly mezi jednotlivými skladbami včetně nezbytných přídavků, samozřejmě vedle neméně tradičních machatovsko – kronkovských disputací a různých souvisejících žertíků, které jak známo dokáží čerpat ze všech odborných oblastí lidského života, počínaje anatomií sochy (Machata) a konče anatomií člověka (Kronek a jeho velké rumbakoule).  

A když jsme u té rumby, samby či cha-cha, nemožno nezmínit choreografickou vložku legendárního fanouška jménem Náčelník, který se na pozadí reproduktoru vlnil natolik elegantně, že si okamžitě zajistil účast v příštím ročníku Stardance, kde bude údajně – informace prosím není ještě zcela ověřena – tančit v páru s Liborem Machatou. 

Ovšem Náčelník nebyl jedinou významnou persónou, která byla na koncertě přítomna, jelikož kupříkladu setkání servismana a iniciátora zmrtvýchvstání kultovní skupiny Titanic Ozzyho simg_0581.jpg tatínkem Jaroslava Alberta Kronka bylo taktéž nesmírně dojemné.

O další překvapení, tentokrát ne pro fanoušky, ale pro kapelu samotnou, se postaral můj ctihodný bratr Bob, šedá to eminence brněnského kulturního dění, jenž využil skutečnosti, že někteří členové kapely slaví touto dobou „výstřely z Aurory“, totiž narozeniny, a s organizačním nadáním sobě vlastním obstaral na vlastní náklady nápoj původem ze Champagne, který vzápětí, za asistence půvabných hostesek a mého neméně půvabného webmastera, již poněkud „vysychajícím“ hudebníkům s citem a láskou nezištně naservíroval.

Naštěstí však Kronek Alband nevysychá hudebně, ale naopak má pořád novou a novou šťávu, která dokáže ukojit žízeň i toho nejnáročnějšího rockového fanouška. Pardon, akustického rockového fanouška, protože tento přívlastek stále z aktuální hudební pouti Kronka a spol. nemizí (byť koncert byl zejména novou Mirkovou kytarou lehce přitvrzen). Ačkoli „akustika“ zde není znaménkem mateřským, je výrazným poznávacím znamením tvorby, která tak sice „postrádá“ cirkulárku metalových kil, ale nepostrádá skvělé hudební nápady. A je-li podpořena dobrým zvukem a mokem, přináší i ve všední den zážitek vpravdě nevšední. 

Tady Dědek, foto zejména Míťas. 

Speciální poděkování panu Radomíru Havlíkovi, pořadateli Kronek Alband Tour (K.A.T.), za jeho obětavou práci, kterou pro kapelu odvádí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Dědek, 30. 5. 2011 22:49)

Díky, díky, díky...na bramboráky se moc těším!

Jak to nazvat ??

(žaba, 15. 5. 2011 16:55)

Troufám si říct, že večery s Albandem se stávají stále vydařenějšími a Dědkovy reporty poetičtějšími.Příště s sebou beru bramboráky a nebude co řešit!!!Peťo, opět fajn report plný zajímavých postřehů, díky.

Bramborák

(Mitas, 13. 5. 2011 23:32)

Někteří lidé sou rádi, že už nedělaj bramboráky :D...

poděkování

(Cethy, 13. 5. 2011 20:59)

Díky Dědkovi za skvělý report, Albandu za úžasný večer, Radkovi Havlíkovi, za to, že je a za jeho obětavost. Všem co na koncert přišli. Byl to nádherný večer, až na to, že v Brně už prostě nikde nemají bramborák :-(