Jdi na obsah Jdi na menu
 


24.3. - Stará radnice - Ernův Sál

25. 3. 2009
JAK SE NATÁČEL "ERNÝ DEN"

aneb

FAMÓZNÍ VEČER MNOHA PREMIÉR


Koncert / Alband / úterý 24. března 2009, od 19.30 h. / Brno, Stará radnice, Ernův sál  


Byl to večer premiér. Tedy, premiér samozřejmě přítomen nebyl, ten měl tou dobou úplně jiné, tak říkajíc "malé české starosti", ale skvělých premiér byla přehršel. Jdu to spočítat:

Premiéra č. 1: Alband poprvé v Ernově sále.
Premiéra č. 2: Alband pětičlenný!!!
Premiéra č. 3: Víťa Franěk hrál i na klasické bicí!
Premiéra č. 4: Novinková skladba Paperback.
Premiéra č. 5: Poprvé se nehrála Exploze.
Premiéra č. 6: Poprvé v životě jsem na Kronkovi nepil pivo.

(Další premiéry si prosím dosaďte sami, určitě by se jich dalo spočítat ještě mnohem víc.)

Co se vlastně v úterý na Staré radnici dělo?

Tak v první řadě se nedělo pivo, což jsem sice dopředu tušil, ale stejně jsem tomu na Obrazekmístě jako kdyby nemohl uvěřit. Nemám nic proti vínu, ale je Vám přátelé jasné, že pivo je technologicky mnohem náročnější produkt a tím pádem i ušlechtilejší, že? :-)

Zaplněný Ernův sál tleskal nejenom vynikající hudební produkci, ale též slovním přestřelkám zejména mezi Jaroslavem Albertem Kronkem a jeho muzikálním bratrem Liborem Machatou, kdy Jara byl pořád "na koberečku" (víc neprozradím, holt kdo tam nebyl, smůlu, smůlu, smůlu má). Báječná, nebojím se napsat rodinná atmosféra, musela nadchnout každého přítomného, a pokud jsme zrovna neomdlévali ze značného vedra a vydýchaného vzduchu, museli jsme omdlít minimálně v závěru z toho, že Kronek striktně odmítl zahrát Explozi (tak kategorický výraz jsem u něj snad ještě neviděl, skoro bych se ho lekl). To se Ti to říká NE!, když máš další novou skladbu, co? :-))) Hmm, to je tak, když s naším frontmanem zrovna nešijí všichni "čorti"...

Novinka se jmenuje Paperback a již na první poslech je dost podařená. Ono, neznám žádnou nepodařenou skladbu Albandu... Jedna lepší než druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá, sedmá. Velmi solidní základ pro připravovanou desku, která - jak zaznělo - by Obrazekmohla vyjít už v červnu, tedy doufám myšleno letošního roku.

Anebo snad DVD? Koncert se totiž natáčel na profesionální kamery. Je ovšem otázka, jestli se do obrazu vejdou všichni členové. Alband se totiž stává utěšeně "šírokým", a to doslova, protože dnes byl poprvé přítomen vzácný hudebník, František Šír, který s Kernem spolupracoval již počátkem 80. let a teď si s Albandem vystřihl několik pecek na akordeon (komu tento název připadá zbytečně komplikovaný, tak na tahací harmoniku), a to včetně již zmíněného nového songu Pejprbek - schválně su mimo jiné zvědav, zda bude na desce psán název anglicky nebo česky. Nutno podotknout, že zvuk harmoniky písním dodal zvláštní, tklivě rozevlátou atmosféru.

Co se týče dalšího člena, bubeníka Víti Fraňka, ten byl tentokrát ve druhé půli (koncert byl jako za starých časů protkán picí přestávkou) poněkud neposedný, ježto od své tradiční džambo sestavy přesedával k pořádnému bicímu JamboJetu, totiž ke standardní bicí soupravě, což byl nářez jako hrom. Miluju zvuk standardního šlapáku a virblu, takže mi nezbývá než děkovat, mé hudební srdce prostě tlouklo do rytmu, a skladby šlapaly jako v Perlovce. Určitě i díky duši z Titaniku Mirkovi Horňákovi, jehož hra na kytaru je...fascinující. Což koneckonců po každém sólu oceňovala mohutným potleskem i rodinná Machatovic squadra v čele s Fizou, který pro ten večer zvolil příjmení Guiness :-).

Skladby? Sedm původních věcí Albandu, včetně dvou "hospodských" (V knajpě u Indiána a megahit Kde je oheň) a asi vůbec největšího hitu kapely Svátek pátků, řada pecek od Kernu (dvakrát hrané "cikánské" Absolutní sólo, Černej kocour nebo Půlnoční lady, hitovky ze Síly zvyku...) ...napíšu spíš, co se nehrálo, takže kromě citované Exploze se zapomnělo třeba na "muže". Ale i tak byl v Ernově sále ráj (musím pochválit též výborný zvuk - jak bylo avizováno již na plakátech, zvučil Mr. Frgál), a žulový obelisk jsme prostě oželeli.   

Na závěr nás zaujala dětem vstřícná cedulka (v Ernově sále se hrají i pohádky) "Prosíme dospělé návštěvníky, aby se posadili na zadní nebo boční sedadla" (viz fotogalerie). Že je Alband vpravdě drzá kapela, to dokázal tím, že tuto instrukci vůbec nerespektoval a nacpal se klidně úplně dopředu, no považte - až kamsi na pódium! ObrazekJediný, kdo prosbu vyslyšel, a to maximálně, byl již zmiňovaný František Šír, který hrál jak na boku, tak dost vzadu :-).

Jo jo, bylo to moc hezké úterý na Staré Radnici, a jelikož to úterý následovalo po černém víkendu brněnského fot-hocku, kdy Kometa skončila v play off a Zbrojovka prohrála s Olmikem, tak si spravím chuť aspoň teď, a svůj report - v němž jsem určitě na spoustu věci zapomněl, ale tak to holt bývá, jsou-li zážitky příliš silné - zakončím tradičním sportovním zvoláním "Hoši, děkujem!", protože to byla prostě pohádka, a to i přesto, že jsme neseděli vzadu, a už vůbec jsme ted den nezůstali někde bokem.  

Dědek.

Jo a ještě jedna důležitá premiéra na závěr, Premiéra č. 7:  Poprvé od ukončení činnosti skupiny Kern a nastoupení akustické platformy Kronek připustil, že se možná za rok vrátí k elektrickému hraní. Zbytek si můžeme jen domýšlet...

FOTKY ZDE
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Bez nadpisu

(Dědek, 29. 3. 2009 23:33)

Fizo, děkujem!

Výborný článek

(Fiza, 28. 3. 2009 19:29)

Jako vždy se ti povedlo skvěle vystihnout fantastickou atmosféru, která slovy snad ani vystihnout nelze...zvláštní paradox :) Ale každopádně skvělej článek...