Jdi na obsah Jdi na menu
 


21.06. 2014 - Kronek Alband - Brno, Náměstí Svobody

ŽIVÁ VODA NA SVOBOĎÁKU

aneb

KRONEK ALBAND

Report / Kronek Alband / Program k 90. výročí Českého rozhlasu v Brně / sobota 21. června, od 18 hodin / Brno, Náměstí Svobody

VODA. Může být ŽIVÁ, může být OHNIVÁ, a může být i BYLINNÁ, jak se ukázalo v sobotu na náměstí Svobody v Brně. A taky můžete cokoli stavět na vodě, vařit z vody, anebo můžete vyrůstat ze základů, jež jsou ty nejpoctivější.

Chodím pozdě skoro pořád. Do práce, na schůzky, chodil jsem pozdě i na gympl, a přišel jsem pozdě i na sobotní Alband. Budiž mi polehčující okolností, img_1855.jpgže program k výročí rozhlasu nedodržel důsledně rozpis a Kronek Alband svou živou produkci započal o čtvrthodinu dříve, než bylo původně deklarováno. Nicméně ať tak nebo onak, měl jsem „zpoždění a ztráty“ (ovšem Paperback jsem stihl).

Od přítomných „bratrů“ jsem zvěděl, že koncert započal klasicky skladbou Byly noci (my někteří to v pokročilejších hodinách interpretujeme jako „Blili v noci“), ale jestli se hrál i song Samá voda, to už jsem nezjistil, nicméně Alband ho v repertoáru standardně mívá.

Ovšem samá voda není až tak důležitá, protože když jsem na náměstí přišel, hrála se právě Knajpa U indiána, a tam je ta voda jasně ohnivá („Svou duši zlou / ohnivou vodou / hrdlem až na dno prolívat“).

Tož tak nějak vzápětí jsem se odhodlal fotit a bál se, že „rozmáznou se mi fotky bez stativů“. Hrála se Náruč dobrýho světla a stativ jsem s sebou fakt neměl. I přesto ty fotky vyšly obstojně – můžete se na ně podívat v naší fotogalerii. Tedy ne že bych při tom fotografování byl jak ryba ve vodě, to ne (chyběl mi můj webmaster Míťas, který dělá mnohem lepší fotky než já), ale dokumentační úlohu za účelem kompletace reportu jsem splnil.

Šaugle On The Road je živá voda minimálně pro mne, miluju tuhle skladbu, je to vzpomínka na kolotoče, střelnice, houpačky, kačeny, ruský kolo...

Fernetový oči je letitý šlágr, při němž se v sobotu zrodilo sousloví „bylinná voda“ – Jarda Kronek měl tuto bylinnou vodu ve své občerstvující hlasivkové lahvi, načež Libor Machata počal zpochybňovat obsah oné láhve (pravděpodobně img_1862.jpgz čiré žíznivé závisti :-))))). Nicméně vzorek rozhodně nebyl prozkoumán laboratorně, a zda byl prozkoumán „LIBORatorně“, to vskutku netuším, panč jsem se po koncertě nemohl zdržet - a tak jsem se nechtěně zdržel místního pitiva.

A pakliže si myslíte, že můj report už tím pádem v tuto chvíli končí, tak pánové a dámy samá voda! Ještě mnoho vod uplyne, než tento článek skončí...

Vezměte si třeba takové závěrečné Absolutní sólo, jež pochází ještě od Kernu - tam se zpívá „vezmem hrnky od svých káv“; jak známo, káva odvodňuje. No takže je nutno ji doplnit nějakou vodou, která naopak „dovodňuje“. A tou je závěrečný Svátek pátků.

„Ten večer za okny lilo“ (no to je vody jak sviňa),  „v odlesku světel jak maják zářil plnej demižón“ (tak to asi nebude voda, to by Machata nepil), „do prázdných lahví strkaj mayday zprávy“ (aha, prázdné láhve, to je jasné – kdyby v nich byla bývala voda, asi by teď nebyly prázdné), a pozor, je to tady: „Key rum se stává živou vodou“.

Se skvělým zvukem a skvělým publikem se vrátil na skvělé, zaplněné náměstí: pan Jaroslav Albert Kronek, hlasový, skladatelský a textařský fenomén, věrnuvší se statečně po zdravotních potížích, Mirek Horňák, který si rovněž opakovaně užil nemocnice a který se svou semiakustickou kytarou vystřihl nejenom symptomatické  Jednou se vrátím, Libor Machata, nádherně upřímný chlapík, šoumen a basák, Víťa Franěk, bubeník, který poctivě střídá klasickou bicí soupravu a konga bonga či co, a Zbyněk Petržela, v jehož rukou má ten akordeon tu nejrockovější polohu, jakou můžete zažít. To je ALBAND.

To je KRONEK ALBAND, to je ŽIVÁ VODA. 

Tady Dědek.

BONUS - Deník Rovnost

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Byl jsem tam

(Dědek, 24. 6. 2014 20:47)

Cethy, poděkování patří Tobě! Tvá neuvěřitelná síla podpory našeho webu, a nejen něj, je obdivuhodná. Děkujeme! Moc.

Byly jsme tam

(Cethy, 24. 6. 2014 12:12)

Byly jsme s babama u toho a bylo to prima. :-) Trošičku mi kazil koncert odér z bezdomovců, příště bych je odsunula z náměstí někam jinam.
Večer pokračoval Tublatankou na Priglu a festem v Železném, takže kulturních zážitků za sobotu bylo opravdu hafo :-) Díky Peťo za reportík :-)