Jdi na obsah Jdi na menu
 


18.04. 2012 - Alband - Brno, Šelepka

„STAŘEC“ A MOŘE HITŮ

aneb

LET LET

Koncert / Alband / Brno, klub Šelepova / středa 18. dubna 2012, od 20 h.

„Jdou, léta jdou / letí a pádí / řítí se nocí jak vlak.“

img_2258.jpgMuž zazpíval Ženu a rozjela se show, která nemůže nikdy skončit špatně. I když – show je asi trochu nepřesné slovo, protože show je Podívaná, a tohle byla především Poslouchaná (jelikož Klára Šmahelová chyběla, tak to ke koukání fakt moc nebylo, ha ha). Nota bene když místo Kronka přišel na pódium jakejsi starej zarostlej chlap, jehož fousiska dávala najevo, že je pro něj v tu chvíli Kometa meta nejvyšší.

Ano, pan Jaroslav Albert Kronek, výjimečný dlouhodobě a výjimečný i aktuálně, se dvěma „lotry“, bratrem Liborem Machatou po pravici a Mirkem Horňákem po levici, plus dvěma „sekundanty“, Víťou Fraňkem a Zbyňkem Petrželou v závětří, to byl středeční Alband, na plakátu již skromně bez přízviska slavného příjmení Kronek. Ještě dnes budeš se mnou v ráji? Toť nový zákon jest.

Nový zákon proto, že jak známo Kronek už není Kern, Kronek je akustický rockový Alband, a je již hodně z nás, pro něž je toto těleso cosi jako evangelium. Což ovšem neznamená, že by Alband na Kern úplně zapomněl. Jak známo, Jarda totiž již v 80. letech, právě pod hlavičkou Kernu, předpověděl, jakou hokejovou image bude mít v dubnu 2012:

„Boty mívám toulavý / každý týden cestu jinou / málo spím a nesnídám / a neholím si tvář.“

Fernetový oči jako dárek všem pamětníkům. Tedy nikoli pamětníkům posledního předchozího finále Komety (tak staří zase nejsme), ale pamětníkům nádherných metalových časů 80. let: Míšo, ty bys mohla vyprávět, že? Dobrá hudba a dobrý likér  - třeba zelené pivo, které se na baru čepovalo - jsou zkrátka věčné a jsou zkrátka navždy.

„Daleko a navždy / rozhodla ses jet / večer voněl po mandlích“…

Večer voněl po nepasterizovaném, a taky kvasnicovém Starobrnu, když jsme seděli na kultovní šelepčí zahrádce, kolem vanul lehký brněnský vítr a my se teprve těšili na koncert. „A spěchat nikam nemusíš“,  říkal jsem bratrovi, a sice díky tomu, že manažer a pořadatel Radek Havlík nám fantasticky ochotně vyšel vstříc a zajistil nám rezervaci stolu pro 12 osob (Radku, díky moc!). No byla to holt pořádná jízda, byl to holt pořádný let.  

„Let let“.

Kdo na Šelepku nepřišel, ten přišel (vlastně nepřišel – viz video) o novinkovou záležitost v podobě skladby, kterou hrál Alband veřejnosti vůbec poprvé ve svém životě a která se jmenuje Let let. Čili ne Leť, leť (hňápni jí tam flašu), ale Let let, což by se dalo z poezie do prózy přeložit asi jako Úprk roků, vycházejíce z obecně známé platformy Čas prchá jak splašená mrcha, což člověk zkrátka musí vzít jako chlap.

„Píše na oblohu jeden chlap / že už nic novýho nechystá“…

Na Šelepce už nemohl být ani Laďa Frgal, a nemohl tam být ani Ernest Hemingway. I přesto (nebo právě proto) byli oba vzpomenuti. Koncert měl i tentokrát dobrý zvuk, a co se týče „Arnošta“ (ano, teprve nedávno jsem si při pohledu do kalendáře uvědomil, že Ernest je vlastně Arnošt), bylo velmi zajímavé, jak jsme se s Tygrem protnuli: krátce předtím, než Libor Machata pronesl při pohledu na Kronka cosi o kulce v Hemingwayově hlavě, mne totiž při tomtéž pohledu na téhož zarostlého furianta napadl titulek tohohle článku, totiž Stařec a moře hitů. Inu, byla to ve středu na Šelepce dost dobrá way…pardon, vlastně road:

„Oči jsou doširoka / jak díry na punčocháčích“…

Ehm ehm, ten text je skoro jako šifrovaná zpráva - oči, punčocháče, díra, doširoka…? aneb kašlu na kosmonauta, dnes je první vážně skvělá noc. Moje zamilovaná Šaugle On The Road (věříte, že ani nevím, proč jsem si ji tak oblíbil, když je geniální „jenom“ stejně jako ty ostatní), kterou když jedeme se Shaumal někdy autem na nějaký koncert – čistě kupříkladu třeba na koncert Albandu - překřtívám v duchu na „Shaumal On The Road“.

Pouť přijela tentokrát na Šelepku, a naštěstí to nebylo po roce, ale na den přesně (!) po čtyřech měsících.

„Jdou léta jdou / jdou, trochu našedlá jsou / tady stál z doků rváč / taxikář s tváří neholenou.“

Ne, tohle opravdu není text Albandu, tohle je text písně Paní Zpěvačky Evy Olmerové, která už na koncertě Albandu taky být nemohla. Ale uznejte, že ten text se prostě do kontextu a konceptu celého článku tak fantasticky hodí, že jsem jej zkrátka nemohl opomenout. A že Albert není taxikář? To nevadí, jízda s ním je skvělá, a důležité je, že je rváč. Životní rváč, který opět tvoří – když jsem se s Jardou před koncertem měl tu čest bavit, říkal, že valí fachu na cca patnácti peckách pro novou desku… Tak se s tím, Alberte a Albande, dobře porvěte!

„Život jen tak proletěl / měl zpoždění a ztráty“…

Středeční večer a čtvrteční noc jen tak proletěla, a třebaže Šelepka tentokrát (narozdíl do Vánoc) nebyla úplně vyprodaná, tak atmosféra byla parádní. Frenetické (termín nepochází od slova fernet) potlesky publika po každém songu, dnes již proslavené machato-kronkovské spojené hlášky brněnské, hudba výborná moc a pivo-výborný mok, to všechno byly vydařené atributy noci, která byla. Noci, která byla a která skončila tentokrát naštěstí ne ve dne (viz „lajtnerka“), ale někdy - v noci. A jelikož jsem si tím pádem aspoň trochu pamatoval, co jsem pil, v čele se zeleným pivem, tak ranní lehce nazelenalá barva mého obličeje měla zkrátka svoji neúprosnou logiku.

 „Nebylo to růžový“… :-)

Tady Boži, Cethy, Ema, Jarka, Míša, Shaumal, Žába, Aleš, Bob, Kolda, Míťas (foto + video) a Dědek.

P.S.: A ještě glosa k těm holičským záležitostem: příroda vždycky směřuje k rovnováze, a tak neholeného Alberta „vyrovnával“ webmaster Mitas, který v důsledku sázky, že se Kometa dostane do finále, šel takřka dohola, resp. na ježka, přičemž dočasnou ztrátu jeho bujné hřívy „oplakalo“ nejedno přítomné děvče…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Koncert byl super,ale to zelený pivo...

(Bob, 22. 4. 2012 23:29)

...ano,to zelený pivo..., si myslím,že byla pro návštěvníky něco jako rána pod pás, zvláště pro to,že vedle točily snad úplně vše na co měl člověk chuť...A tak majitelé Šelepky zamyslete se...!!!!?

:-)

(Cethy, 22. 4. 2012 22:45)

Peťa zase perlil, moc hezký report :-)