Jdi na obsah Jdi na menu
 


16.12. 2013 - Kronek Alband - Brno, Náměstí Svobody

NÁMĚSTÍ FRAŇKA, HORŇÁKA, KRONKA,
MACHATY, PETRŽELY A … SVOBODY

aneb

„BRATISLAVSKÁ“* NA „SVOBOĎÁKU“

* - nehodící se škrtněte :-)

Report / Kronek Alband / pondělí 16. prosince 2013, 15.30 – 17 h. / Brno, Náměstí Svobody (v rámci akce Brněnské Vánoce)

Přátelé, poraďte mi prosím, jak mám napsat report o kapele, o níž jsem těch reportů napsal snad už na tisíce (pardon, na desítky), a pokaždé se - a někdy marně - snažím, aby to bylo img_0099.jpgtrochu jiné? - - - Jasně, žvatlám blbosti: Kronek Alband je pokaždé trochu jiný, trochu jinak vzácný, trochu jinak (a přitom stejně) milovaný.

Jak všichni víme, Vánoce v Brně, resp. vánoční trhy na Svoboďáku, jsou spojeny primárně s konzumací všeho dobrého, počínaje svařáčky, pokračujíc sýry, bramboráky či krkovičkami a konče fernety a grogy...někdy groggy, což plasticky dokumentoval jistý spokojený jedinec, který ač kročejemi vrávoral mezi stánky, subjektivně jistě na rogalu plachtil nad námi všemi.

A tož mne teda napadlo postavit tento report na receptu vpravdě kulinářském – kolik stánků, tolik kulinářských písní. Mno, zas tak jednoduché to nebylo, takže: zkusil jsem najít jakousi paralelu mezi gurmánskou atmosférou nejmenovaného stánku č. 19 a spol., a písněmi onoho skvostného, nejen zimního tělesa zovaného Alband, z jehož produkce v tom mrazu v tom nejlepším slova smyslu mrazilo... A úplně lidově řečeno – jal jsem se zkoumati, kde všude ve svých zonkách zpívá Alband o mocích či krmích, tedy rozuměno o lahodných mocích či libých krmích.

A stačil už jen první song, a bylo vymalováno: „Byly noci plný sladkých šťáv“ – evidentní reklama na sladké džusy prodávané ve všech přilehlých supermarketech! No teda.

Nebudete věřit, ale hned následující píseň Na sál! přináší opětovná gurmánská pokušení – vše začíná mléčnou dráhou – „Zářivky jako mléčná dráha“ (děcka, když jsme na tom Náměstí Svobody, pamatujete ten fantastický Mléčný bar v místech, kde je dneska McDonalds’?  - a co teprve pod ním, co tam se kdysi dělo!), nicméně nikolivěk pouze mlékem živ jest člověk, a proto musím zmínit rovněž nějaké to maso, ač třeba jen ohlodanou kost („Ticho se stalo jasným zvukem / život jen ohlodaná kost“). A to ještě Jaroslave Alberte Kronku nevíš, že to srdce zlomený, o kterým zpíváš v hitu Noci vládnou barmani, nazmar určitě nepřijde – a propos, máš rád srdíčka na smetaně?

Skladba Samá voda je jasná už svým názvem: voda je základ všeho, všech nápojů, třeba piva, základ všeho života, z ní vyrobíš grog, punč, horkou medovinu...záleží jen jak jsi šikovný :-).

No a pro změnu opět jedna alkoholická – Náruč dobrýho světla! Jako by nestačilo to víno, kterýho byly ty stánky na Svoboďáku plný („Přinesla víno a náruč dobrýho světla“), ještě ke všemu ten aperitiv! („Můj dům je hra na atelier / to ráno mi chutná jak aperitiv“).  - A Paperback? No aspoň že jste chlapci s postupujícím muzikálním časem upřímní: „Ztrácíme pod nohama pevnou zem“... :-)

No a když sám frontman rozverně zazpívá „Jak stoupáš / tak nějak divně svíráš KAČENKÁM krk“, tak moje oči prostě byly doširoka jak...jak díry na punčocháčích. A stačí jen okamžik, a jsme konečně u toho žrádla, konkrétně u cukrových vat: „V chomáčích cukrových vat / naše pusy dotýkají se“): Shaumal, pardon Šaugle  On The Road! - A propos, probiotici, nejí někdo z vás housenky? Měli byste z toho fakt pěkný, tak říkajíc housenkový blues!

Fernetový oči jsou asi dost zřejmý, tam není co řešit, koneckonců i leader Jaroslav Albert Kronek v tom měl v tu chvíli jasno. Jediný rozdíl je asi v tom, že když v 80. let vznikla tahle kultovní zonka, tak existoval fernet, zatímco dneska existuje Fernet, Fernet Citrus, Fernetimg_0106.jpg Pomeranč, Fernet Z Generation... ehm, úplně slyším, jak Kern nebo Alband zpívá „Hořká vůně citrusůůůů...“

Hraje se Knajpa U Indiána, a „ohnivá voda“ až na dno proudem se prolívá, a tudíž je za chvíli celkem všechno naprosto jasné: „Manitou má vystaráno / Šaman ještě zpívá“.  Akorát mi trošku vrtá hlavou, kdo z nás je ten šaman a kdo z nás už ten Manitou.

Těm následným hrnkům od svých káv v Absolutním sólu, těm moc nevěřím, zajisté to bude krycí název pro pivo: „Bude líp, když jen mávnem, ať jsi živ / vezmem hrnky od svých piv /“... mno, jako tak nějak, abych tak nějak řekl, žejo.

No a je to tady – Svátek pátků a já to tušil! Jako kdyby nestačily jednotlivé sklenice, jednotlivé moky, Machata, ten chce holt celej demižón! A ještě mu přitom září jak maják (tedy ten demižón).

No jo, pak už to vypadá zpočátku na prázdný láhve, ale ouha - najednou je tady key rum!  Hmm, tak to bych se moc divil, kdyby ho na Svoboďáku měli. A myslí si Libor Machata jeden, že to zamaskuje sodou. A ještě víno ke všemu??? - No já už fakt nemám slov...

Vážení přátelé, ano: celý sedánek na náměstí Svobody nám vrhl, resp. se nám zvrhl v ... nádhernou, hodinu a půl dlouhou show chlapíků, kteří X let hráli pořádný ma-cha-ta (pardon: ra-ta-ta), a teď nám to ratata úspěšně předvádějí v akustické podobě: v podobě někdy „cikánské“ (Absolutní sólo – absolutní  „Bratislavská“, jak pravil samotný guru), někdy metalové (Jednou se vrátím – viz „poloelektrická“, odborně prý semiakustická kytara Mirka Horňáka, která rozdrnčela a rozduněla vše, co ještě případně do té doby nedrnčelo a nedunělo). Lidí na náměstí jako mraků a... „nelekej se šedi stěn / a mraků nad hlavou“, protože...protože „Jednou se vrátím“.

A nebyl jsem sám – do toho všeho nám totiž ještě vtipně „chrčel“ konferenciér Luděk Savana Urbánek (ex-Sax, ex-Terminator, Stejšn a Ocelot), kterej měl o všech nápojích určitě zcela jasno, ježto si mimochodem pamatuju, že kdysi dávno coby reportér v přímém přenosu rádia Čas říkal cosi o tom, že si na brněnských pivních slavnostech v parném létě preventivně raději míchá pivo s limonádou, čímžto jak známo vzniká velmi osvěžující mix obecně zvaný rádler.  Anebo jsem blbě slyšel a byl to „Urbádler“? :-)

Zmrzlý Tygr se lísal k jedné z na stejdži rozestavěných tepelných lamp (a  jelikož přesně tyhle lampy jsem vídával na zimní zahrádce v Borsalinu na Orlí, kam jsem jeden čas chodíval pilně cosi studovat, tak mne chlapci napadá - kde jste ty lampy vlastně vzali, he?).

Bubeník Víťa Franěk byl natolik dobře schovaný, takže bůhví co tam vzadu vlastně všechno dělal, a ještě lépe maskovaný byl akordeonista Zbyněk Petržela, kteréhož přítomnost jsem si díky jeho úspěšným „za-machatovským“ mimikrám uvědomil cca v polovině koncertu, a to jenom díky výborně čitelnému zvuku.  Ono, upřímně řečeno, kdo z Vás by byl stojíc za Tygrem vidět? Snad jen já bych trochu přečuhoval, ha ha. 

P.S.: Závěrečné setkání  s kytaristou Mirkem Horňákem je pro mne poslední dobou vždy to nejhezčí , co může po koncertě být, protože tyhle šikovný a přitom skromný lidi zkrátka miluju. A ježto se naskytla příležitost, tak jsme se všichni hezky spolu s Mirou vyfotili (viz fotogalerie). A pakliže by Vám čirou náhodou někdo říkal, že já su tam ten nejškaredší, tak tomu ne...pochybně věřte.

Tady Dědek. Foto: Míťas

Bonus – z playlistu (bez závazného pořadí):

Byly noci, Na sál!, Noci vládnou barmani, Samá voda, Eagle Scout, Náruč dobrýho světla, Paperback, Šaugle On The Road, Fernetový oči, Knajpa u Indiána, Let let, Jednou se vrátím, Absolutní sólo, To jsme my, Svátek pátků…

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Co proti němu máte?

(Karneval, 9. 1. 2014 13:15)

Já vůbec nevím, co proti autorovi máte? Je zábavný a moudrý a velice rád čtu jeho články, přijdou mi jako psané z mé duše!

Ráj na zemi

(Dědek, 8. 1. 2014 21:53)

U níže uvedeného příspěvku oceňuji zejména vynikající pravopis, typografii i bezchybnou větnou konstrukci.

Re: ráj

(Ničitel DaJP, 8. 1. 2014 12:36)

Kéž by všichni na světě byli vlezdoprdelecký skřeti bez páteře, myslím, že by byla na světě mnohem větší zábava. Tady Ničitel Dědků a Jeho Psů.

Ahoj, Trolle!

(Dědek, 7. 1. 2014 21:21)

Tvůj příspěvek mne pobavil, ježto byl vtipný, ale hlavně mne potěšil - myslím si, že třeba právě takhle by měl vypadat komentář vyzrálého, inteligentního, moudrého, vtipného, dokonalého, svět vpřed posouvajícího individua, jako jsi Ty.Jsem opravdu radosten, že jsem Tě potkal. Kdyby byli všichni takoví jako Ty, myslím, že by byl na světě ráj. Tady Dědek.

Ach-můj-bože!

(Troll z mostu, 6. 1. 2014 14:15)

Dědku, já nevím co to bereš, ale měl bys přestat. Pokud nic nebereš, tak bys měl začít a to rovnou nějakýma hodně silnýma medikamentama, protože ten psychadelickej blábol, cos tady vytvořil, to je ta největší sračka, jaká se na poli moderního bloggerství dá najít.

A teď konstruktivně. O Albandech v tomdle "reportu" není ani zblbla, kromě toho, že hledáš části jejich textu ve své medikamenty rozjebané palici a barvy duhy ti splývaj s barvami nožek jejich křesílek. Je nasnadě, že kromě toho, žes malý vzrůstem, těžko se hledáš na koncertech, poňádž jsi až po paty narvaný Jarovi v prdeli. Bylo by milé, kdyby se na těchdle stránkách dal najít aspoň jeden jedinej řádek, kterej by byl aspoň zdánlivě objektivní, a ze kterýho by nebylo již z dálky cítit, že bys pánům s kytarama a za bicíma nejradši přeblafnul ohon a nechal se ošukat jak ta nejlacinější děvka!

Prima

(Cethy, 19. 12. 2013 12:35)

čauky, příjemné počteníčko v pracovním procesu. Mrzí mě, že jsem na koncertu chyběla, ale není v mých časových možnostech, být úplně všude. Mám krásné vzpomínky na KERNOVSKÉ VÁNOČNÍ KONCERTY na náměstí Svobody, tak si tu krásnou sváteční atmosféru dokážu živě představit. Díky za prima report.

depka

(Žaba, 18. 12. 2013 23:32)

Ahoj Dědku, děkuju, tak krásně jsi mě rozebral z předvánoční "depky", že na ten Svoboďák prostě MUSÍM zajít a alespoň jeden Svoboďáček dát :-) škoda že už bez Albandu, krásný report :-)