Jdi na obsah Jdi na menu
 


16.04. 2015 - Kronek Alband - Brno, Šelepka

STARÝ DOBRÝ ALBAND. NOVÁ ŠELEPKA.
A SÍLA ZVYKU

aneb

KALIBRACE, PŘITAŽLIVOST A TAK DÁL

Report / Kronek Alband / čtvrtek 16. dubna 2015, od 20 h. / Brno, Šelepka

Před cca dvěma týdny jsem se vystoupení Albandu v rámci každoroční akce Hrnem Brnem nezúčastnil, neb jsem v onen čas z jistých osobních důvodů pociťoval největší přitažlivost k vlastní posteli, a tak jsem si musel na novinkový flák Přitažlivost počkat až na Šelepku.

Tož jsem ve čtvrtečním parnu hrnul Brnem přes minipivovar Magistr, šelepkovský park a letní zahrádku, abych uzřel zrekonstruovanou, tak říkajíc lehce obnaženou Paní Šelepku - ve stěnách totiž přibyla okna, lépe řečeno výlohy. Však img_1806.jpgsi taky v průběhu koncertu Machata stěžoval, že na něj tím oknem z parku furt někdo kouká, jinými slovy – že na něm může oči nechat. No jak by taky ne, když je to tak chytrej kluk (rozuměno ten kdo koukal :-).

A nejenom skleněné tabule, včetně průzoru z barového předsálí, ale i nová podlaha (na první pohled poněkud studená, ale to je asi otázka síly zvyku), nové stoly a židle, lavice, světýlka, fotobuňky na toaletách a já nevím co ještě. Třebaže oficiální otevření nové Šelepky se bude teprve konat, již dnes byl klub ve svém novém hávu otevřen všem příznivcům dobrého akustického rocku, rocku s vlastní originální, dílčím původem metalovou tváří (Fernetový oči, Absolutní sólo).

A když nová Šelepka, tak hned na úvod nový song – aneb právě výše zmíněná Přitažlivost jako profesionálně odpálená petarda rozsvětlila celý čtvrteční večer. Kompozice s velmi silnou náladou, výrazná již na první (pro někoho na druhý) poslech, hodná pera Mistra. Přitažlivost je především vztah, napětí, možná boj, možná rovnováha, každopádně v době, kdy vztahy jsou občasto místo lásky jen sebelásky a kdy přitažlivost je kolikrát spíše přitaLŽIvost, taková píseň osvěží, a to ať žijete v podhradí nebo ve věži.    

A ohňostroj pokračoval dál, hrály se zářezy z debutového CD Kalibrace smyslů, ale i další věci z připravované druhé desky a taky nějaká ta kerňácká vzpomínka. Lídr Jaroslav Albert Kronek měl na sobě triko s Madison Square Garden a ve mně tím evokoval křest CD Síla zvyku – 14 tomu let, sic! – v brněnské Edison Garden na Kolišti. Tehdy tam byla docela tma, a dnes...? Do sálu pronikalo v důsledku stavebních úprav z přilehlého parku nezvyklé večerní světlo, z živé muziky pronikalo světlo do srdíček, dušiček a ušiček, a to hudební světlo, to nebyl žádný tunel, natož tunel totální, ale poctivé světlo bez konce.

I když i písně Albandu jsou občas o konci – kupříkladu z kerňácké, stylově unikátní Síly zvyku madonna melancholia Daleko a navždy - „Do rána tě nenašli / a teď už máš klid“. Na teplých letních mezích zase nejen v 80. letech „končívaly“ v rámci tradičních vesnických zábav leckterý Fernetový oči, zpravidla dvoje proti sobě...

Jiné písně Albandu jsou naopak zase o začátcích. Třeba o začátcích víkendů v podobě pátků, přesněji řečeno Svátku pátků, ačkolivěk byl tento gig spíše o svátku čtvrtku, nicméně na vydařený předpáteční hudební zážitek jsme myslím mnozi v pátek úspěšně navázali. Já teda určitě, a proto tenhle report píšu raději až ve svátek soboty...(mrk).img_1803.jpg

Muzika měla úderný a řízný sound, klub byl zaplněn takřka do posledního místečka a atmosféra se čím dál tím víc posouvala do ještě vyšších sfér, takže to byla postupně hotová stratosféra a možná ještě dál, akorát už si ty všechny sféry ze zeměpisu nepamatuju; co si ale pamatuju, byly famózní, nezničitelné a vždycky šumící, pěnící a explodující Šaugle On The Road.

Co též vím a kteroužto slovní hříčku si nemohu odpustit, že playlist ten večer nebyl playlist, ale flylist (pro neangličtináře čti flajlist, fly = létat). Jó, na jeho vlnách jsme všichni přítomní pomyslně letěli, a tudíž samozřejmě nemohla chybět ani z chystané desky hitovka Let let, jež otvírá různé otázky, třeba jak zaletoval některé životní praskliny, díry, spojit rozpojené a tak všelijak.

Zbude ze mne půl je další šlágr z připravované dvojky, šlágr, který díky své dokonale rytmické kompozici a přesně sedícímu frázování publikum vždy rozhýbe. Líbí se mi čím dál víc a čím dál víc mne rajcuje, začínám být akorát lehce nervózní, proč z něho ještě není totální megahit, ale stále „jen“ hit – bojím se, že „na vině“ je příliš dobrý, rozuměno ne zcela jednoduchý text, který bohužel s ohledem na požadavky relativně přímočaré masmediální scény může být právě onou zamčenou branou. Ale ještě je čas, uvidíme, a třeba jej za chvíli uslyšíme v televizi.

Zatím však pro Alband není hlavní televize, ale vize. Né že by si grupa televize neužila, vystupovala v ní – a dokonce v přímém přenosu – už opakovaně, ale nyní je prioritní vize, vize druhé desky. Na tu totiž fanoušci čekají od debutu již bezmála šest let. Písniček se naštěstí rýsuje již dostatečné množství: Zbude ze mne půl, Let let, Přitažlivost, Zabiju to prase, magická přemagická Žena (dost dobře nechápu, proč ji Alband z playlistu vynechává, když již při svém prvém uvedení v roce 2010 sklidila v brněnském Metru obrovský aplaus, útěchou budiž, že na nové desce chybět nebude), Tisíckrát, Po bouřkách a bůhví kolik ještě.

Vytleskané přídavky (Svátek pátků, podruhé Zbude ze mne půl, včetně volaného, ale nevytleskaného Blízko nás) jen podtrhly vynikající atmosféru spáchaného koncertu, o tradičních „perverzních“ hláškách mezi Tygrem a Albertem vůbec nemluvím. Kus radosti opět rozdal jeden nedostižný rockový hlas se svou moc fajn kapelou.

Issac Newton prej podle pověsti seděl kdysi pod stromem, najednou ho do hlavy praštilo jabko a ejhle - byl tady zákon gravitace, zákon přitažlivosti zemské, a je tady navěky.

Autor tohodle článku seděl ve čtvrtek na Šelepce, do hlavy ho praštilo několik skvělých plodů Albandu a ejhle – potvrdilo se, že některý zákon přitažlivosti, zákon přitažlivosti hudební, je tady do prdele taky navěky.

Text + foto Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky moc!

(Dědek, 27. 4. 2015 21:45)

Skvělé, díky moc! Vždycky jsem si toužil poslechnout tuhle skladbu zpětně celou, a konečně se mi to podařilo. Díky moc i za ostatní záznamy. Strašně skvěle obětavá práce. Ještě jednou veliké poděkování, díky díky díky. Tady Dědek.

Re: Díky moc!

(Michal alias kernmaniaaa, 23. 5. 2015 21:55)

Není zač :-)

...něco obrazového materiálu :-)

(Michal alias kernmaniaaa, 24. 4. 2015 10:49)

Zbude ze mně půl https://www.youtube.com/watch?v=pdjQSSo5oKg

více na https://www.youtube.com/user/kernmaniaaa/videos