Jdi na obsah Jdi na menu
 


15.11. 2008 - To byl ale plnej Bigbít

16. 11. 2008

JAK NÁS ALBAND VEČER ZATÁHL DO SKLEPA


Aneb


TO BYL ALE PLNEJ BIGBÍT!!!

 

Koncert / Alband (Kronek a spol.) / 15. 11. 2008, od 20 h. / Brno, Bigbít


Ten večer, kdy Kronek a spol. hráli ve známém brněnském hudebním klubu Bigbít, těsně vedle neméně známého nočního klubu Moulin Rouge, začalo všechno, jak se patří - totiž vesele. Nejprve jsem na reklamní ceduli při vstupu do podniku místo "Alband" nebezpečně přečetl "Albánie". Dole, na již hodinu předem solidně zaplněném place mi pak bratr Obrazekneúnavně řval do levého ucha, že jsem vůl, že jsem nezamluvil stůl, aby mi pak později do pravého ucha řvala pro změnu Shaumal, která přese mne řvala na bratra, aby na ni neřval. Tak jsem se vždycky napil piva, hezky do mne žbluňklo a bylo mi fajn. Jenomže to nebylo všemu konec.

Ještě předtím nás totiž stačilo šokovat, že jsme si s bratrem směli potřást rukou jak s Jarkem Kronkem, tak Víťou Fraňkem, a zažili tak onen charakteristický pocit náctiletých fanynek zvaný "solný sloup", které když stanou tváří v tvář svému idolu, tak ze sebe nevypraví ani A, natož ahoj. Tož holt jsem asi náctiletá fanynka.

Další překvápko tkvělo v tom, že Alband byl tentokrát jenom tříčlenný. Nedorozumění se však vysvětlilo vzápětí, protože Mirek Horňák nebyl pouze při pohledu zprava vidět, neboť jej úspěšně celého maskovala reprobedna. Naštěstí v průběhu fantastického vystoupení se i on na svém sedátku lehce rozkymácel, takže jsme z něj občas zahlédli alespoň nějaký ten úd. 

Vstupné bylo velmi příjemné, 80 Kč. Bráška ihned rozluštil, jak tato cena vznikla: 4 členové, takže 4x 20, a vzápětí chytře poznamenal, že jsme tedy měli platit jenom 60, protože nevidíme Horňáka.

Naše pozice vzadu na stojáka se však vzápětí ukázala jako ta nejstrategičtější ze všech. Jednak jsme byli přímo u baru, takže jsme opravdu nestrádali, navíc jsme měli jako na dlani kapelu i publikum, a tak jsme si perfektně užívali komplet atmosféru burácejícího klubu, a v neposledni řadě byla zezadu ta nejlepší možná akustika. Hm - jak já to dělám, Obrazekže i když nezamluvím stůl, tak je to vlastně dobře...? Ne nadarmo se říká, že lenost je hybná síla lidstva :-). Bráška sice pořád něco brblal, ale to by nebyl on, kdyby nebrblal. (Přátelé, možná je tohle můj poslední report...? :-). 

Před osmou hodinou se klub zaplnil už natolik (z příchozích tváří mi udělalo radost, když jsem se mohl pozdravil s Cethy), že jsem musel obdivovat obětavého vrchního, který se hbitě protancovával davem tam a zpátky; občas sice řinčely nejen nástroje, ale i sklenice, o to větší to však byl hukot.

Na starých koncertních nahrávkách z pol. 80. let mne vždycky fascinuje, jak se dělaly v půlce vystoupení přestávky. Tady jsme toho byli svědkem rovněž (v níže připojeném playlistu vidíte přesně kdy), a je to institut velmi praktický a má zkrátka svoje kouzlo, pro muzikanty kouzlo doslova občerstvující.

Alband byl ve vynikající formě, bylo vidět, že hraje s obrovskou chutí, vystoupení mělo strhující drajv. Kvartet do nás během více než dvou hodin naládoval takřka dvacítku pecek, z toho 6 svých vlastních, 5 z CD Síla zvyku a 7 starých kernovských hitovek, z toho jedna - Absolutní sólo - zněla dvakrát. Nemohly samozřejmě chybět kultovní ploužáky Exploze a Fernetový oči, jako speciální dárek však zazněly i méně hrané pecky: třeba můj bratr, když uslyšel, že se budou hrát Zapomenutí muži, vskutku nádherná píseň, začal vedle Obrazekmne nadšeně poskakovat jak tatranskej kamzík (mimochodem, tento song nedávno po patnácti letech opět vyšel na CD, výběr Rockové balady). Stejně tak byly velkou radostí vzácné "Půlnoční žigulíky" neboli oficiálně Půlnoční lady, majestátní věc z alba Kernu Lovci žen z roku 1991. Já osobně jsem si pak mimořádně užil třeba skladbu To jsme my, která pochází ze stejného, ve své době poněkud nedoceněného elpíčka. Teprve čas ukazuje, co tahle deska přinesla - přinesla nadčas.

Nové věci jsou fantastické všechny, a z těch nových zazněly ještě navíc i ty novější, jako např. Eagle Scout, písnička věnovaná dobrodruhovi Steve Fossetovi, který se nedávno ztratil, bohužel zahynul, anebo další horkej flák  O snech a lžích. Asi největším hitem nového repertoáru je ale vypalovačka Svátek pátků, kterou si publikum vyřvalo už v podstatě jako jeden z mnoha přídavků.

A když jsme u toho publika, nezbývá než se taky pochválit - byli jsme úžasní :-). Kapela se po každé písni dočkala obrovského aplausu a Bigbít zažíval i to, co se dnes už tolik nevidí, totiž že lidi počínali sami tleskat do rytmu, aniž by je k tomu muzikanti museli ponoukat. V závěru byli chlapíci několikrát vytleskaní "zpět", v Bigbošu to prostě bouřilo, co dodat, co dodat?

Během koncertu jsme se navíc dočkali kromě řady vtipných proslovů a fórků (zejména Libor Machata fakt svými hláškami perlí) i důležitých informací, a sice že debutové album Albandu (to zní teda dobře, Album Albandu) by se mělo jmenovat Kalibrace smyslů, ale že se již do Vánoc nestihne, neboť zbývá otextovat šest písní. Nevadí, soudě podle kvality dosavadní produkce se máme fakt na co těšit, a taky se na to patřičně těšíme!

Nechci psát ono tradiční, že kdo v Bigbítu včera večer nebyl, může litovat, spíš to napíšu jinak tradičně, že kdo tam byl, litovat opravdu nemusel. Tohle bylo ten večer asi nejlepší místo všech průsečíků cest, jaké si jen lze představit.

A jelikož webmaster Mitas poctivě fungoval vepředu před pódiem, můžete mrknout i na parádní fotečky, kterej kluk šikovná udělal.

Rockoví lvi nelžou, rockoví lvi zařvali v Bigbítu parádním způsobem a pořádně nahlas, a byli šťastnější než Steve Fosset, protože narozdíl od něj se rozhodně neztratili.

Playlist: Hlava, Samá voda, Noci vládnou barmani, Dlouhý let, Černej kocour, Na sál, Eagle Scout (pauza), Daleko a navždy, Kde je oheň, Absolutní sólo, Fernetový oči, Exploze, V knajpě U Indiána, To jsme my, Zapomenutí muži, O snech a lžích,  Svátek pátků, Půlnoční lady, podruhé Absolutní sólo. 

Dědek, 16. listopadu 2008. 


PRVNÍ ČÁST FOTEK JE ZDE

A DRUHÁ ZDE

VIDEO STÁHNETE ZDE

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

škoda že jsem tam nebyla

(Daniela, 24. 3. 2009 9:33)

tak tedy napříště si máme všímat názvu Alband- až uvidíme na plakátech- mrzí mě, že jsem v Bigbítu nebyla, ale dík super článku- trochu na mě dýchla atmosféra.
to KaKarlososs -co to je rockový důchod???

To: Karlos

(Marie, 10. 12. 2008 14:12)

Z tvého příspěvku Karlosi ( asi Karle Vodičko) je poznat, že jsi tam nebyl, jinak by jsi takovou blbost nemohl napsat. Byl to jedinečnej zážitek, výborná atmosféra a super super MLADÁ kapela. Pánové z Albendu děkujeme za nevšední zážitek v Bigbítu!!!

Alband v hospodě

(KaKarlosrlos, 23. 11. 2008 7:34)

Tak nějak vypadá rockovej důchod-...Co dodat,co dodat?...