Jdi na obsah Jdi na menu
 


13.11. 2014 - Kronek Alband - Brno, Šelepka

LÁSKY JDOU, LÁSKY JSOU

aneb

(NE)ZAPOMEŇ

Report / Kronek Alband / čtvrtek 13. listopadu 2014, po 20. hodině / Brno, Šelepka

13. listopad 1947. Narodil se Bob Frídl.

Rok 1972: Na singlu Pantonu vychází píseň Zapomeň.

1. srpen 2014. Jaroslav Albert Kronek mi ve své kanceláři představuje, jak si představuje aranžmá Frídlovy skladby Zapomeň pro příležitost vzpomínkového představení na Šelepce.

13. listopad 2014. Vyprodaná Šelepka poslouchá skladbu Boba Frídla Zapomeň v rockově akustickém podání souboru Kronek Alband. 

„Lásky osiří, čas je prohýří, já vím. ... A neplakej, vždyť Tobě sluší smích.“ Ano, již vstupní rozhovor s manželkou Boba Frídla Danou jasně ukázal, že není třeba plakat. Kdo byl výjimečný, navždy v nás totiž zůstává. A tak tu čtvrteční radost Kronek Alband rozžehl - poněkud netradičně nikolivěk skladbou Byly noci - ale komorkou Noci vládnou barmani. Noc každopádně byla a vládla nám...

...aby následovalo velmi vkusně a řízně upravené Bobovo Zapomeň. Když Jarda Kronek složil v roce 1994 ještě s Kernem pod McDonaldem desku Totální tunel a v jejím rámci ploužák Zapomeň, asi netušil, že přesně o dvacet let později si střihne cover s týmž názvem od svého brněnského kolegy. Tož teda img_0020.jpghrálo se Zapomeň a přítomní lidičkové postupně zapomínali na své každodenní starosti, strasti, trable a veškeré „ble ble ble“...

Nebyla to ten den rozhodně jediná vzpomínka. Nedávno umřel zakladatel Šelepky pan Miloš Bernátek. Bylo mu 67 let. Tedy přesně tolik, kolika let by se v den koncertu dožil Bob Frídl.

Sice jsem ani jednoho z nich osobně neznal, ale pana Bernátka si pamatuju asi tři roky zpátky, kdy jsem opožděně dorazil na beznadějně vyprodanou Šelepku (shodou okolností taktéž na Alband) a marně jsem v sále hledal volné místo. Pan Bernátek mi jenom ukázal prstem: „Tam vlevo úplně nahoře máte jeden stůl volný.“

Jak dnes řekl Libor Machata, starostovskej - podle mne nejlepší stůl z celé Šelepky, panč je relativně schovanej, ale přesto krásně vyvýšenej, všechno vidíte jako na dlani a přitom máte nejkratší cestu k baru, což je v mém případě hodně důležité. No hádejte, kam jsme si i dneska sedli? Ke stolu, který nám před třemi lety „doporučil“ nikdo jiný než samotný Miloš Bernátek!

Od Shaumal jsem dostal dva „Bernátky“, tj. aktuálně vytištěnou vzpomínkovou měnu The State Of Šelepka, jež představovala sympatickou slevu na pivo. Ovšem hned mi bylo jasné, že jednu „dolarovou“ bankovku uplatním a jednu si prostě nechám na památku. One Berny!

A vzpomínky nekončí. Koukal jsem směrem ke zvukařskému mixpultu a vzpomněl jsem si na parádního zvukového mistra, dvorního zvukaře Albandu Laďu Frgala. Krátce poté, co jsem napsal jeden report z Albandu a jeho jsem tam zmínil, mi napsal krásný mejl, cosi ve smyslu, že se omlouvá, ale že není Frgál (jako ten valašský), ale kratce Frgal. A při té elektronické komunikaci jsme si slíbili, že si na to dáme příště panáka. - Toho panáka jsme už nestihli...

A tak konec vzpomínek, konec smutků, lidé se rodí a umírají, tak to prostě je a žádný člověk, žádný vůdce a ani žádný manažer na tom nikdy nic nezmění. Pojďme se bavit, dokud tady jsme, protože tak to dělali i ti, co už tady nejsou, a přesně tak by to dělali, kdyby tady ještě byli.

Každý koncert Albandu je jiný a přitom každý stejně fajn. Oficiálně videoklipový Paperback, oficiálně nahrané střely Kde je oheň, Knajpa U Indiána, Šaugle On The Road anebo ty ještě oficiálně nenahrané (kluci jdou právě do studia) jako rozevlátý Let let anebo famózní hitovka Zbude ze mě půl.

Přemýšlím, kdy jsem naposled img_0021.jpgtančil se svou ségrou. Mno, kdy to bylo naposled, to nevím, ale teď naposled to bylo ve čtvrtek na Šelepce, tančily se Fernetový oči a já jen doufám, že to nebylo naposled. „Hořká vůně fernetů / pohledům tvým hlavu stíná“... Panebože, kdyby lidstvo dokázalo stínat hlavu vždycky takhle krásně, tak by velká francouzská revoluce a její gilotina byly velkolepou oslavou života! - A kameny slov by byly rovněž ty nejkrásnější, o hloubce očí ani nemluvě...

V hloubce očí a v hloubce duše zůstane jedna krásná Šelepka, krásné místo, kde se lidi dostanou do nálady nejenom díky pivečku či vínečku, ale především díky výborným koncertům a dalším představením. Nádherná „hudební bouda“ (snad mi rozumíte) na kraji parku s báječnou letní zahrádkou; na kraji parku a uprostřed srdce.

Nějakej „debil“ (nemyslím to nijak adresně, ježto byl pokaždý jinej) furt nosil pivo a tak jsem pil a pil a pil. Sál jsem z krásných květů (z těch nejkrásnějších ten den ne) a sál a nasál všechno, co bylo ten večer a tu noc třeba.

Závěrečné povinné, a dnes už se dá říci že léty prověřené šlágry jako Svátek pátků nebo Absolutní sólo byly poměrně překvapivě doplněny unikátní a určitě jednou z nejlepších skladeb Albandu O snech a lžích: „Kdo ví co je víc, když polykáme smích nebo slzy; jako dým z natě čpí vzpomínky dávných dnů.“  - Mimochodem, víte, že to je paradoxně jediná, opravdu jediná  ofiko vydaná skladba Albandu, v níž se autorsky potkali „pokrevní bratři“ Kronek s Machatou? A snad právě proto je onen song tak výjimečný hudebně i textově.

Po kernovském metalovém nadšení v Rosicích jsme řvali jako blázni o Blízko nás, ale kapela byla drsně neústupná. Když se mne dneska ráno moje kamarádka zeptala, jak se mi líbil koncert, odpověděl jsem: „Jo, nasrali mne, že něco nezahráli, ale jinak je mám rád.“

Tož adresně teda takhle: Alberte, Ty génie jeden fantastickej, písničky se nehrajou podle toho, co chceš nebo nechceš Ty, ale podle toho, co chtěj’ lidi! Protentokrát Ti odpouštím, ale do čtvrtýho prosinca se polepši, jasný?!?

„Lásky osiří, čas je prohýří, já vím...“ Jasně, lásky jdou a jdou, jedna za druhou. Jenomže jedna láska zůstává: Láska Hudba, láska Kronek Alband. - Skutečná láska je totiž ta, kterou milujete, i když vás nasere.

A „ty noci v álejích“? No to ještě v roce 1972 Bob Frídl netušil, co s tím za pár let provedou pánové Hrabal s Menzelem...

Tady Dědek, fotky Míťas.

www.alband.cz

 

Bob Frídl – Zapomeň: 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Dědek, 26. 11. 2014 22:58)

Chtěl bych Vám moc poděkovat. Všem. Je krásné, když se lidi takhle prolnou. Speciální poděkování Žabičce... díky za díky. Lásky jdou, lásky jsou. Tady Dědek.

Jde to i romanticky :-)

(Žaba, 26. 11. 2014 22:31)

Krásný report, díky :-)

díky za video

(Radka, 26. 11. 2014 16:12)

Děkuji vám a Miťasovi za odkaz na videa Boba Frídla. Pustili a zazpívali jsme si spolu s Bobem všechny jeho hity a prožili jsme nádherný zpívající odpoledne a vzpomínání.....