Jdi na obsah Jdi na menu
 


05.07. 2014 - Panorama Band, Kronek Alband - Hrad Veveří

Z VEVEŘÍ NA VEVEŘÍ

aneb

NÁRUČ DOBRÝHO HRADU

Report / Panorama Band, Kronek Alband / sobota 5. července 2014, odpoledne / Hrad Veveří, v rámci Festivalu malých pivovarů

Všechno začalo už v pátek, kdy jsem čtyřikrát zažil nějakého Alberta: nejprve jsem na Panské potkal samotného pana Jaroslava Alberta Kronka, s jeho přítelkyní Radkou, posléze jsem dorazil do hospůdky U Alberta, kde měli zrovna na čepu dvanáctku ejl Albert, vařený speciálně pro tento podnik ve slavkovském pivovaru (mimochodem, obchodního zástupce zde dělá kytarista Asgardu Pačess), a aby toho nebylo málo, tak do čtveřice jsem navečer nakupoval v Albertu.

A kdo chtěl, mohl mít tak říkajíc „přealbertováno“ i v sobotu, poněvadž orchestr Kronek Alband hrál nejen odpoledne na hradě Veveří, ale večer ještě na fesťáku v Nedvědici v rámci slavností k výročí tamního panství.

Ulice Veveří, z níž jsem na hrad Veveří vyrážel, není pojmenována podle veverek, ale podle svého směřování právě k hradu Veveří; ten už podle veverek z místních majestátních lesů pojmenován je. A když jsme u těch míst dýchajících mohutnými lidskými dějinami, nenapadá img_2070.jpgvás nějaké lidové úsloví, jež by se týkalo právě veverek? Mně tane na mysli jediné, že „prcají jak veverky“, ale to sem samozřejmě psát nemůžu, jelikož „vysíláme“ i před dvaadvacátou hodinou.

Festival malých pivovarů, pořádaný Hradním šenkem na kovárně, si pro svou doprovodnou hudební produkci nemohl jako úvodní kapelu vybrat přinejmenším podle názvu lépe než soubor PANORAMA BAND, neboť jak dobře známo, z mnoha míst majestátního komplexu hradu je vskutku báječný  panoramatický výhled. 

Panorama Band se prezentuje solidně zvládnutými covery našich i zahraničních interpretů, kdy po našem příchodu cca před 14. hodinou zněly hradním nádvořím spíše jemnější kusy, ale postupně se začalo rytmizovat a přitvrzovat: už hit You Drive Me Crazy od Shakina Stevense, v tuzemsku známý jako předělávka Standy Hložka Krejčí, přítomné lidičky docela slušně roztleskal, aby posléze nejen mne osobně potěšila svěží rocková klasika Status Quo Rockin’ All Over The World, no a když čtveřice spustila Smoke On The Water od Deep Purple (překřtěno na „Pumprle“), začal se pod pódiem hejbat dokonce i již přítomný Libor Tygr Machata, přičemž v kontextu s dříve zmíněnými ocasatými lesními živočichy musím na tomto místě podotknout, že žádnou veverku se mi sice vyfotit nepodařilo, ale zato mám z Veveří několik snímků jednoho pořádného Tygra. 

Skupina Panorama Band dohrála, a na nádvoří tzv. Příhrádku, dříve to kasáren hradní posádky, později hospodářského dvora, začala hospodařit posádka KRONEK ALBAND, která si zde začala chystat svůj řemeslnický vercajk, jako jsou různá strunná dřeva, dále conga, bonga anebo rovnou kanón Víti Fraňka (pardon, i když by to na hradě bylo stylové, správně se jedná o cajon – čti „kachón“) anebo klapky či akordeon Zbyňka Petržely, a tak všelijak podobně. Mezi tím vším mumrajem se pak nepohybovala hradní bílá paní - asi proto, že byl teprve bílý den - ale jeden „bílý pán“, totiž celý v bílém manažer skupiny pan Radek Havlík, který se však držel pevně nohama na zemi, a kročeje po samotném cimbuří raději z bezpečnostních důvodů vynechal. Což je dobře, pančimg_2077.jpg takovej žuchanec z mistního hradního ochozu bych nikomu nepřál: točila se mi hlava, jenom jsem pohlédl důle – vertigo, amígo! 

Zatímco Panorama Band měla zvuk sice čistý, leč dle mého osobního vkusu lehce „přeřvaný“, při produkci Albandu bylo již vše akorát, a tak nádvoříčkem už „řvali jenom noční ptáci“, jak se zpívá v textu skladby Byly noci, jíž Kronkův ansámbl svoje muzikantské umění tradičně počal. A z onoho početí se zrodilo krásné hradní dítě v podobě krásného akustického rockového setu plného sladkých písničkových šťáv.

Koncertní sety Albandu se jak známo vyznačují čtyřmi základními rovinami, čtyřmi základními směry, čtyřmi základními rozměry: tím prvním, nejstarším, jsou akustické verze metalových songů Kernu – na hradě Veveří představovaném třeba baladou Fernetový oči plus To jsme my, ovšem jak jsem se od Radka Havlíka dozvěděl, na nedávném vystoupení ve Svojšíně u Plzně si prý fanoušci vyřvali i Explozi, tj. skladbu, kterou Alband ze svého repertoáru už před časem vyřadil. Hmm, unikum!

Druhým rozměrem Albandu jsou kompozice z CD Kalibrace smyslů z roku 2009 (zní to neuvěřitelně, ale opravdu je to už skoro pět let od albandovského debutu!), jako třeba Knajpa U indiána, Na sál! anebo Náruč dobrýho světla, kterou jsem si dovolil zneužít pro jeden z titulků tohoto reportu.

Třetí rozměr vyvěrá z penza písní připravovaných pro další album. Z jejich okruhu potěšila slovní hřička Let let i kytarová hříčka Jednou se vrátím, jíž vzácná a především vzácně používaná kytara Mirka Horňáka dodává fantastický svěží i řízný hard rockový dech. Tudy vede cesta!

Na druhou stranu mne docela mrzí, že Alband zapomíná na své další skvostné nové pecky, jako je Kronkova zatlumená a vynikající Žena anebo rozprostřená úchvatná balada Tisíckrát. Tady byste se hoši naopak měli polepšit, poněvadž právě tyto dvě písně svým hudebním aranžmá docela vybočují ze standardu (pardon, nadstandardu) Vašeho akustického pojetí rocku, a myslím, že příjemně osvěžily každý Váš set, kdy je Vaši fanoušci mohli slyšet.

A rovněž bych do budoucna zvážil možnost využití některých instrumentálních kompozic, jež má famózní kytarista Mirek Horňák zařazeny ve svém sólovém programu, protože občasný tanec Mirkových prstů po hmatníku by ještě více vynikl ve výlučně nástrojovém pojetí, a to samozřejmě při vší obrovské úctě k Albertovu geniálnímu hlasu i zpěvu. 

Čtvrtým nepřehlédnutelným rozměrem každého albandovského vystoupení  jsou potom verbální kanonády mezi lídrem Kronkem a jeho pokrevním bratrem Machatou. Tentokrát se sice chlapci zase až tolik „neštengrovali“, ale o jejich slovní eskapády jsme ochuzeni rozhodně nebyli - zajímavé bylo kupříkladu téma „zapařená prdel“. (Pozn. autora: mně osobně je toto téma velmi blízké, poněvadž pracuji v kanceláři, čímž pádem mne pojem „zapařená tlustá prdel“,img_2112.jpg zkráceně „ZTP“, oslovuje takřka denně).

V lesích přilehlých k hradu Veveří se sice zřejmě žádní „vlci“ nevyskytují, ale i tak se jednalo o téma nadmíru příhodné, protože chlapci při svých akustických gejzírech tradičně sedí, a tudíž své již jmenované partie provzdušňují poměrně omezeně.

Verbální exkurs na téma vlkoidního recta vyvrcholil tezí, zdali se „zapařená prdel“ dá říct nějak romanticky, kdy Albert tento požadavek sice vznesl, ale Tygr jej zcela kategoricky odmítl. Jistě, v onom omezeném čase mezi jednotlivými písněmi se jednalo o rébus vskutku neřešitelný, nicméně následně jsem se již v době netlačené koncertní stopáží zkusil sám zamyslet  – Alberte, co bys říkal na veskrze romantický termín „parenica v mezihomolí“? - A do prdele, to zas bude řečí, co všechno do toho reportu pletu...

Vyjmenoval jsem čtyři klasické albandovské rozměry jeho živé produkce, a chci dodat, že krásné prostředí hradu dodalo jeho koncertu onen dokonce pátý rozměr: hradní nádvoří, budovy, hradní zdi, věže a ochozy učinily z albandovské hudby majestátní zážitek – náruč dobrýho hradu se prolnula s náručí dobré muziky, obě tyto entity si zkrátka padly tzv. do náruče, a je moc dobře, že v tomhle světě, kdy ještě v mnoha zemích, v mnoha krajinách, v mnoha společenstvích, vztazích a rodinách vládne područí, tady nad údolím Brněnské přehrady vítězilo příjemné přátelské náručí. 

Hudba Albandu dovršena jest, já ještě fotím do hradu se dostavivší ten den nehrající muzikanty Milana Hanáka z Titaniku, Romana Kupčíka z Kernu či Pačesse z Asgard, a to i dohromady s těmi dohravšími, a poté již za opětovných zvuků Panorama Bandu (symptomatická Reklama na ticho od Teamu), jsa orosen na blíže neurčených místech, odcházím padnout si do náruče s dalším oroseným škopkem.   

Tady Dědek.

 

BONUS – subreport PIVO, HRAD A ČERNÁ PANÍ
(mládeži nepřístupno!)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ad Veverky

(Dědek, 29. 7. 2014 23:03)

Čau Rwilde, Tebe vždy rád čtu, a děkuju moc za super komentář. Snad se brzy zase uvidíme, byl bych moc rád! Tady Dědek. P.S.: Právě se už několik dní chystám psát report z Luboše Andršta, to budeš nadšenej, viď? :-))) Díky za všechno. Tady Dědek.

Veverky

(Rwild, 28. 7. 2014 22:48)

Dědku, zase pěkný počteníčko :) Opět poodhalující soukromí všech zúčastněných :D Pro nás satanžel opět o tom, kde jsme zase nebyli...hudebně - aby nedošlo k nedorozumění !

Er - ekce

(Dědek, 24. 7. 2014 22:36)

Ahoj, Rimmere, děkuji velice za kontextuální příspěvek. Zatímco v dřívějších letech jsem si vystačil se Sore Throat, pravda, návyky se mohou měnit. Proti "DEEP THROAT" nic nemám, je to docela maso, ale upřímně říkám, že takovej "grind" zas až tolik nemusím (ehm, lidi, posuďte sami: http://bandzone.cz/deepthroat ;-))).A co se týče análního sexu, tak to mám docela u prdele.

Tady Rimmer

(Rimmer, 23. 7. 2014 13:29)

Dedku, mam dotaz, jaky je tvuj vztah k deep throatu a analnimu sexu?