Jdi na obsah Jdi na menu
 


02.04. 2011 - Kronek Alband - Brno, Musilka

ALL BAND NA MUSILCE

aneb

VÍŤA VÍŤAZÍ! 

Report / Kronek Alband / sobota 2. dubna 2011, po 20. hodině  / Brno, Musilka

Pamatuju se, jak redaktorka České televize udělala ve středu 5. srpna 2009 roztomilý přeřek: v Dobrém ránu vystupující skupinu Alband překřtila na Allband, tedy celý, úplný, všechen band. V aktuální situaci Albandu, kdy se do kapely po dlouhé a těžké nemoci „vrátil“ její bubeník Víťa Franěk, to zkrátka nešlo nevyužít a nenapsat v titulku, že na Musilce řádil All band.

A nutno podotknout, že Víťa byl ve formě - inu, jak známo, v Bohunicích mají nejen krásné sestřičky, ale i moc šikovné paní doktorky; předpokládám tudíž, že brzy v kapele „onemocní“ někdo další. Hm, kupříkladu baskytarista Libor Machata vypadal v závěru akce na takovou hospitalizaci jak vyšitý. :-) 

A tak se sobotní Musilkou příznačně rozléhal Na sál! Ptáte se, co bylo předtím a co potom?

Burácely songy, které dnes již zcela nepochybně patří do zlatého fondu tuzemského akustického rocku, ať už covery Kernu, anebo ty z vlastní líhně Albandu: startovací pistolí byly „noci“, na něž úspěšně navázaly pecky ze Síly zvyku, typu Noci vládnou barmani, Hlava nebo smuteční Daleko a navždy.

Na koncertě byl přítomen scout Eagle, kdo chtěl, mohl se svézt na historickém kolotoči (Šaugle On The Road) anebo zapařit v Knajpě U Indiána. Otevřená Náruč dobrýho rocku i světla pohlcovala všechny img_0021.jpgpřítomné, kteří – při písničkách většinou způsobně sedící tak říkajíc s rukama za zády – kapelu odměňovali bouřlivým aplausem, jež byl naprosto zasloužený.

Kdo ještě zrovna neměl Fernetový oči, mohl si vychutnat i dvě nejnovější skladby Albandu. No, nejnovější – jedna z nich je stará skoro jako já (Jednou se vrátím), tou druhou je pak unikátně zatlumený á capella song Skorožena („Ještě je čas“). I když termín a capella není zcela přesný, protože oficiálně neznamená „bez kapely“, ale bez doprovodu hudebních nástrojů, což samozřejmě není pravda, protože Jaroslav Albert Kronek umí nejen na hlasivky, ale i na kytaru.

Sice ne až tolik (abych ho chlapa jednoho geniálního nepřechválil) jako bravurní prstokladec Mirek Horňák, jenomže to zkrátka ani nejde. Mirku, řekni, odkud máš ty svoje prstíky, ty blešky skotačivé, hekticky tancující po hmatnících – řekni, kde je prodávají, valím tam.

Sestava Albandu byla ten večer neobyčejná: namísto „škaredého“ Františka Šíra si totiž band vedle sebe tentokrát posadil mladou a krásnou akordeonistku Kláru Šmahelovou, jíž jsem si všiml hned, zatímco klávesák Zbyněk Petržela byl tak dobře schovaný za titěrným Machatou, že jsem jeho přítomnost vizuálně zaregistroval až tehdy, když jsem udělal padesát kroků stranou.

V rámci zdařilého a rozsáhlého vystoupení, z důvodu dodržování pitného režimu výkonných umělců rozděleného na dva poločasy, jsme si pověděli též cosi O snech a lžích, i to, Kde je oheň. To jsme zkrátka my, jedna velká kernovská a albanďácká rodina. Zatímco vpředu se sedělo, a to jak úplně vpředu, rozuměno na pódiu, tak i před ním, tak vzadu se pilo, tancovalo a hodovalo. Už si ani nepamatuju, kdy jsem si naposledy zatancoval se svou milovanou sestrou (aby nedošlo k omylu, nikoli zdravotní – viz výše). ...vlastně pamatuju - na Musilce!

Albandu se v jeho hudební tvorbě podařilo něco podobného, co Davidu Lynchovi, když nejdřív natočil seriál Městečko Twin Peaks a teprve potom takřka stejnojmenný film, který mu ovšem časově předchází:  nejprve Kronek v rámci Kernu spolu s Perrym složili V sobotu ne, a teprve pak Alband prozradil, co téhle „negativní“ sobotě předcházelo: Svátek Pátků. Jo jo, když se to v pátek přežene...

Jedná se o největší hit skupiny?  Asi ano, třebaže smečka má těch vynikajících písní...všechny. Chilližto po prvním přídavku, kompozici Paperback, musel zaznít fanoušky vyřvaný právě onen Svátek Pátků,  neuvěřitelně dynamická a rytmická skladba, holt hudební svátek.

Ačkoli Musilka nebyla vyprodaná, tak lidiček přišlo dostatek, a hlavně – dokázali vyvolat velmi utěšenou atmosféru. To nebylo Absolutní sólo, to byl absolutní grupáč, a to jak při koncertě samém, tak i posléze, kdy jsme si namačkáni u obrovského stolu, popíjejíce zrzavý mok, nechávali hlavou projíždět ty vlaky, o nichž se zpívá v nejedné albaimg_0030.jpgndovské písni.

Koncert si nenechaly ujít takové osobnosti tuzemského rockového dění, jako např. Náčelník, Raduš, Fiza nebo Martulín. Přítomna byla i kytaristka legendární dívčí metalové skupiny Loretta Pavla Musilová (jak příznačné pro Musilovu ulici, že?), osobní setkání s níž pro mne bylo opravdovým potěšením, a to samozřejmě nejen z důvodu toho, že to je fakt nádherná baba. Ach ty Múzy... (Mirku, díky!)

Musím pochválit i zvuk. Čistý, ale dostatečně řízný, myslím že přesně takový, jaký má v prostředí téhle muziky být, přitom nazvučit dobře akustický rock si myslím musí být pořádná fuška. Jednou větou - konal se sound ostrej jako blesk, sound dunící jako hrom.  

Konec dobrý, všechno dobré? Určitě ano, a to nejenom proto, že Shaumal díky dobrým lidem nalezla svůj ztracený mobil a já jsem se kupodivu připil jenom lehce. Konec? Ano, bohužel drtivá většina věcí jednou končí, a nejinak tomu bylo i v tomto případě. Nicméně v pohodové náladě kulturáku s příznačným názvem Omega se ten konec zvládal tak nějak...nekonečně.

Tady Dědek. Foto Tomáš a Míťas.

P.S.: Ale tohle si fakt nemůžu odpustit: v neděli ráno, před tím, než jsem začal stvářet tento report, jsem si přečetl článek ze sobotní Rovnosti, cituji: „Brněnská soft rocková kapela Kronek Alband...vystoupí dnes v Kulturním středisku Omega v Musilově ulici.“ Označení soft rock mi připadá vskutku vtipné, a to nejen jako protipól hard rocku. Navíc mi termíny soft and hard připomněly terminologii jisté kategorie nejlechtivějších filmů. Ale taky pojmosloví ajťáků, a proto mi nezbývá než po koncertě hlasitě zvolat: Kronku Albande, máte fakt hodně dobrej software! :-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

omluva

(Gába, 4. 4. 2011 10:29)

Jejda jejda, nerada bych Ti způsobila nějaké zdravotní potíže, příště si dám pozor co píšu...děkuju za poklonu, nápodobně.Všichni jsme super, když se sejdem na Albandech, tentokrát byl ale králem večera Víťa!!!!!

Hezký večer

(Cethy, 4. 4. 2011 9:15)

Opět hezky napsaný report z nezapomenutelného večera. Peťa prostě nezklame :-)

i já

(Dědek, 3. 4. 2011 20:37)

Martulíne, i Tobě díky moc!

i já zírám

(Martulín, 3. 4. 2011 18:20)

Dědku skvělý report na skvělou akci !! Díky

Taky zírám

(Dědek, 3. 4. 2011 14:45)

"Kulím svoje žabí oči", tak tohle mi Gábo nedělej, z toho jsem málem dostal záchvat. Parádička, i Tobě děkuju za nádherný večer a těším se na brzkou shledanou.
Mimochodem, některé žáby jsou moc sympatické ženské!!! Jseš super, i bez rodinky :-)

zírám

(Gába, 3. 4. 2011 14:20)

Kulím svoje žabí oči, jak rychle je k mání report ze včerejší akce!!!Parádička, všem děkuju za nádherný večer a těším se na brzkou shledanou.
Mimochodem, sestra, teda ta vlastní, je moc sympatická ženská!!!Jste super rodinka :-)