Jdi na obsah Jdi na menu
 


KOMU PATŘÍ „ROYAL CROWN“
TUZEMSKÉHO DEATH METALU?

aneb

KRABATHOOOOOOOOOOR!

Článek / Krabathor / Festival Brutal Assault 2014 : 6. – 9. srpna 2014 / Jaroměř, Pevnost Josefov

Důležitá poznámka: Odkazy doporučujeme  klikat průběžně při čtení článku.

Když jsem byl ten kluk malej, tak metr (a půl) nad zemí, tak se sice u nás v přízemí nescházeli farmáři, ale u mne v pokoji se scházely metalové desky, a jedna z nich byla v roce 1992 i ta debutová od Krabathoru – Only Our Death Is Welcome. Byla vítána, a nejenom proto, že to byla první oficiální death metalová deska u nás. kra.jpg

BRUTAL ASSAULT 2014, čili Brutální Útok 2014 – ano, v roce 2014 na nás skupina Krabathor zaútočila velmi brutálně, neb se totiž vrátila na stejdž. Zatímco Bronislav Bruno Kovařík se velmi kvalitně pohupoval ve vodách Hypnos, jež vytvořil právě „díky“ svému konci v Krabathoru, a posléze Hypnos úspěšně, velmi úspěšně obnovil, tak Petr Christopher Kryštof se postupem dřívějšího času odstěhoval z ČR do USA, aby ho ve své době v kapele nahradil člověk, který se naopak odstěhoval z USA do ČR – lídr Master Paul Speckman. Věčný koloběh času, věčný koloběh cest – Eternal.

Však Bruno o tom vyprávěl velmi otevřeně: viz. audio rozhovor. A je možná velmi symptomatické a více než vtipné, že ve skladbě Eternal použil Krabathor motiv z refrénu své demáčové hymny Totální destrukce (Totální destrukce až Eternal; anebo snad naopak? ). 

Narvaný Brutal Assault a famózní Ackermannovo keyboards intro Royal Crown z již zmíněné debutové desky. Mohutný plac pod stejdží a pod přilehlými vrchy plápolal nadšením, a dokonce prominul i delší prodlevu po skončení intra, před nástupem kytar – jak známo, na desce je nástup okamžitý - odkaz na video.

„Sajkodelik“. Aneb Psychodelic.  Aneb People Are The Fuckers a tak dál. Možná by dnes na BA2014 nebylo takového nadšení, kdyby před lety nebylo Petra Hanzlíka z Gung-Ho, kerej udělal Krabathoru takovej zvuk, že by mohla kapele i Florida trošku závidět. Floridááááááááá!

Jenomže nejenom první deskou živ je death metalový člověk, o to méně death metalový Krabathor. Ta druhá se jmenovala Cool Mortification, a ač třeba ve světové Encyklopedii Metallum sklidila o dost větší úspěch než debut, já jsem velmi spokojen s oběma.

Obrovská pecka Faces Under The Ice z dvojky zní třeba tady (po Psychodelic, cca od 4:54):  odkaz na video.

Třebaže Krabathor hrával na prvních ofiko deskách ve čtyřce, na Brutal Assaultu se představil ve trojce, tj. kromě již zmíněných Christophera a Bruna též s Petrem Pegasem Hlaváčem. Což je sice poznat zejména při kytarových sólech, jež nebývají podbarvena hutným spodkem druhé kra.jpgkytary, ale o to víc vyznívají magičtěji do éteru jen za doprovodu basy a publika.

Ano, obrovská nálož nejen hudby, ale i přítomné veřejnosti, a zpočátku se mi zdálo, že publikum bylo mrtvé, což ale nemusí být hodnoceno špatně, neb mrtvé znamená „death“, resp. „dead“, a postupně se probouzelo, a nakonec se probudilo!

Nejen prvními dvěma, dnes již „zamozkomovanými“ deskami žil Brutal Assault. Po druhém náprdu vydal Krabathor třetí prdu, a sice roku 1995 Lies, z níž na Brutal Assaultu vykrvácela Pain of Bleeding Hearts (odkaz na video). Bolest krvácejících srdcí měla mezi přítomným publikem obrovský ohlas, protože srdce krvácí občas každému z nás – všichni jsme „bleeding hearts“, a jejich „pain“? Neptejte se na tu bolest. Radši si z Brutal Assault poslechněte Pacifistic Death! odkaz na video

Rok 1998 znamenal pro Krabathor další významnou etapu – etapu Orthodox; titulní skladba je více než funkční – zkuste si zpívat s ní: odkaz na video.

A zpívejte pořád dál a dál, ať už jste na koncertu byli nebo nebyli, protože nikdo neví, jestli to byl po X letech jenom první, anebo i poslední koncert KRABATHOR. Úspěch byl ovšem tak silný, že nějaký další počinek by jistojistě kohokoli potěšil.

Kluci kruci, po těch tisícových davech, neříkejte, že nebude následovat (fanfárááá):

KRABATHOUR: ONLY OUR LIFE IS WELCOME

Tady Dědek.

P.S.: Nejsou to Lies, nejsou to Lži. Jenom jsem si upřímně dovolil napsat „report“ z koncertu, na němž jsem nebyl.

P.P.S.: Mimochodem, kdo byste měli zájem, v Brně U Sedláka (Divadelní ul.) je tak skvělej „džůbox“, že tam snad jako jediní v Brně maj kompletní diskografii Krabathoru...

Poděkování:

Všem autorům, kteří zveřejnili svoje videa z návratu Krabathoru na YOUTUBE.COM

Autorovi nádherných fotek z návratu Krabathor Dorielovi

FB Krabathor

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krabathoooor !!!

(AK-47, 18. 12. 2014 21:01)

Krabathoooor !!!

;)

(Vláďa, 5. 12. 2014 14:32)

Autor fotek není ten Doriel, ale ta Doriel ;)