Jdi na obsah Jdi na menu
 


01.08. 2012 - Tom Jegr & Gang - Brno, Metro Music Bar

JAKO TEN ŽIVEL...

aneb

Zpráva z tisku: GANG ŘÁDIL V METRU

Report / Tom Jegr & Gang / středa  1. srpna 2012, po 22. h. / Brno, Metro Music Bar

Existují v podstatě dvoje citoslovce, která vystihují středeční koncert v brněnském hudebním klubu Metro: zatímco při nastavší hudební produkci jste mohli mít akorát hubu otevřenou dokořán, s pomyslným užaslým „Jééééé....“, ohledně organizace, totiž začátku koncertu po desáté v noci, jsimg_3100.jpgte mohli tak akorát – jsouce pracujícím lidem - skrze zuby procedit ono nasrané „Grrrrrrrrr....“. Dohromady? – Jéééégrrrrrrr!

Správnej Moravák Tom Jegr (anebo chcete-li, tak občansky Tomáš Jégr), krátce po exhibici ve šlapanické Sokolovně, opět řádil; jak známo, Tom řádí ve dvou „svých“ formacích: Charlie The Bomber a Tom Jegr Gang (resp. Tom Jegr & Gang). A řádí tak, že ho to řadí k tomu nejlepšímu, co tuzemské rhythm & blues posluchači nabízí.

Zatímco smečka Charlie The Bomber logicky prezentuje především songy ze svých dvou desek Jenom půl a Šťastný dny přijdou, základem koncertního programu Gangu je samozřejmě Jégrova bravurní sólovka Jukebox 2010. Pár písniček je ovšem „společných“, jako například Šťourám se. A když tohle víte, tak už pak víte i to, kudy kam: nejkratší cestou do brněnského Metra! 

Ano, Kudy kam: úvodka z Jukeboxu, aranžérsky přizpůsobená detonačnímu nástupu Jegra a spol., včetně klasiků, kytaráka Přemka Dofka, který měl při ruce též klávesy, a basáka Hynka Maňáka, obohacená o velmi syrového nového bubeníka Michala Kusmena Kusáka, mne barvila do „rhythmického modra“, a když na ni navázala Nemám klid, neklidně jsem si říkal, zdali se bude opakovat koncepce někdejšího unikátního vystoupení v Pivním šenku na Dominikánské, kdy Gang odehrál skladby Jukeboxu přesně v tom pořadí jako na desce.

Kdepak, nikdy to není úplně stejné. Nářez to byl zase trochu jinačí, ale stejně famózní. Sice nikdy nevím, jak se správně píše Mississippi, a vždycky se musím znova podívat někam do učených knih (anebo ještě chytřeji a rychleji na obal CD Jukebox, tam si však musím přimyslet jedno „s“), ale vždycky vím, co ve mně vyvolá Jegrovo Mississippi blues: vyvolá ve mně Mississippi. Ač jsem ji nikdy na vlastní oči neviděl, přesně vím, jak ten živel vypadá.

Jegrovci dokazovali, že i když se hraje blues, může být veselo. Resp. není nutno, aby bylo přímo veselo, hlavně nesmí býti smutno, a to ve středečním klubu vskutku nebylo. S pomyslným mlaskotem jsme žvýkali alpskou protěž, totiž vynikající rakouský pšeničný kvasničák Edelweiss, protože jsme měli Žízeň, a souběžně si vychutnávali ten syrový až surový zvuk muziky neméně jakostní. Hudební zbraně řinčely divokou brněnskou nocí a mlata to byla věru vydatná, ba přímo odzbrojující. Inu, dvě kytary udělaly své, stejně jako bystré uchoimg_3079.jpg zvukařovo, takže jsme měli co dělat s muzikou, která se svým výrazem rozprostírala sice na parcele zvané blues, ale hóóóódně při hranicích s pozemkem sytě hard rockovým.  No však jak známo, Jegr si hard rockem taky vydatně prošel – Krabat, Maxon, Detto...

Jegrův projekt Jukebox prezentuje rovněž řadu dalších famózních válů, například moji zamilovanou Starou 19, ale všechno tady holt jmenovat nebudu. Kdo to CD ještě nemá, ve sbírce mu tím pádem chybí jeden z „nejkulatějších“ a současně „nejostřejších“ kotoučků současné tuzemské rockové scény.  Já vím, možná je blbý, jak toho Jegra furt jenom chválím, jenomže on si za to zkrátka může sám :-).

Postupně a hbitě jsme se přehoupli do druhého dne, což při tak pozdním začátku produkce nebyla zase až tak velká potíž, nicméně abych tu organizaci jenom nehaněl, symbolické vstupné ve výši 30 Kč naopak potěšilo. A jelikož i lidí byl nakonec docela uspokojivý počet – o čemž svědčí, že snad pouze na jednom stole nebyla rezervačka – celková atmosféra se prostě vydařila, a já osobně doufám, že na další koncert této „druhé“ Jegrovy formace nebudeme muset čekat zase rok (poslední vystoupení Gangu jsem totiž absolvoval v březnu loňského roku na Staré Pekárně, a o dalších realizovaných koncertech bohužel nevím). Absolutním vrcholem by zřejmě bylo společné účinkování Charlie The Bomber a Tom Jegr Gang, a myslím, že „přebluesováno“ by rozhodně takovým večerem nebylo. Ou, toť ale divoký předivoký nápad!

Ano, v brněnském Metru sice řádil „jakýsi gang“, ale nikomu žádnou újmu na zdraví nezpůsobil, ba naopak - rány léčil. Tom Jegr je v tomto směru schopný lékař, léčí s obrovským zápalem, s obrovskou energií, s obrovskou silou, silou...jako ten živel?

Ne ne, Tom Jegr sám je ten živel. A proto v prvním titulku tohoto článku škrtám slovo „jako“.

Dědek? – Zde!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kdo nebyl, neuvěří!

(Kolda, 15. 8. 2012 8:59)

A proto fanoušku kvalitního velkýho úderu neotálej, příští možnost využij a jako kovaný úderník zapař!