Jdi na obsah Jdi na menu
 


08.11. 2013 - Tom Jegr & Gang, AC/CZ: AC/DC Revival, Rolling Stones Revival Brno - Brno, Dělňák Líšeň

HEY „DŽEGR“ - HEY JEGR!

aneb

HIGHWAY TO LÍŠEŇ

Report / Tom Jegr & Gang, AC/CZ: AC/DC Revival, Rolling Stones Revival Brno / pátek 8. listopadu 2013, po 19 h. / Brno, Dělňák Líšeň

Ďábelský troj-koncert, který měl moje plné sympatie a dotkl se mne strašně moc: Líšeň pohla skálou, i když zpočátku to z mé strany vypadalo spíš na Prošvihlý lhůty. Jel jsem totiž jako již tradičně takřka na poslední chvíli, nicméně nakonec jsem stihl všechno akorát - stihl jsem img_2028.jpgtudíž i ony Prošvihlý lhůty, jimiž se rozjel set TOMA JEGRA a jeho GANGU (pozor, nové stránky: tomjegrgang.cz).

Od nadmíru podařeného křtu nového CD „Je to nebezpečný“ v Metru hrají „jégrovci“ nový program, který fakt stojí za poslech: Čas pohne skálou, Mata Hari, uhrančivej Vrátnej, Pod poklopem, Jdu dolů, závěrečný nespoutaný, publikem vytleskaný  přídavek - Blíženec... znamení, v němž se tenhlecten skromnej kytarovej génius narodil. 

Tom Jegr se nikdy netajil svou láskou k AC/DC, a tak si chvílemi hraje na „pašeráka“ – do skladby Žízeň ze své sólovky Jukebox 2010 už před nějakým tím časem a včera v Líšni opět úspěšně propašoval megariff z Back In Black; na desce to ale neuslyšíte, jen na koncertech. Anebo...anebo že by to ti Australani „okopčili“ od Jégra? :-)

„Tráva je suchá, na jazyku pálí“ a „svět má barvu šedou“? Páteční líšeňskej svět nebyl šedej, páteční líšeňskej svět byl  krásně barevnej, mimochodem i proto, že nové skladby byly dramaturgicky velmi zdařile supportovány těmi starými dobrými známými, jakou je třeba ta moja...ta moja...ta moja stará...Stará  19.

Šel jsem nahoru, udělal pár fotek z galerky a svým způsobem obdivoval pana zvukaře, jak se mu relativně dobře podařilo ozvučit takovou neozvučitelnou „ratejnu“, jakou ten nádhernej, byť trochu zapadlej kulturáček v Líšni je. I stoly se postupně docela slušně zaplnily a atmosféra začínala houstnout. Jó jó jó, včera to bylo fakt hustýýýý.

No a možná tomu neuvěříte, ale když po přestávce nastoupil AC/CZ, což jest AC/DC REVIVAL from Ostrava (acdcrevival.cz), rozpálil to peckou od Jegra! No tak tady končí legrace - bylo to samozřejmě již citované Back In Black a většina přítomnýchimg_2054.jpg začala radostně poskakovat jako ti pověstní australští klokani. Anebo jako onen smyslů zbavený kytarista?

Adam „Angus“ Malík lítal po stejdži jako zběsilý, chvílu tam a chvílu tady, skákal z pódia mezi lidi, točil se vleže po parketu a byl prostě tak strašně rychlej, že se nedal ani vyfotit. Tedy, dal – ale všechny fotky Angusa jsou holt a jednoduše mázlý... Adame, tys mi zkazil fotky, čoveče :-).

Úderné, majestátní šlágry jako You Shook Me All Night Long anebo Touch Too Much rozburácely líšeňskej kulturák, stoly byly plný piva i vína (viď, Amneris?), parket byl plnej lidí a uši plný muziky. Přístupové heslo? – Angus!

Užíval jsem si i strašně příjemný projev zpěváka kapely mezi skladbami, dostatečně civilní, nenabubřelý, ale přitom sebevědomý, nápaditý, vtipný, což jest zkrátka asi dar, tohle se nedá moc naučit. Třebaže co se týče AC/DC, mám v hlavě velikou mezeru, ale snažím se ji dohnat, třeba tím, že v pátek před prací jsem poctivě na YouTube na základě playlistu ze stránek kapely poslouchal a poslouchal, abych úspěšně zjistil, že ty songy sice neznám podle názvů, ale – znám je.

Thunder...thunder...Thunderstruck, to byl závěrečný neopominutelný přídavek, lidstvo tančilo, svět se bavil a člověk se najednou cítil tak mladý, tak mladý, tak...Young. Aneb aťjsikdojsi - ejsídýsíííííííí!!!

Tož vzápětí jsem byl zvědavý, jak se Brňáci poperou s Ostravákama. Ovšem pozor, nebojte se, nepíšu report z rizikového utkání Zbrojovka – Baník, ale zajímalo mne, jestli ROLLING STONES REVIVAL BAND BRNO (stonesbrno.cz) ustojí tu vysokou laťku, nasazenou právě ostravským img_2101.jpgorchestrem AC/CZ.

A woni to tí kucííí brněnští ustáli. Sice jim to pravda tolik neskákalo, ha ha (Angus Young je holt jenom jeden), ale o to víc se Mick Jagger šklebil a „vyplazoval to svoje pověstný jazyčisko“, že by mu i Amneris se svým růžovým, samozřejmě čistě přírodním produktem mohla závidět :-). 

Don’t Stop byla jaksi symbolická, protože mimo jiné říkala, že produkce nekončí, produkce nestaví, produkce valí dál. Upřímně se přiznám, že do hudby RS se mi zatím nepodařilo hlouběji proniknout, ale naživo to znělo výborně, bavilo mne to, mělo to drajv, energii, šťávu, až jsem byl z toho celé krásně vyšťavenééé.

Pozor, pozor, kameny se utrhly a valí se na nás, uhněte! - Ne ne, v Líšni se uhýbat nemuselo, naopak – člověk se velice rád nechal těmi kameny zavalit.

Ano, do Líšně přišla i Amneris, pardon - Angie. Angie, možná nejkrásnější skladba, jakou kdy Rolling Stones stvořili; a kdo stvořil Angie? „All your kisses still taste sweet.“ „ I hate the sadness in your eyes.“ „Angie you’re beautiful.“

Již prakticky zlidovělá Honky Tonk Woman, anebo třeba i Robertem Křesťanem geniálně podaní Wild Horses (česky „Divocí Koníci“) fungovali jako ten nejlepší osvěžovač života, a ten osvěžovač stříkal a stříkal a stříkal. Sympathy For The Devil? Sympathy For The Rolling Stones Revival Band Brno!

Večer končil, den se lámal a noc zvala ve své komnaty poslední písní. Kdo do Líšně dorazil, myslím, že rozhodně nelitoval, a pociťoval libé uspokojení. Spokojenost s pátkem? Určitě.

A propos, anglicky se to řekne Satisfaction. :-)

 

Tady Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář