Jdi na obsah Jdi na menu
 


20.01. 2011 - Tom Jegr & Gang - Brno, Hudební sklep

JUKEBOXER JEGR V ROCE 2011

aneb

KDYŽ STRUNAMI KRESLÍŠ BLUES

Report / Tom Jegr & Gang / čtvrtek 20. ledna 2011, 20.30 – 22.15 h. / Brno, Dominikánská 7, Hudební sklep

Nejen hudebními, ale i těmi životními vichřicemi ošlehaný zpěvák a kytarista Tom Jegr, známý z dřívějšího působení v kapelách jako Krabat, Detto, Charlie The Bomber anebo AC/DC Revival, zavítal se svým volným uskupením Tom Jegr & Gang a se svým prvním letošním koncertem do Šenku Na Špalku, konkrétně pak do jeho podzemní, prostorově komorní části zvané Hudební Sklep.

A hlavně, hlavně zde přistál se svým novinkovým, bluesrockovým cédéčkem Jukebox 2010, které dle vlastních slov hlavního protagonisty představuje jeho osobní výpověď za posledních deset let. Tucet písní z tohoto kotoučku také představovalo koncept koncertu (jež se dle mého img_3769.jpgskromného soudu nadmíru vydařil), a to dokonce při zachovaném pořadí písní, což nebývá častým zvykem.

Majstr Jegr, ověnčený nedávným půlstránkovým profilem v Mladé Frontě Dnes, a též obsáhlou a pochvalnou recenzí nového alba od renomovaného hudebního publicisty Petra Gratiase v brněnském Deníku, sršel evidentně obrovskou chutí do hraní. Třebaže z hlediska pódiového pohybu působí spíše umírněně, všechno vyvažuje jeho mimořádná instrumentální dovednost (hraje na kytaru jako pánbůh), perfektní atmosférický zpěv a zejména „zdravě nasraná“ duše, kterou produkovaná hudba zkrátka má. A když k tomu Jegr občas přidá lehký tělocvičný záklon anebo s kytarovým sólem dobře korepondující „grimasu“, věříte mu prostě vše.

Sám by to ovšem samozřejmě nezvládl, ve svých spoluhráčích má však výborně spolupracující gangstery – ať už ve střídajících se basistech (Maňák a Tecl, zajímavostí je, že oba jsou Hynkové), zdatném bubeníkovi Pavlu Břízovi, který do bicích nemlátí, ale velmi důrazně po nich „klouže“, anebo v šikovném multiinstrumentalistovi, kytaristovi či klávesákovi Přemku Dofkovi, který je navíc ještě textař (krásný song Podzim); koncertní sestava se tak od té studiové poněkud liší.

Hudebně i textařsky nápaditý a živelný bluesrock, nebo chcete-li rhytm & blues, s pořádně tvrdým bigbítovým spodkem a výhradně českými texty, burácel „dominikánským“ sklepením a přinášel jednu pecku za druhou:  ze svých nejoblíbenějších jmenuji Kudy kam, Mississippi blues, Král bláznů anebo brněnská adresa Stará 19 (což je obzvlášť vyvedený, údajně dokonce dvacet let starý šlágr, s geniálním refrénem „V noci chodím zadem / okolo tmavejch hal / přes dvůr těžkým smradem / aby mne nikdo nepotkal /Občas zakopávám / o flašky od vín / směrem od plynáren / je sem cítit plyn“ – koneckonců, tenhle refrén si na stejdž přiběhl s chutí zapět i tou dobou odpočívající basák Maňák). Nicméně nutno podotknout, že album nezná žádnou slabou píseň. Řízné kousky se, stejně jako na desce, střídaly s baladami, Tom Jegr & Gang vybuchoval, aby se vzápětí tišil, prostě jak to říct jinak než – hotovej koncert!

A abych byl přesný a úplný, kapela sice ve svém cca půldruhé hodiny dlouhém dvoj-bloku (zařazena byla občerstvující přestávka) postupně přehrála celou desku, ale songy zněly v částečně odchylném aranžmá, zejména v mezihrách a sólech, které dostávaly širší prostor než na albu, a také jsme zažili nějakou tu odchylku v textu (například v úvodní Kudy kam se namísto „Z věcí co jsem začal / a nikdy nedodělal / je hustej les“ zpíval „plnej les“, ale proč, to Vám neřeknu. Že by inovace?). Vlastně jediným vybočením z Jukeboxu 2010 byla těsně před přestávkou jistá lyrická pohádka, kterou dle slov Toma Jegra složil Michael Kocáb, ovšem když to říkal, měl jsem „uši na šťopkách“, neb jsem čekal nějakou kulišárnu. Nakonec se však z této originální vsuvky, která měla opravdu pohádkový text, vyklubalo příjemné zklidnění celé čtvrteční produkce. 

Vynikající hudbu podporoval křišťálový, ale současně dostatečně tvrdý zvuk, který způsobil, že ačkoli studiová deska je abnormálně vydařená, živéimg_3776.jpg vystoupení bylo ještě lepší. Svoji spokojenost ostatně dávalo znát i přítomné publikum, které nejenže vydatně aplaudovalo po každé písni, ale vytleskalo si též přídavek, kterým byla skladba Šťourám se, zahraná podruhé, takže se v ní chlapci „pošťourali“ vpravdě hluboce. 

Jediné, co bych si možná dovolil bandu navrhnout, aby koncertní program oživil též produkty z předchozí Tomovy hudební kariéry. Sice chápu, že momentálně žije projektem Jukebox 2010, ale myslím, že citlivě zvolené písně z doby Krabatu nebo Detta (např. zdravě rozčilené hitovky typu Zlej tejden nebo Tanec ve španělských botách, na nichž se Jégr před více než dvaceti lety autorsky podílel), by snad nebylo marné oprášit, a v úvahu připadá i další bohatý repertoár. 

K báječné náladě celého hudebního klubu přispíval i výborně ošetřený 11° Schwarzenberg ze stáje pivovaru Platan a též hbitá a sympatická servírka, která nám nedávala příliš šancí flákat se s prázdnou sklenicí. V klubu se dobře dýchalo i díky fungujícímu „prdovodu“, lidově zvanému klimatizace.

A tak ačkoliv Tom Jegr & Gang  hrál tentokrát v šenku zvaném Na Špalku, myslím, že svoje hlavy na špalek věru pokládat nemusí, naopak – vystoupení zvládl s hlavou pořádně vztyčenou, a já osobně se domnívám, že město Brno má další poklad: fantastický blues rock s českými texty a moravskými muzikanty. Vřele doporučuji, zkuste se tímto klenotem někdy přizdobit...

Text a foto Dědek.  

Poznámka na závěr: koncert Jukebox 2010 skončil, pódium se vyklidilo, a – viděl jsem dobře? Věřte nevěřte, na pódiu stál Jukebox! (viz naše fotogalerie).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky, díky

(Dědek, 31. 1. 2011 23:15)

Díky moc za krásné ohlasy, a hlavně díky Tomu Jegrovi za krásnou muziku. Milko, jsem moc rád, že se Ti CD líbí, a děkuji za Tvoje poděkování (omlouvám se za pozdní reakci). Jinak jak už asi všichni možná víte, příští koncert Toma Jegra bude v úterý 29. 3. 2011 v Brně na Starý Pekárně. Zdraví Dědek.

Jukebox 2010

(Milka, 26. 1. 2011 21:09)

Děkuji Dědkovi za typ i půjčení CD.Ač fanoušek jiného hudebního žánru,musím uznat,že poslech stál za to.Bohužel je pro mě nutné,poslechnout si CD víckrát,a to pro mě platilo i v tomhle případě.Na každém CD si posluchač najde svoje písničkové "favority" a já je mám i tady.Je to rozhodně Kudy kam a zaslouženě je na prvním místě CD.Homeless blues mi(nevěděla jsem proč)připomněl LP Petry Janů Motorest z r.1977.Když jsem je našla a poslechla si je,tak jsem zjistila,že i tam je nějaké to blues v rockovém kabátku.Rty,které lžou mi zas připomněly Detto a Jégra v jiném době.K dalším mým jedničkám patří Stará 19 a Písek.Jinak celkově obdivuju texty ( nejvíc Kudy kam a Písek ) a taky fakt,že mi každá skladba připadá úplně jiná-originální.Super,super,super.Jen doufám,že budu mít příležitost slyšet ještě někde Toma Jégra na koncertě. Díky Dědku :-)

Na špalku

(Mira a Božka, 22. 1. 2011 14:52)

Nekecá!