Jdi na obsah Jdi na menu
 


28.07. 2012 - Rockové Chrlení no. 5 - Brno-Chrlice

„PĚTKA“ ZA JEDNA

aneb

ZDRAVICE : BAVIT SE : CHRLICE

Report / Festival Rockové Chrlení – 5. ročník / Silent Hill, Witch Hammer, Žrec, Eagleheart, Flowerwhile, Misty Ways a další / sobota 28. července 2012 / Brno-Chrlice, areál kousek od Chrlického náměstí

Jedinou chybou chrlickýho fesťáku je snad název ulice, kde se koná: Blümllova. Tož takhle se jmenovat, tak taky chrlím jak sviňa. To jméno zkrátka evokovalo stav, k němuž se řada účastníků fesťáku jistě postupně propracovala (také jsem k tomu neměl až tak daleko), totiž k vratným reakcím překyselení žaludku v důsledku piva, totiž k – chrlení.

Když jsme vstoupili do areálu, sice právě hrála skupina s názvem SILENT HILL (bandzone.cz/silenthill), ale ticho teda rozhodně nebylo. Vůbec jsem nevěděl, o koho jde, ale naštěstí jsem na place potkal kreysoňáckého předsedu Martulína, a ten mi to prozradil. A musím říct – shodli jsme se na toimg_2953.jpgm, že ta kapela nehrála vůbec špatně. Už sice končila, tož jsem udělal narychlo pár fotek, ale dojem i z těch asi dvou písniček jsem měl více než příjemný. Holt si asi budu muset o „mlčící hoře“, mimo jiné s ženským zpěvem, zjistit cosi víc.

Třebaže organizační řád festivalu, zveřejněný kde jinde než na rockovechrleni.cz, prosil účastníky akce, aby doma nechali svoje chlupaté miláčky, bab bylo v areálu spousta, a řada z nich se skutečně tvářila jako ekologické bojovnice za záchranu pralesů. A ty nádherné bosé nožky, ou ou ou...

WITCH HAMMER (witchhammer.cz) je vlastně kladivo na čarodějnice. Tahle jablunkovská formace v čele s charismatickým Honzou Šotkovským, to jsou prostě čeští Running Wild, a myslím, že i Rolf Kasparek by byl tímhle divadlem nadšen: řízný, šlapavý, nadupaný heavy-speed metal se úspěšně rozléhal chrlickým éterem, jedna pecka za druhou (např. Danger Zone nebo Look To Reality), a když nastalo závěrečné Kill My Pain z desky Price For The New World, veškerá bolest byla ta tam. Kucííí, dobrý, tady Rolf! P.S.: Závěrečné Rondo Alla Turca taky potěšilo, zde „Rolfgang“. :-)

Budvarka desítka asi došla, a tak jsme pili dvanáctku. Měl jsem sice trochu strach, jestli s tímhle vyšším alkoholem vydržím až do konce, ale co mi zbývalo? Kolega Mamette navrhoval ještě nějaké kořalky, a třebaže v tu chvíli jsem je statečně odmítl - vědom si skutečnosti, že jsem v podstatě v práci, ha ha - nakonec na ně došlo.

Poprvé v životě jsem měl tu čest uzřít slavnou formaci ŽREC (bandzone.cz/zrec). Píše se o ní, mluví se o ní, a já ji doposud neviděl a neslyšel. Nechápu sice, proč jsem si celou dobu myslel, že se jedná o kapelu slovenskou, ale to je jedno (asi mi název Žrec evokoval Žinčicu :-). Ano, je pravdou, že folk-metal rozhodně není můj oblíbený žánr, ale co se dalo téhle skupině s houslemi a píšťalou vytknout? - Druhé housle rozhodně nehrála. Mne to sice čistě subjektivně interesovalo tak asi tři písničky, ale aranžérsky to bylo profi, a Chrlice se zkrátka bavily. No jak napsal v neděli nad ránem ve 2:18 na BZ von.Pokrony – cit.: „Zdarec, dneska jste pro mě byli na chrlení nejlepší kapela! Moc pěkně propojenej folk s metalem. Taky se měimg_3009.jpg hodně líbí že vás prezentují jako zlý krvežíznivý rolníky, připadá mi to fakt geniální! :D jen tak dál! Ps. a jestli jste od minulýho roku začali používat kombajny tak si vás odeberu! :D“ A já? Pamatuji si třeba Paměti :-).

Tak, a začalo se blížit to, kvůli čemu jsem po dvaceti letech navštívil Chrlice (ano, tento ročník Rockového Chrlení byl nestydatě můj první). Mezitím jsem se stačil pozdravit například s Mirou Horejskem z Asgard, kteří by příští rok na festu už neměli chybět, anebo se Zdenálem Vémolou z Eagleheart.

Ano, právě EAGLEHEART (eagleheart.eu),  s novým zpěvákem Romanem Sáčkem (kolegiálně přezdívaným „Pytlík“ :-), přišedším místo Vojty Kai Šimoníka, roztočili na pódiu svůj kolotoč power metalu, a nutno podotknout, že těch, co se chtěli svézt, byla hromada. A není divu – EH je fenomén, objektivně určitě jedna z nejvýznačnějších tuzemských skupin nového tisíciletí. Troufám si „nafoukaně“ tvrdit, že su člověk, kterej o nich v týhle republice napsal absolutně nejvíc publikovaných článků na světě, a su na to hrdej. Mimochodem: Koho Pánbůh miluje, toho křížem navštěvuje. :-)

Jak charakterizovat vokál nové tváře? Podle mého skromného názoru má kvality vypjatého hlasu Páně Šimoníka, k nimž ovšem v lehkém tónu přibaluje takový ten symptomatický thrash metalový chrchel á la Schelinger (to při vší úctě, proboha). Ehm, asi to popisuji trochu krkolomně, ale mně se to zkrátka líbilo moc a moc.  No jo, „majitel“ Kůs fakt není blbej, a má moc dobře jasno, koho si pod dnes již docela zavedenou značku EH pustí a koho ne.  - Takže Vojta je fuč? Don’t Turn Your Head.

Klobáska velká jak King Kongův ukazovák příjemně žbluňkla do mého břišního pivního rybníčku, a se vzápětí se dostavivším pocitem nasycení  jsem začal být opět lačný po metalu.

Kvalitní zvuk EH vydržel i na FW, kdy na pódium nastoupila Metalika; pardon, nastoupil Metalika. Šéf svěžích brněnských thrasherů Martin Klekner (ex-Eagleheart) laťku nastolenou předchozími EH nesundal, a tak se v Chrlicích hrál stále vynikající metal. Mám dojem, že FLOWERWHILE (bandzone.cz/flowerwhile) na jevišti dřív nebo později vypustí duši – na tuhletu img_3029.jpgprodukci existuje jediné české slovo, a to je nářez! Skladby zejména z debutového CD No Jesus No Sprite (kromě oné titulní kupříkladu Drama To Farce nebo Exodic, a pro změnu třebas Child Of Sorrow) hulákaly již potemnělým chrlickým open-airem a já si říkal, kolik máme kvalitních brněnských smeček. Brnóóó! Chrlicééé! Fláwrwááájl!

Možná mi v duchu vyčítáte, že o každé kapele píšu jenom krátký odstavec, jenomže report z fesťáku musí mít zkrátka trochu jiná pravidla a rozměry než článek z klasického koncertu, jinak bychom tady byli ještě za týden (měsíc?). 

Další brněnská pecka, gothic metaloví MISTY WAYS (mistyways.com), celou podařenou akci uzavírali. V paměti navěky nosím jejich fantastický erotický, částečně lesbicky laděný, geniální videoklip Harvest Moon Garden. Tahleta banda má moje sympatie, a zdaleka to není jenom díky tomu, že se nebojí prezentovat odvážné klipy. Naléhavý zpěv Katryny (panebože, to byly nohy - - - a zpěv, jsem myslel, že se z toho u...manu :-), naléhavá hudba Misty Ways, naléhavý koncert. Gotika. Stejně jako je lomený oblouk dodneška jedním z nejvýraznějších architektonických kousků, jsou i Misty Ways jedním z nejvýznačnějších hudebních kousků brněnských. 

V závěru, když jsem již cítil počínající překyselizaci žaludku, jsem se u příslušných stánků marně dožadoval čehosi jako tatranky, no tak jsem si, jsa tradičním vysokotlakařem, dal odvážně kofolu mixlou s pivem, ale to mi udělalo tak moc dobře, že jsem pak ještě „v Brně“ vypil asi dva kvasnicový Krakonoše, a na Trautenberka se úplně vysral. 

Ovšem dobře mi udělala hlavně akce Rockové Chrlení. Jelikož jsem byl na této taškařici nováčkem, bál jsem se, jestli nebude příliš vysoké vstupné, pročež mne cena 149 Kč nadmíru rozjařila. Chlapci, děláte to fakt dobře. Koneckonců, důkazem největším je „socialistická“ pětiletka, kterou máte sukcesívně za sebou.

Sukcesívně? Tak koukněte, co mi na zpáteční cestě autobusem leželo symbolicky u nohou (kdyby to někdo hledal, je to u mně):

img_3053.jpg

Dědek? – Zde!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

My též

(Dědek, 4. 8. 2012 10:41)

My také děkujeme, nejen za super komentář; akce pobavila a potěšila. A ten nález - to bylo fakt snad znamení. A věru moc fajne! Ještě jednou poděkování, tady Dědek.

Děkujeme

(Václav Šik, 31. 7. 2012 9:55)

Super článek. Pobavil, potěšil. Díky
Mimochodem ten nález to bylo fajné znamení :-)