Jdi na obsah Jdi na menu
 


16.06. 2010 - Odraedir, Cruadalach, Asgard, Arkona - Brno, Melodka

26. 8. 2010
PAGAN-INI MINI-FEST

aneb

DRUŽBA/ŘEŽBA NA MELODCE  

Report / Odraedir, Cruadalach, Asgard, Arkona / středa 16. 6. 2010, od 20 h. / Brno, Melodka

Dedikace: Tento report jest věnován Vildovi z War Bride, a taky mému webmasterovi Míťasovi, bez nichž bych nikdy neodhalil přesný název první kapely

Všechno začalo (a pokračovalo) několika drobnými fórky. V první chvíli jsem se fakt dost felil, když jsem se svého webmastera ptal, proč si myslí, že Arkona táhne. Odpověděl mi, že prý mu dva známí říkali, že na ni jdou... - Hmmm, musím zpětně uznat, že se zřejmě jedná o reprezentativní vzorek dvou respondentů pro seriózní  marketingový průzkum, protože na Melodce bylo v datum čísla 166 (mnozí se jistě v tomto kontextu ptají, proč měsíc nemá 66 dnů?) prostě narváno.

Koncepčně se jednalo o pagan-fest, čili „přehlídku pohanů“, s jedinou výjimkou (viz dále). Přiznám se, že ač se snažím jak se snažím, nějak mi ten pagan metal neleze pod kůži, nicméně nemohu popřít, že atmosféra na Melodce byla vynikající. A proč jsem tam tedy vlastně zavítal? No jednak kvůli kapele Defeated, která bohužel nehrála, resp. kvůli jejímu CD, a taky proto, že ruština mi k metalu strašně moc ladí, a chtěl jsem si ten zážitek zkrátka prožít. Nebo zažít?

První účinkující soubor mi dal při psaní reportu pořádně zabrat. Nemohl jsem totiž najít nikde jeho internetový profil. Příčina byla odhalena vzápětí, a to díky mému webmasterovi, a Vildovi z War Bride (hošíci byli ve Facebookovském styku – děkuju velice!), totiž že skupina se nejmenuje Odreadir, jak bylo všude předem avízováno, ale ODRAEDIR, což je podstatný rozdíl (podstatný minimálně v tom, že takové přehození písmen coObrazekmputery zkrátka nezvládají). Čili BZ profil je bandzone.cz/odraedir. Nicméně se domnívám, že tak složitý název skupiny je do budoucna marketingově zcela neudržitelný.

Pagan metalová banda z Prahy mne zaujala v první řadě geniálním ocelovým zvukem, jaký jsem snad na koncertě ještě nikdy neslyšel. Škoda jen, že brzy byl přetržen technickým úskalím tím, že dosloužila dvojšlapka. Jo jo, dvojšlapky jsou tak říkajíc kurvy na druhou. Další zajímavostí bylo, že zpěvák mi svou fyziognomií připomínal amerického herce Kevina Bacona, kterého určitě všichni známe zejména z jeho hnusné role v Divoké řece s Meryl Streep. Neposledním interesantním momentem byla speciální koncepce kapely, kdy všechny skladby byly s dovětkem „v pohanském lese“, čili „in pagan forest“. Takže třeba Asterix a Obelix byli v podání Odraedir pochopitelně kde jinde než v pohanském lese. Kromě Asterixe a Obelixe mi v mé chabé paměti utkvěla i zajímavá skladba Occultism And Mysic Practitions In The Pagan Forest. Celkový dojem? - Celkově příjemný pagan metal, který u diváků sklízel velmi solidní úspěch i přes již výše naznačené technické problémy.

Následovala pražská folk – metalová formace CRUADALACH. Instrumentálně neuvěřitelně bohatá sestava s více či méně tradičními nástroji typu dudy, housle, violoncello, píšťaly rozličné, prabuben a tak podobně. Navíc dva zpěváci vedle sebe, a do toho i spousta tak říkajíc zpod dud se vzdouvajících děvčat. A aby toho nebylo málo, opět Melodku navštívily technické problémy, které se ovšem záhy vyřešily.
Obrazek
Jakmile zazněly dudy, dva jedinci za mnou vyluzovaný zvuk operativně přirovnali k jihoafrickým fotbalovým vuvuzelám, což nebylo vůbec mylné, protože ten zvuk - stát blíže k pódiu - by byl opravdu asi nesnesitelný.

Jak bych to řekl – mne u pagan metalu baví tak půlhodinka. Posléze začnu nabírat dojmu, že pestrost nástrojů má za úkol zakrýt nedostatek skutečných hudebních nápadů, a přestane mne to bavit, ba naopak mne to začne otravovat. Jak bylo ovšem vidno, ostatní jednotlivci byli naprosto nadšeni, a jali se provádět pogo natolik vydatné (hmm, pogo je zřejmě od slova pagan), že podlaha Melodky počnula houpati se natolik, že jsem již předběžně uvažoval o přistání na Kometě, čili o patro níž, kdeže nachází se specializovaná restaurace klubu Kometa Brno.

Ha, následoval dramaturgický zlom, neb na pódiu zjevil se brněnský black metalový ASGARD.

Tak, a tady a teď musím report přerušit technickou poznámkou: zatímco dosavadní text byl sepsán ihned po koncertu, k nynější druhé polovině jsem se bohužel dostal až po více než dvou měsících, totiž 25. 8. 2010. Něco takového se mi ještě nestalo, nicméně možná bude zbývající text o to zajímavější, jelikož si už samozřejmě vůbec nic nepamatuju.

Asgard podle mého názoru tak trochu doplatil na dvě základní věci: na „pohanský“ koncept akce, do nějž poněkud nezapadal (všechny ostatní kapely hrály pagan metal, zatímObrazekco Asgard je stále věrný black metalu), a dále na zvláštní ozvučení. Ne že by měla tato tlupa v čele s Horejskem zvuk vyloženě špatný, ale na můj vkus byly příliš vytažené bicí, které při svých náletech až „námlatech“ přeci jen zastiňovaly zvuk kytar. V důsledku toho všeho se pak před muzikanty rozprostíralo publikum, které se tvářilo vlažněji než by bylo zdrávo (tato kritika se ovšem netýká jisté neúnavné dívčiny, která svou pohybovou nezdolností působila jako fakt dobře trénovaná učitelka tělocviku :-).  A nepomohly ani Mirovy „vražedné“ pohledy do prvních řad, které sice vyvolaly kladné reakce, ale stojící, spící publikum nevzbudily.

Nicméně i přes tyto výhrady předvedl Asgard výbornou šou, s důrazem na songy ze svého posledního a bravurního alba Zlověstné časy.  Já jsem si navíc mohl ihned po jejich setu vyzvednout zbrusu nové CD skupiny DEFEATED, tedy projektu kytaristy Asgard  - Pačessi, díky moc za dodávku tak říkajíc až „do domu“!

A teď už napíšu jenom o hlavní hvězdě večera, totiž ruské skupině ARKONA. Prvně musím předeslat, že již na gymplu jsem disponoval přezdívkou „rusofil“, a věru to nebylo jen kvůli tomu, že jsem se učil rusky. Za druhé musím říct, že ona červnová středa  pro mne začala rusky už dopoledne, kdy mi kolega na moji prosbu donesl do práce šest cédéček ruských rockových a metalových kapel (namátkou třeba LEGIONObrazek nebo REANIMACIA), mimochodem jedno lepší než druhé. A za třetí hodlám přiznat, že Arkonu jsem do té doby nikterak pořádně neslyšel, ale strašně mne lákalo poslechnout si naživo ruštinu v ruském metalu. Tak jsem došel na Melodku a nelitoval jsem.

ARKONA v čele se zpěvačkou Mashou předvedla strhující vystoupení, které muselo zaujmout i člověka, jenž její tvorbu opravdu nijak podrobně neznal (třeba mne, přičemž v tomto směru jsem byl na Melodce asi jediný exot – čili playlist ode mne fakt nečekejte). Poctivý melodický metal, přecházející občas v tradiční „častušky“, hýbal narvaným sálem, kterým se skoro nedalo projít ani na záchod, a dvě vedle mne přítomné účastnice rozpumprlíkoval dokonce natolik, že začaly - v důsledku točení svými majestátními řepami - plnit funkci jakýchsi dvou výkonných fukarů, které mne ovívaly ještě výrazněji než instalovaná melodkovská vzduchotechnika.  A když do toho přede mnou na trošku jiném místě spontánně poskakoval nejmenovaný majitel ruské vlajky, a to až tak, že si v jednu chvíli svůj ruský cíp smočil v mé české pivní hladince, pochopil jsem, že studium ruštiny vskutku nebylo marné.

A toť vše. A toť opravdu vše, poněvadž si už fakt nic jiného „po těch letech“ nepamatuju.

P.S.: Omluva za kvalitu fotek – představte si, že jste tlustý trpaslík v houšti vysokých smrků (neboli trpašík in the pagan forest), nota bene s napůl vybitými baterkami, a hned Vám bude jasné, že lepší fotky jsem zkrátka nemohl pořídit! :-)

Zdraví Dědek.

POZNÁMKA: Právě skončený report se stává docela aktuálním v důsledku skutečnosti té, že v posledním čísle magazínu PAŘÁT vyšel kromě CD A Tribute To Debustrol i plakát jakési bandy zované... zované...  - - - Arkona?.. :-).


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Black metal forever !

(Tomas Holcik, 23. 1. 2011 19:55)

Jsem rad ze to Mirovi s Asgardem porad tak dobre a dlouho slape.Kdysi v jeho prvopocatcich jsem mel v jeho kapele absolvoval sve prvni bubenicke krucky a mam na ty leta jen ty nejlepsi vzpominky.Hlavne bejvak na Pekande a chata v Kounicich se mi vrylo hluboko do pameti :-)