Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muchas Gracias, pane autore

MUCHAS GRACIAS, PANE AUTORE

Reportáž / křest + autogramiáda knihy Decibely nad Brnem / autor Petr Gratias / čtvrtek 25. června 2015, od 17 hodin / Brno, Česká 30 - knihkupectví Dobrovský

Když jsem kamarádovi posílal avízo o nové publikaci Petra Gratiase Decibely nad Brnem, s podtitulem Tři desetiletí hlasité hudby za časů totality, poznamenal cosi ve smyslu, že to je teda rychlost, dvacet šest let od revoluce a že holt Brno. Určitě měl pravdu v tom, že takováto kniha by si zasloužila vyjít mnohem dřív, img_1903.jpgsoučasně ale spravedlivě poznamenal, že lepší takhle než vůbec, v čemž měl také obrovskou pravdu.

Křest + autogramiáda knihy se za obrovského zájmu čtenářů (raději bych měl napsat rockerů) konala ve čtvrtek 25. června 2015 v brněnském knihkupectví Dobrovský na České 30. A stálo to věru za to, stejně jako stojí opravdu za to ona křtěná kniha - mám ji doma již od úterka, takže mi můžete fakt věřit!

Křest knihy, v širším slova smyslu, sestával z několika bloků – vyjma samotného pokřtění se jednalo, krom nezbytného přivítání, o vstupní blok Petra Gratiase, hudební blok autora společně s kytaristou skupiny Rocky Eagles After Miroslavem Danem Daňhelem, poté samotný křest, za samozřejmé účasti přítomných zástupců brněnského vydavatelství JOTA, které má knížku jakožto svůj 2037. titul za dobu čtvrtstoletí existence „na svědomí“, hudební blok kytaristy Miloše Makovského, umělce známého z kapel Synkopy, Taxi či Neopak a posléze již závěrečná autogramiáda.

(Původně měl publikaci křtít bývalý zpěvák Kernu a frontman Albandu Jaroslav Albert Kronek, ale jelikož měl ten den zkoušku před koncertem v Rosicích, musel bohužel odmítnout.)

Petr Gratias svým hlubokým a průrazným brněnským „vokálem“ zdůraznil některé okolnosti vzniku knihy i doby, již popisuje, nevynechal ani různé perličky s vydáním spojené, například že kytarista Miloše Morávek se ptal, jak to že jeho fotka není na obalu, což Gratias komentoval, že ona tam je, ovšem na zadní straně a natolik stará, že Morávka stejně skoro nikdo nepozná.

Gratias jako zpěvák a kytarista prezentoval spolu s Daňhelem vzorky songů od těles Emerson, Lake & Palmer a R-Force kytaristy Petra Roškaňuka, autor již sám pak svoje hudební vstupy uzavřel skladbou se slavným a pro léto příhodným názvem Summer Time.

Posléze pronesl pár slov kmotr Miloš Makovský, a po samotném křtu knihy jakýmsi „prapodivným“ nápojem, který mi vůbec, ale vůbec nepřipomínal pivo, se Makovský proměnil z řečníka do podoby, jež mu vyhovuje nejvíc, a odehrál dvě instrumentální, jímavé kytarové balady. Pikantní bylo nejenže stál za pultíkem, za nímž jeho prstoklad nebyl vůbec vidět, ale zato byla na onom pultu vidět kniha s názvem Česnekové speciality, což byla tak říkajíc z poloviny pravda, poněvadž specialitou Makovského vystoupení určitě bylo.

A vzápětí již vypukla povinná autogramiáda – Gratias usedl za pultík v rohovém výklenku místnosti a okamžitě se k němu začal vinout tlustý had v podobě podpisuchtivých majitelů čerstvých „Decibelů“. Pochopitelně že středobod zájmu byl u pultuimg_1912.jpg s Gratiasem, nicméně jedna čurina se odehrála naopak vzadu.

Platilo pravidlo, že kdo si chce jít nechat podepsat knihu, musí ji mít nejdříve zaplacenou - což je celkem logické, protože kdyby ji pak náhodou nezaplatil, těžko by si třeba Lojza koupil publikaci „počmáranou“ věnováním nějaké Gertrudě.

No a jeden ze zástupců vydavatele, pan Mgr. Pavel Vlasatík, odebral z regálu operativně jeden výtisk za účelem podpisu, kdy byl ovšem okamžitě přistižen bdělou paní prodavačkou, jež jej bryskně upozornila, že chce-li si nechat knížku podepsat, musí ji mít zaplacenou. Dost dobrá prdel, když šlo o samotného zástupce vydavatele! Nicméně pan Vlasatík velmi slušně sdělil, kdo je, prodavačka se velmi slušně omluvila a kauza byla úspěšně uzavřena s tím, že pan Vlasatík celou záležitost s vedoucí knihkupectví samozřejmě vyřídí. - Jó, pořád se něco děje! A ještě snad jako pomyslnou „chilli papričku“ dodám, že pan Vlasatík tedy rozhodně není nomen omen, ježto je takřka holohlavý, což mu ovšem rozhodně neubírá na kráse!  

Na křtu byla spousta mých známých, spousta brněnských muzikantů, za všechny jsem pro vás zvěčnil Vladislava Ozzyho Čapku, který má v knize poděkování, a Milana Hanáka z Titaniku, pochopitelně že přímo s Decibely nad Brnem.

Poté jsem již spěchal na sraz se svými kamarády, s nimiž jsme mířili do Metro Music Baru na společný koncert Charlie The Bomber a Tom Jegr Gang, kam s odstupem času dorazil i samotný Petr Gratias. O tom ale už víc v samostatném reportu z vystoupení. A propos, Tomáš Jégr má v knize vlastně hned tři profily, jeden s Krabatem, druhý právě s Charlie The Bomber a ten třetí jako kytarista.

Decibely nad Brnem jsou unikátní publikací, geniálním nápadem a myslím, že brzy vstoupí do dějin jako brněnský fenomén, proto pro Vás chystáme i recenzi tohoto autorského počinu.

Ještě jednou: MNOHOKRÁT DĚKUJEME, PANE GRATIASI!

Text + foto Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář