Jdi na obsah Jdi na menu
 


27.09. 2013 - Karakum, Lady Kate, Metanoon - Jamné u Jihlavy

Report METAL FOREVER TOUR / KARAKUM, LADY KATE, METANOON / Jamné u Jihlavy 27.9.2013

Akce v Jamném dle zkušenosti mé i pravidelných účastníků stojí za to. Nebylo tudíž co řešit a volky nevolky vyrazit znovu. Trio výše zmíněných kapel, přičemž LADY KATE a METANOON p1150415.jpgjsou provázány personálně, odstartovalo turné nazvané příznačně – „Metal Forever Tour“. Na klasickém metalu jsem vyrostl a do horce aktuální současnosti si ho zhusta užívám.

Přicházím právě včas, zahajují KARAKUM. Ozvučení hozeno do raných „Ironů“, hudba jakoby mě vracela do „zlatých časů“ a věku mé puberty. Naprostá klasika, odehraná s přehledem starých mazáků. Lidí ovšem není mnoho, takovéto akce by si zasloužily početnější účast publika. Metalová scéna, a to i v regionálním měřítku, nabízí poměrně slušný počet kvalitních spolků, které jsou koncertně na velmi slušné úrovni. Bohužel postupem času lidí pod pódiem příliš nepřibývá. Toto ovšem nic nemění na faktu, že KARAKUM odehráli vystoupení, které mě vrátilo o nějaký ten rok zpátky a dobilo mi pomyslné baterky, sem tam už v červeném pásmu. Jako nabíječka funguje syrový „hevík“ na mou osobu znamenitě.

Krátká pauza a máme tu dalšího z účinkujících. LADY KATE, kteří představují tu řekněme přístupnější tvář metalu, v čele s NIGHTWISH (diskuse, zda to ještě metal či ne, nechám stranou). Oproti relativně nečesanému a syrovému výrazu KARAKp1150439.jpgUM je hudba LADY KATE postavena na zpěvnějších základech, lehce tajemnější atmosféře a romantickém koření, což završuje projev zpěvačky. Příjemná změna a malá vzpomínka na čas, kdy NIGHTWISH ještě stáli za to (zastánci opačného názoru prominou, ale mě poslední album NIGHTWISH prostě nenadchlo a na éru Tarja se moc navázat nepodařilo, i když „Dark Passion Play“ se povedlo). Jen ta návštěva, mohla být klíďo jednou taková, ale opusťme nářky nad návštěvností těchto akcí. Na atmosféru koncertu a kvalitu vystoupení LADY KATE to naštěstí vliv nemělo. Jelikož jsem toto jméno doposud neznal a byl jsem vcelku zvědavý, byla má očekávání nejen naplněna, ale nutno podotknout i překonána. U mě dobrý, a dle reakce přítomných ne jen u mě.

Proč nepřiznat barvu, do Jamného jsem dorazil hlavně na posledního účinkujícího, na jihlavské metalové matadory METANOON, jméno, které jsem prvně zachytil jako náctiletý metalem posedlý chcápek někdy z kraje devadesátých let. Neviděl jsem je roky a na toto blízké setkání po letech jsem se těšil jak odsouzený ve výkonu trestu na amnestii. To co následovalo, za sebe mohu popsat jako vhp1150734.jpgození do drtiče na plasty, ale nejprve byli přítomní svědky netradiční zvukovou, která se mě osobně líbila převelmi. Kontakt s publikem (byť nepočetným) způsobem „kolektivní“ zvukové zkoušky vytvořil „atmošku“ pro vystoupení, které mě způsobilo otevřenou ústní dutinu. Zvuk řádně „zkorodovaný“ a pěkně volume doprava. Uším zvyklým na vyleštěný zvuk to možná mohlo působit nějaký ten problémek, ovšem mé osobě v žádném případku. Takto pojatý zvuk dává jasně na srozuměnou, o čem je prapůvodní esence metalu. METANOON nezapomněli na nejstarší skladby, které po těch letech stále bez výhrad fungují, byť uběhlo už hodně času, vedle těch později narozených. Něco skladeb s kapelou odzpívala i zpěvačka LADY KATE, což již tak pro mě super koncert ještě více okořenilo. Očekávání naplněna, baterky dobity na maximum. Co říci závěrem? Výborně jsem se bavil, děkuji…

„True Metal“ MEDYED :-)

foto: Hana a Pavel Sekničkovi

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář