Jdi na obsah Jdi na menu
 


20.6. 2008 - Jana Kratochvílová na náměstí Svobody v Brně

23. 6. 2008
Ne-metalové okénko: Jana Kratochvílová na náměstí Svobody v Brně, 20. 6. 2008

Multižánrový kulturně-sportovní podnik One World přinesl v páteční večer na náměstí Svobody opravdovou lahůdku - koncert Jany Kratochvílové, extravagantní Paní Zpěvačky, v 80. letech vypuzené z ČSSR, neboť se tehdejším mocipánům nehodila do jejich šedivých schématů, z pozdějšího hudebního vývoje známé pod různými jmény: Jana Pope, Z Goddes, Uriel...a hrající se skupinami jako Armadeica či současná Illuminatica.

Musím říct, že ten den byl jakýsi symptomatický, neboť odpoledne jsem v bazaru sehnal původní vydání Janina alba z roku 1992 Immortality, tedy Nesmrtelnost...

V první řadě mne příjemně překvapilo, jak velké množství lidí se přišlo na Janu Kratochvílovou podívat. Ano, jde sice o jednu z nejlepších zpěvaček českého popu a rocku, ale přeci jen alespoň z mediálního hlediska v současnosti poněkud pozapomenutou, či lépe řečeno jejími vlastními slovy "neviditelnou"; i když, abych zase tolik nesmutnil, nedávno jí byl věnován jeden z dílů televizního cyklu Třináctá komnata.

Tradičně pestře oděná Jana nezklamala. Se svou perfektně šlapající skupinou Illuminatica, z hráčského hlediska poměrně úsporně tvořenou jenom elektrickou kytarou a bicími, za nimiž samozřejmě nemohl sedět nikdo jiný než Janin životní "osud" Jiří G. Hrubeš, doplněnou dvěma tanečníky, resp. tanečníkem a tanečnicí, kteří se několikrát v průběhu vystoupení převlékli, rozjela poměrně tvrdou, syrovou rockovou muziku s výborným zvukem, výbornou show a výbornou atmosférou.

A pochopitelně s výbornými písničkami. Hrály se jak věci nové (z nichž jsem tři neznal), hlavně pak z podařeného alba z roku 2004 Uriel, tak samozřejmě staré hitovky z přelomu 70. a 80. let, které zněly, jak již naznačeno, v unikátním tvrdě rockovém aranžmá, což samozřejmě moje hudební srdéčko jen a jen potěšilo. Z historických kusů si publikum na náměstí Svobody "omotaly" nejprve kultovní Copánky, později, zhruba v polovině vystoupení, skupina překvapila zajímavým hudebním mixem, kdy kompozice započala notně přitvrzeným V stínu kapradiny, posléze plynule přešla v Archanděla spásy z cit. alba Uriel, aby se zase vrátila k zpěvaččiným počátkům skladbou Trajler BX 60 a jak začala, tak skončila zřejmě nejznámějším "stínem kapradiny".

Jana písně prokládala svými nezapomenutelnými proslovy čerpající z oblasti „magiky“ a esoteriky, které byly nejen vtipné, ale velmi sympatické též svou láskyplnou hebkostí, a třebaže ubíraly neúprosně se valící čas, bez nich by to prostě nebylo ono.

Pro zajímavost - na koncertu zakončeném skladbou Z-motel rosetta (uvedenou pod názvem Barbarossa) bylo možno zahlédnout jako diváka i Viléma Čoka, který na akci hrál asi o hodinu a půl dříve.

Po skončení setu se vytvořilo za pódiem velké klubko fanoušků, s nimiž Jana Kratochvílová ochotně rozmlouvala, nechala se fotit a také zde bylo možno za velmi rozumnou cenu 200 Kč zakoupit její poslední CD, z roku 2007, s názvem Magica. Učinil jsem tak i já a doma jsem si pak již v klídečku vychutnával jak zážitky z báječného koncertu, tak deset písniček z CD. A krásnou náladu měly nejen ony skladby, ale pochopitelně také já.

Bonusy k reportu

Kde lze sehnat alba Jany Kratochvílové???

V současnosti lze bez problémů prakticky v každém hudebním obchodě zakoupit skvělé Best Of Jana Kratochvílová Song! Song!, vydané Supraphonem v roce 2006 (cena cca 249 Kč).

Dále v Levných knihách prodávají dvě CD - londýnské album Jana Pope a desku Z Goddes: Immortality (á 69 Kč).

V bazaru v pasáži Typos (Běhounská 22, Brno) jsem nedávno viděl za 200 Kč CD Uriel (Jana Kratochvílová a Armadeica) a ohledně nejnovějšího alba Magica lze čerpat info na stránkách www.illuminatica.cz.

Tracklist CD Magica:

01. Srdce
02. Exodus
03. Když Zvony Zvoní
04. Pra Pra Pra
05. Total Tonic
06. Ztracený Ráj
07. Zlatý Elixír
08. Nový Svět
09. Bratři Světla
10. Song Of Mirael


Dědek.

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář