Jdi na obsah Jdi na menu
 


16.11 2013 - Garant, Karakum, Metalinda - Jamné u Jihlavy, KD

Lehce opožděný report

Report / Garant, Karakum, Metalinda / sobota 16. listopadu 2013 / Jamné u Jihlavy, KD

Přibližně po dvou měsících se navracím do Jamného za účelem více, než zřejmým. Namlsán dvěma předchozími akcemi jsem pln očekávání, kterak budu nadšen tentokrát. Tato akcička má ve vetší míře, než ty minulé, přece jen speciální charakter. KARAKUM slaví dvacítku a u toho by má osoba neměla chybět. GARANT znám tak akorát podle jména a několika shlédnutých videí na You Tube. S METALINDou to je tak nějak a všelijak. První dvě alba u mě požívají kultovního statusu, třetí mi p1160226.jpgnevadí a pak jsem je prostě a jednoduše ignoroval. METALINDA se vydala cestou. která mi příliš neříká a už v tom neslyším ty vibrace, kvůli kterým jsem před lety „žral“ jejich prvotinu a neméně zdařilého následovníka „Za všetky prachy“.

Osmá večerní odbyla a na pódiu zahajují GARANT. Pohodová partička se zpěvačkou ve svém středu hraje naprosto přirozeně a především přesvědčivě a pozitivní energie linoucí se z jejich muziky rychle nakazí i mou maličkost. Dávno pradávno tému, kdy byly klávesy považovány v metalu za parazita, dneska se nad nimi nepozastavuje vůbec nikdo. Projev GARANT by mohl lehce připomínat projev NIGHTWISH, ovšem do jejich jemné elegance v lepším období toho takříkajíc fenoménu se GARANT nehrnou, jejich projev je více o metalu a textově jsou naprosto jinde. Heroické texty dávají GARANT poněkud jinší rozměr a dostatečnou porci originality. Početnější návštěva publika ve srovnání s předchozí akcí po zásluze odměňuje kapelu potleskem a dalšími projevy přízně a během několika odehraných skladebp1160290.jpg je tu ona známá atmosféra, kvůli které do Jamného nacházím cestu. GARANT nehrají nic prudce moderního, jsou takoví v dobrém světle slova smyslu obyčejní a mé sympatie si bezpochyby získali.

A máme tu naše milé oslavence. Jihlavští KARAKUM tu s námi jsou již dvacet let a svůj set vzali od začátku, jak se říká, hákem. Nezbytný průřez kariérou korunuje nasazení a řádně vyvedený a ostrý zvuk, který k mému milovanému hard´n´heavy neodmyslitelně patří a oslavenci si koncert společně s publikem jaksepatří užívají. Dochází k (nejen) mé radosti ke speciálním momentům hodným tohoto výročí – společně s kapelou si na pódiu zatroubí i trumpetista. Já jen zírám a žasnu, kterak decentní jednočlenná dechová sekce do výrazu KARAKUM pasuje – dalo by se říci – jak prdel (omlouvám se cimprlich jedincům) na hrnec. Možná bych si dovolil navrhnouti tyto mňamky zapracovat do hudby KARAKUM v širší míře, ale to mě jen tak napadlo. Hlasivky mé již dostávají zabrat, koncert má tu správnou energii a na place je slušně zaplněno a přítomní tím nejlepším způsobem vracejíp1160415.jpg energii kapele zpátky. Jubilejní akci sic malinko kalí fakt, že se KARAKUM sype sestava. Já jen za sebe a zajisté i mnozí přítomní doufají, že se personální patálie podaří zdárně vyřešit a kapela pojede dál. Výroční koncert KARAKUM utekl až příliš rychle, což se v případě takto příjemných událostí stává a Einsteinova teorie relativity dostává své reálné vyjádření.

A teď se ukáže. METALINDA požívá status legendy především díky počátkům své kariéry a světskou slávu s v české kotlině vydobyla prvními dvěma, maximálně třemi alby. Dále jakoby se nad nimi zavřela voda, pokud budu mluvit za sebe. Očekávaje leccos, jsem ovšem velmi mile překvapen, jak to kapele hraje. Naživo skvělé !!! Zdali si je METALINDA vědoma, že řada  lidí očekává staré legendární pecky, to nemám tucha, ale ty nejzásadnější zazněly všechny, kterýžto fakt převážil rozpačitý dojem ze skladeb náležejícím do kategorie mladší, kterým se vyhýbám jak čert chrámu Páně. Vážení přátelé, ano!!! METALINDA mě, a to musím za účelem zachování alespoň nějaké objektivity zdůraznit, v žádném případě nezklamala. Přišel jsem na staré fláky a ty zazněly v podání, jaké potřebovaly. Sice jsem během novějších skladeb pravidelně chodil doplňovat tekutiny a zas se vracel na ty letitější, ale jinak METALINDA svůj koncert odehrála s naprostým přehledem starých mazáků a dle reakcí publika jsem rozhodně nebyl  jediný, který vyjádřil svou spokojenost nad tím, co nám bratia Slováci tento večer předvedli. Nějak to zase rychle uběhlo. Nu což, nezbývá, než se těšiti na další akci.

Medyed lehce zabržděný

Foto: Hana a Pavel Sekničkovi

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář