Jdi na obsah Jdi na menu
 


20.3. 2015 - Tom Jegr & Gang - Brno, Rusty Nail Club

...ROZJELO SE TO JAK SVIŇA,
A PAK UŽ TO NEŠLO ZASTAVIT

aneb

HUSTÝ RUSTY

Report / Tom Jegr & Gang / pátek 20. března 2015, od 20.15 h. / Brno, Rusty Nail Club

Co psát, když slova nestačí? Kapela začne hrát a vy si během několika vteřin připadáte, jako kdyby Vás napojili na zdroj vysokého napětí. Projíždí vámi  energie, celý klub žhne, blýská se těsně před vámi a tahle elektrika vás svými hudebními kusy trhá na kusy.img_1663.jpg

Parádně osvěžený playlist a slušně zaplněný hudební klub způsobily, že Jégrově družině přibyl na kontě jeden z nejlepších koncertů vůbec.  A ten nespočet nádhernejch bab! Myslím, že kdejakej ropnej šejk by mohl tenhleten Jégrův harém Mistrovi jen a jen závidět...

A kdyby jenom baby, ale po Maestrovi „zamilovaně“ koukal i jeho vlastní bubeník Radim Grünwald (sic!), což mne inspirovalo ke stvoření fotofórku, který si můžete prohlédnout na konci tohoto reportu a za nějž zřejmě dostanu doživotní zákaz vstupu na gigy Gangu.

Zcela netradiční otvírák, oprášený flák z poslední desky, složený pro Gang Martinem Kudličkou z Lidopopu – Vemte mě k vám, spustil solidně pulsující klubovou atmosféru, jež byla vzápětí potencována hard rockovým, mistrovsky jednoduchým, ale stoprocentně fungujícím šlágrem Koukám nějak to nejde, taktéž ze zatím poslední Jégrovy placky Je to nebezpečný! A bylo hotovo – rozjelo se to jak sviňa a už to nešlo zastavit.

Bourák jménem Gang se následně řítil „stanicemi“ jako Mata Hari, Čas pohne skálou, impulzívní bluesovkou Stromládenecká anebo majestátním rekviem Vrátnej. Jegrův Gang hrál bez přestávky dobré dvě hodiny a za tu dobu se stihl před pódiem Rezavého hřebíčku vytvořit slušný a zejména pohledný taneční parket, no zkrátka taková poctivá „dance party“ :-).

Třebaže pauza se tentokrát nekonala, i přesto byl koncert rozdělen na pomyslné dvě poloviny – Jégr nahoře „s“ a nahoře bez. A v závěru na pár vteřin i dole bez, ale „jenom půl“, protože nám Tom jako již párkrát dříve ukázal, že muzikanti mají holou prdel. Nicméně obě půlky, a teď již nemám na mysli půlky Mistrovy, ale půlky koncertní, stály za to (čímž rozhodně nechi říct, že by Tom neměl hezkej zadek :-).

Já Jégra raději ale zepředu, když zpívá a hraje na kytaru, vlastně lépe řečeno na kytary, má před sebou spoustu krabiček a když je to hustý. Hustý Rusty!

Kdo truchlí, že v současné době už prakticky nehraje druhá Jegrova kapela, slavnější Charlie The Bomber, může vzpomínat alespoň na štacích Gangu, který z legendární desky 90. let Jenom půl prezentuje v částečně odlišných aranžmá některé songy, dnes například Láhev s jedem, Prošvihlý lhůty a Nositel řádu a vin.

Tradičně výborný zvuk „rezavého“ klubíku se rozléval do všech jeho koutů, stejně jako že se kromě Chotěboře a posléze nefiltrované náchodské jedenáctky Primátor rozlévala i dobrá nálada, a ta samotná byla zdarma, resp. za pouhých 70 Kč vstupného.   

Svěží duch pátečního večera byl podpořen hitovkami jako Kudy kam, Nemám klid nebo Stará 19, zněl i Dofkův Blíženec či Kainarův Můj kabát, hrály se rovněž instrumentálky, Gabriela a ona úplně nová, jejíž oficiální název zatím neznám, ale v playlistu v Líšni byla označena prostě jako Nová :-).

img_1668.jpgGang v roce 2015 chytá novou sílu, prýští z něj obrovská energie, navíc začíná mít kšefty i mimo Brno a jižní Moravu (Olomouc, Praha), čímž se zřejmě počíná projevovat práce nové organizační posily, manažera Viktora Pilera. Myslím, že je velice dobře, že Gang má konečně vnější management, člověka, který se postará o to, aby gangovským písničkám tleskali lidé v celé republice a možná i dále (třeba Polsko?).

V pátek jsme tleskali my v Brně, a tleskali jsme natolik hřmotně, až jsme si vytleskali přídavek – jak sám frontman pravil, pro něj symptomatickou věc s názvem Král bláznů. A tak nám rocker jak Brno na pár svých kytar zahrál v pátek „pár“ svých šlágrů včetně závěrečného „pár kytar jsem ztratil a pár rozmlátil“.

Další mohutné skandování typu „Ještě dvě“, „Ještě jednu“ či hříčkovité „Ještě Půl“ již lídra neobměkčilo a svoje kytary alespoň pro ten den „pověsil na rezavý hřebík“, i přesto je však nutno vzdát jemu i celé kapele obrovský hold za odvedený výkon.  Pánové, je možné, že Vás někdo v pátek slyšel poprvé, a vůbec bych se nedivil, že po takovém zážitku začne být po Vaší hudbě hotovej Maňák! Pardon, Hynku, promiň, samozřejmě Maniak :-).

Na závěr se na pódiu ještě zjevil Pavel Bača Bačík, který dříve tvořil Pepovi Trumpešovi parťáka v provozování klubu, a společně působí v kapele Rusty Nail, po níž je podnik pojmenován,  a pozval všechny přítomné na mezinárodní hudební festival BLUESROCKALIVE 2015 do areálu Furch Guitars ve Velkých Němčicích, kde v sobotu 6. června vystoupí kromě Gangu též kytarista Cliff Moore, bratr zesnulého mága Garyho Moorea,  a dále slovenský René Lacko & Downtown Band  a Ryan McGarvey.

Co říct po vydařeném pátku víc?

Opravdu snad jedině Blues Rock Alive!

Text + foto Dědek.

jegr_komiks.png

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář