Jdi na obsah Jdi na menu
 


19.06. 2014 - Brno Blues Band - Brno-Jundrov, restaurace Na Piavě

„RENESENZAČNÍ“ HUDBA NA PIAVĚ

aneb

PLAVBA Z PŘÍSTAVU BLUES

Report /  Brno Blues Band / čtvrtek 19. června 2014, od 19.30 h. / Brno-Jundrov, restaurace Na Piavě

Piava - místo mého gymnaziálního a alkoholického mládí. Pamatuju si, že jsme sem v první polovině 90. let jezdili na ještě před-německé Krušovice, jež byly tou dobou chuťově vyhlášené. Tehdy byl tento podnik svým interiérem běžnou hospodou, dnes je stylizován jako námořnická, resp. pirátská restaurace, kde čepují třebas Plzničku anebo můj oblíbený pšeničný Fénix.img_1810.jpg

Pokud se ptáte, zdali jsem aspoň tentokrát dorazil včas, odpovídám: Ano, dorazil jsem jako vždy pozdě. Šikovný orchestr zovaný BRNO BLUES BAND (zkráceně klidně „Brblůs“) už měl za sebou několik písní, včetně těch autorských svého kapelníka Daniela Kikty (ex-Fat Cat), jako třeba – soudě dle vyžádaného playlistu – Instalatér Blues anebo Manželství (no jo, manželství je blůsovka jak svíňa, zejména když se sere ještě tchýňa!). 

Hrál se myslím zrovna cover Bluesberry Za 100 let, když jsem usedl vedle kamaráda Bohuše a z pódia na mne Dan vzápětí zahalekal cosi jako „Vítáme pracovníky sdělovacích prostředků“, což bylo asi trefné, protože já su teda od pohledu prostředek jako hrom (jako blesk napsat nemůžu, anžto jsem jak víte přišel později).

Na pozdrav jsem slušně odpověděl, abych krátce nato vyslechl další z autorských věcí BBB, zdařilou věcičku Renesanční blues, jejíž název jsem si dovolil zneužít pro slovní hříčku v titulku tohoto reportu. Onen blues, dixieland či co všechno ještě (zkrátka poctivej rokenrol, jak by „řekl“ Elvis Presley) měl totiž báječnou atmosféru, v tom příjemném prostředí Piavy byl zkrátka senzační. Kromě zpěváka, klávesisty, baskytaristy a kapelníka Dana Kikty byla nepřehlédnutelná zejména mohutná dechová sekce, nicméně pozadu nezůstali ani upozadění „strunaři“. Jo jo, moje inklinace k blues je čím dál tím silnější (za toto směřování vděčím géniu Tomu Jegrovi), a pořádně si to v kontrastu se svým navěky milovaným metalem užívám!  A nejenom já – i bůh moří, oceánů a veškerých vod Neptun se tvářil ten den spokojeně :-).

Brno Blues Band, jak jsem již naznačil, kombinuje skladby z vlastní dílny společně s osobitě pojatými covery tuzemských i světových hudebních veličin. A tak čtvrteční Piavou zněla další „bluesberryovka“ Emgeton blues anebo od Vládi Mišíka jeho krásná bluesovka z dávného supraphonského singlu i LP ETC...2 - Sladké je žít. Mimochodem, když jsme u tohoimg_1805.jpg Mišíka a Piavy, chlapci, nezvažujete stylové zařazení songu Ty II ze stejnojmenného alba, v němž se příznačně zpívá hrabětovské „strýček byl legionář, válčil na Piavě“?

Vystoupení, z hlediska pitného režimu muzikantů rozdělené praktickou pauzou, pokračovalo famózní Kiktovou kompozicí Seš, vole, normální – přál bych vám slyšet tuto impozantní kombinaci lehce „vulgárního“ textu s klasickými aranžérskými postupy dechové sekce. Prostě mazec v tom nejlepším slova smyslu!

S přibývajícím počtem pšeničných Fénixů se kapelník zřejmě rozhodl zaslat mi z pódia umělecké varování v podobě další vlastní věci Antabus Blues, jež bylo vzápětí těsně před astronomickým začátkem léta proloženo Gershwinovou klasikou, letní ukolébavkou Summertime.  

A zdařilá šou ještě zdaleka nekončila. Nemohu a ani nechci zmínit veškeré položky playlistu, ale Ruské boogie prostě vynechat nesmím. Dan si narazil na hlavu připravenou ušanku (viz naše fotogalerie) a rozpálil to na plný kule masitou energií jako když „rascvetáli jabloni i gruši“. Ehm, Katjuša sice na bereg nevychodila, ale to vůbec nevadilo, bez „kaťuší“  (zejména těch válečných) se totiž klidně obejdu.

S pirátskými historkami jsou spojovány i bájné poklady; málokdy je ale kdo najde. Já jsem však v „pirátské krčmě“  Na Piavě jeden poklad našel – ten bluesovej...

Tady Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář