Jdi na obsah Jdi na menu
 


18.02. 2015 - Tom Jegr & Gang, Radimec & Old Horses - Brno, Metro Music Bar

METREM DO RUSTY

aneb

ROCK, SALT AND... RUSTY NAIL

Report / Tom Jegr & Gang, Radimec & Old Horses / středa 18. února 2015, od 20.30 hod. / Brno, Metro Music Bar

Bluesoví looseři. Skvělej název. Bluesoví, aneb smutní poslední. Babička jednoho mého kolegy z práce, kterej byl vždycky takovej celkově pomalejší, říkala: „Nic si z toho nedělej, Zdeněčku, někdo prostě musí být poslední.“ Jak geniální. Nevím, jestli brněnská blues rocková kapela BLOOSERS měla hrát jako poslední, ale každopádně bohužel nehrála vůbec, protože ochořela chřipkou. Těšil jsem se na ni, protože jsem ji naživo ještě nikdy neslyšel, leč všechno zlé je k něčemu dobré – zbylo vícero prostoru pro Jegra a Radimce.  

Spojení Jegra a Radimce funguje. Ačkoliv, či snad protože se jedná o odlišné žánry, Jegr hraje hard blues rock a Radimec country rock. Je to živé, je to šou, je to poctivá muzika, je to fajn. Sedíte v Metru, pijete pivko, vedle Vás sedí img_1300.jpgPavel Řehoř, majitel klubu, a před Vámi muzika, kvůli které jezdí do České republiky Nazareth.

Skupina zovaná GANG opět trochu upravila svůj playlist a lehce zrychlila tempo, což bylo super. Tradičně svěží muzika tak získala netradičně svěží rychlost a já si začal podupávat do rytmu, což je ovšem dost podstatná skutečnost, jelikož když jsem ještě bubnoval v kapele Christoffer, tak jsme samozřejmě s klukama chodili na koncerty a oni si mne vždycky dobírali, že když se mi to fest líbilo, tak jsem se odvázal tím, že jsem si začal podupávat. Jiní pogovali, skákali z pódia a - „Ty wole, Dědek se odvázal  – podupává si.“    

Tož si takhle podupávám u Jegra. Miluju Toma Jegra a Garyho Moora. Je možná zvláštní, že Stevie Ray Vaughan, s nímž se v roce 1990 zřítil vrtulník, Stevie - Jegrova totální inspirace, mne nikdy nijak zvlášť neoslovil, ale Garyho miluju. Možná proto, že hraje tak řízně jako Tomáš. Vlastně Gary už nehraje...ale vlastně...hraje pořád. Still Got The Blues.

Tomáš Jégr, ten krásnej „starej mládenec“, střihl třeba Staromládeneckou, báječnou hitovku Kudy kam, mou milovanou Starou 19. Navíc jeho basák je takovej jakejsi „Malej princ“, protože Hynek Maňák, když si odmyslíte ty brejle, vypadá úplně jako Antoine de Saint-Exupéry. No zkrátka ta basa je děsně princovní.

Poněvadž reporty z Jegrova Gangu píšu pravidelně a už jsem jich napsal snad několik desítek, nemusím jmenovat všechny členy kapely, takže Přemana a Radima mohu tentokrát vynechat, i když spodky mám v oblibě. Přeman je většinou spodek pod Jegrem a Radim je úplnej spodek, spodek bicí a čím dál tím lepší. No tož jsem je teda zase nevynechal.

RADIMEC & OLD HORSES. Radim Zelina vypadá trochu jako Richard Gere zamlada, a stejně jako Gere zamotával hlavy babám, Zelina je zamotává hudebním kritikům, protože nikdo jako moc neví, co jsou vlastně ti Old Horses žánrově zač.

No každopádně mají tihleti výtržníci na kontě vynikající debutové CD, z nějž se pěly songy jako Deset dní, Točky nebo Po cestách jít. Navíc Zelina není až tak egoistický tvor, aby k mikrofonu občas nepustil „Brouka Pytlíka“, resp. správně Michala Pytluka, který si rád střihne třeba „hygienický“ Věkem vyrytý blues („tu mastnou špínu ze strun nikdy nesmaže čas / ani nesmyje Pur“).

img_1358.jpgKrom výrazné vlastní tvorby se „Zelináři“ nebrání ani občasným coverům – tentokrát zněl opětovný Tom Petty a - dle mého osobního soudu – nepříliš výrazná skladba Free Falling (co na ní Zelina vidí, jeho vlastní písně jsou mnohem lepší! :-), no a poprvé do mých ušisek vnikl „vyprávěcí“ cover Greenhorns Šest dní na silnici. Greenhorns taky nijak zvlášť nemusím, chápu, že auto hoří, nicméně já nijak zvlášť vůči Zelenáčům nezahořel a asi to tak i zůstane...

Ovšem samotní Old Horses jsou svěží džus na brněnské hudební scéně a mám je rád.  Basák Michael Vašíček, někdejší to souputník Vlasty Redla, se mi krásně zašklebil do objektivu (viz naše fotogalerka), a kdybych byl baba, v tu chvíli bych se do něho asi zamiloval. Bubeník Pavel Bříza si cosi užil i s Jegrem, než ho nahradil taky už dřívější Tomův bicman Kusmen.

Když spolu hrají Jegr a Radimec, je jasný, že si taky střihnou cosi spolu. V minulém reportu jsem psal, že jsem skoro nepoznal výjimečný tradicionál Rock Salt And Nails – Jegr vtrhnul na stejdž a bylo to tam! - „On the banks of the river“...

Rock, Salt And Nails. Jegr, Radimec And Rusty Nail. ZÁVĚREČNÁ AFTERPARTY, přesunutá do klubu Rusty Nail na Veveří 57, ta teda taky stála za to.   

Pepa Trumpeš kromě „obyčejných ležáků“ narazil též mého zamilovaného Valáška IPU 14, a tak jsem o sobě za chvíli nevěděl. Nicméně stačil jsem udělat pár fotek, těsně před tím, než jsem dočasně odešel do věčných lovišť. Vy se tudíž můžete v naší fotogalerii pokochat, jak...ale co jak...prostě pokochat.

Text + foto Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář