Jdi na obsah Jdi na menu
 


16.12. 2013 - Poutníci - Brno, Náměstí Svobody

4 4 U

aneb

HOTEL NA NÁMĚSTÍ

Report / Poutníci / pondělí 16. prosince 2013, 18 – 19 h. / Brno, Náměstí Svobody (v rámci akce Brněnské Vánoce)

Byli a jsou čtyři - 4. Čili 4 pro Vás, 4 pro každého Tebe, a odtud můj prvý titulek 4 4 U. Čtyři Poutníci, sice dávno bez fenomenálního Roberta Křesťana, ale nesporně s jeho dědictvím i vlastní atmosférou, úspěšně vystoupili před zaplněným Náměstím Svobody, program img_0391.jpgpřizpůsobili vánoční atmosféře i skutečnosti, že jediným z původní staré sestavy je nestor Jiří Karas „Brtník“ Pola, a brněnský světe, nediv se – ono to klaplo.

Přišel jsem sice o trošku později, neboť mezi Albandem a Poutníky jsme v černohorském sklípku čerpali síly třeba z medového Kvasara, ale ani tak jsem nepřišl o svůj zamilovaný Hotel Hillary z druhé řadové desky Poutníků Chromí koně, vydané L.P. 1990. Autor hudby? Pan Jiří Pola, text Josef Prudil, a brněnským náměstím se rozléhala jedna z nejkrásnějších věcí, které kdy byly v tuzemské folkové hudbě přivedeny na svět; a myslím, že i Jacques Brel se nenápadně přidal. :-)

A když už jsme u těch nezapomenutelných uměleckých osobností, tak pomyslně nemohl chybět ani Bill Monroe, jemuž se říká „otec bluegrassu“, totižto žánru, jemuž také brněnští Poutníci zasvětili kus svého života.

Ano, Poutníci v rámci svého pondělního hodinového vystoupení úspěšně kombinovali nejen legendární vlastní skladby, vlastní skladby nové, ale i covery, jež navíc doplněny vánočními koledami vyvolávaly celkem bez problémů aplaus přítomných návštěvníků, a ten aplaus narozdíl od oněch přítomných rozhodně nebyl zmrzlý!

Mno, aby toho nebylo málo, Poutníci též pokřtili své zlisu nové CD, jehož název mi sice přímo na náměstí jaxi unikl, ale strýček Google mi prozradil, že prý se jmenuje Country Vánoce. Kmotrem nemohl být nikdo jiný než všudypřítomný, schopný až všehoschopný konferenciér Luděk Savana Urbánek, který poté, co CD vlastními silami postříkal, několik jeho údajně v patřičné ochraněimg_0405.jpg zabalených kousků rozhodil do publika, čímžto mne zdravě nasral, protože ke mně nehodil nic. Jen počkej, Savano, jak Tě zas uvidím, trefím Tě jako zajíce, a věř tomu, že cédéčkem to fakt nebude! :-)

Až uslyším hvízdání anebo zlidovělá Panenka, ani tyto šlágry nemohly tentokrát chybět, a taky nechyběly. „Půjdeme na karneval?“ Vždyť už tam jsme!

Kontrabas, banjo, mandolína, kytara a zpěv, to byl ten základ, od nějž se všechno odvíjelo – a odvíjely se od něj i vánoční koledy, které já sice takhle veřejně až tolik nemusím, ale celkově se to myslím líbilo, takže ani ti mladší chlapci (Bílý Mečiar Máca) se myslím nemuseli v pondělí za nic stydět.

Zazvonil zvonec (vlastně Rolničky) a vánoční pohádky je konec. Ovšem pouze konec vystoupení Poutníků, jelikož vánoční trhy na Svoboďáku samozřejmě pokračují, a tak bramboráky s uzeninou, krkovičky, klobásky, churros, punče, svařáky, medoviny, grogy budou ještě nějaký ten čas Brnem vonět.

Mimochodem, víte, že ta španělská pochoutka churros se prej čte „čuros“?

Tady Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář