Jdi na obsah Jdi na menu
 


13.04. 2014 - Ant Attack, Chris Barickman - Brno, East Village

11. 5. 2014

BIRTHDAY – „CHRISDAY“

aneb

NAROZENINOVÝ ATAK DOBRÉ MUZIKY

Oslava narozenin Chrise Barickmana / Ant Attack, Chris Barickman / neděle 13. dubna 2014, po 17. hodině / Brno, East Village (Jaselská 2)

Předně se musím omluvit, že mi zpracování tohoto reportu trvalo prakticky celý měsíc. Rozhodně to není proto, že by nebylo o čem psát, naopak (však uvidíte). Spíše to bylo způsobeno tím, že se jednalo o velmi specifickou akci, kdy nešlo o klasický koncert, ale ve své podstatě o oslavu narozenin americko – brněnského folk’n’rollera Christophera Matthew Barickmana, spojenou samozřejmě nejen s gratulacemi, dárky, dorty a svíčkami, ale též s příjemným muzicírováním v sympatických prostorách americky laděné restaurace East img_1276.jpgVillage. Cítil jsem tudíž, že můj článek by neměl být pojat jako standardní report, ale jako globálnější stať svého druhu, z níž by měla být zpětně cítit nejen hudba samotná, alébrž i tóny oslavy jako takové.

S pozvánkou na tuto akci, která mne velmi potěšila, spojil Chris originální přání, aby mu každý zúčastněný složil nějakou básničku, česky nebo anglicky, vážně míněnou či humornou, až se hlavnímu protagonistovi nakonec těch poetických přání sešlo opravdu požehnaně, neboť mu nedělním podvčerem v jednom kuse někdo odevzdával papírové nosiče s vytvořenými texty. Ty sice přímo na akci nezazněly, nebyly recitovány, ale Chris se nechal slyšet, že z nich hodlá sestavit jakýsi literární soubor osobního charakteru, cobyžto vzpomínku na předmětnou oslavu.

Hudební úvod obstaralo seskupení ANT ATTACK (česky přeložitelné jako „útok mravenců“), které má ve svém podtitulu příznačný slogan „acoustic greatest hits“ (bandzone.cz/antattack) a jež vystoupilo v tříčlenném složení Paul Holland – zpěv, kytara, Dylan Vance – basa a Daniel Zoss – bicí. Právě osoba bubeníka Zosse se tak stala pojítkem mezi oběma ten večer účinkujícími soubory, neboť dotyčný jak známo vystupuje rovněž po boku dnešního oslavence Barickmana (mno, dnešního – to není tak úplně přesné, jelikož Chris se narodil 11. dubna, a nedělní oslava se tudíž konala s dvoudenním „zpožděním“).

img_1290.jpgKterak již naznačeno, soubor ve svém vlastním akustickém pojetí prezentuje největší světové hity různých interpretů, a tak komorním prostředím „východní vesnice“ zněla spousta západních hitů, jako například The Way You Make Me Feel, Take On Me anebo oproti naplánovanému playlistu rovněž osvěžující beatlesácká Hey Jude (v tuzemsku pochopitelně známá z charismatického pojetí Marty Kubišové), kterou si přesvědčivým emocionálním výrazem střihla jako svou jedinou věc večera Barickmanova dcera Emma.

Ant Attack svými akustickými verzemi celkově dobře zapadl do atmosféry podniku, hoši makali poctivě jak mravenečci, a společně s odezvou publika, jeho potlesky i tancem přítomných tak navodili sympatickou náladu pro hlavního protagonistu večera - CHRISE BARICKMANA (bandzone.cz/chrisbarickman, chrisbarickman.com). 

Ten ještě předtím, než si dosyta užil mikrofonu a kytary, „musel“ absolvovat oslavenecké povinnosti a sníst všechny dorty, které dostal, což samozřejmě kecám, protože pak by nám toho už asi moc nezahrál, poněvadž by se na pódium nevešel :-). No a tak se raději o svoje laskominy rozdělil, čímžto Amneris ještě i zpětně prostřednictvím tohoto reportu děkuje, jak si moc a moc pochutnala. :-)))

A pochutnala si nejprve na cukrářském výrobku a posléze i na Chrisově tvorbě, kterou už nějakou tu neděli známe a vždy nás znovu nadchne svým přímým tahem na branku, svou syrovostí, bezprostřední emocionalitou a ve svém výsledku zkrátka plastickým hudebním prožitkem. Je skutečně obdivuhodné, co tenhle chlapík zvládne pouze ve dvou, tj. s již zmíněným Danielem Zossem. Napsal jsem to už „stokrát“  a musím to napsat znovu – v img_1310.jpgjednoduchosti je síla, jenom se to zkrátka a prostě musí umět! A v tom použitém výrazu „jenom“ je už potom holt úplně všechno... 

Asi netřeba znovu připomínat songy, z nichž některé má Chris k poslechu taktéž na svém BZ profilu, jako jsou War Of The Worlds nebo unikátní videoklipový, Barickmanovou rozvernou češtinou zpívaný  The Kofola Song. 

Foukací harmonikář Miloš Kocman se sice tentokrát nedostavil, ale dvojici tradičních spoluhráčů doplnil na trio pro změnu nejmenovaný mladý houslista, který se „zdržel“ hned na vícero písniček, žádná jedna a „šmytec“. :-) Bohužel se omlouvám, ale dotyčného jméno mi v oné vřavě oslav jaksi uniklo – ehm, jak vidno, ani report nevydává všechna tajemství večera...

Samotný vrchol koncertu se zvrhl v jakýsi spontánní jam, kdy se k účinkujícím připojil i Paul Holland, a celou akci tak završila nespoutaná hudební show, vyjadřující radost všech dostavivších se z fajn večera, z fajn hudby, z fajn piva (pil jsem třeba Podlužana), z tzv. nekonečného kafe, jež pila Amneris a pak prý v noci nemohla usnout,  a prostě z večera, který už bohužel končil, musel končit, ježto se psala neděle a druhý den jsme museli kvačit do práce. 

Jeden brněnský večer, pár brněnských hodin, které rychle uplynuly, ale vzpomínky v nás Brňácích zůstanou. Chris opět udělal něco pro ještě hezčí Brno.

Jo jo, tu nálepku, kterou má na svý akustický kytaře, „I LOVE BRNO“, tu můžete Chrisovi fakt stopro věřit.

Tady Dědek. Foto Dědek a Amneris. Design Míťas

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář