Jdi na obsah Jdi na menu
 


12.12. 2014 - Brno Blues Band - Brno-Jundrov, restaurace Na Piavě

KDYŽ JE TROMBÓN NA ZÁCHODĚ

aneb

BRNO BLUES BAND NA PIAVĚ

Report / Brno Blues Band / pátek 12. prosince 2014, od 19.30 hodin / Brno-Jundrov, restaurace Na Piavě

Nejen metalem živ jest metalista, in concreto já. Občas je dobré ten randál, growling až řev proložit něčím klidnějším a mírnějším, přičemž čas Vánoc je k tomu ta nejlepší příležitost. A tudíž jsem – možná inspirován textem skladby Thrash The Trash od skupiny Arakain, kde se zpívá „Jako vy jste chtěli svý / váš dixieland a rock n’ roll / i náš cíl je vlastní styl / chcem za ním stát a necouvnout“ – navštívil známou sympatickou jundrovskou restauraci Na Piavě, kde v poslední době probíhají zajímavé a jímavé hudební večery, tentokrát večer s tělesem Brno Blues Band v čele s jeho šikovným kapelníkem Danielem Kiktou. A prožil jsem samé krásné věci: trombón na záchodě, medový Jack na stole a BRNO BLUES BAND, tý vole!

Úvodem mne sice trošku zamrzelo, že na čepu nebyl osvěžující pšeničný Fénix (prý jej mají v nabídce jenom přes letní sezónu), ale pan vrchní mi naštěstí náhradou nabídl nefiltrovaný Gambrinus a nefiltrovaný Pilsner Urquell, které jsem ještě nepil, a tak jsem postupně ochutnal oboje. A taky ještě něco jako bonus navíc, to ovšem až o něco později a jako velmi příjemné překvapení ze strany pana kapelníka.img_0454.jpg

Bohužel mne ten večer čekala ještě jedna akce, pro změnu thrash-punková (docela slušný kontrast, né?!?), takže jsem na Piavě zvládl být přítomný pouze po dobu první části představení, nicméně i přes tuto skutečnost jsem měl zážitek pozitivní a intenzivní.

Krátce poté, co jsem se usadil, počnuly k mým uším doléhat nepřeslechnutelné tóny z místopisné oblasti, v níž se na Piavě vyskytují toalety. Ne, nebojte, nejednalo se o smrtelné úpění nešťastníka stiženého chronickou zácpou, ale o libý zvuk dechového nástroje zovaného trombón. I vydal jsem se zvědav směrem tím a ejhle – v těsné blízkosti pisoárů jsem uzřel člena shora zmíněného hudebního tělesa, kterak na WC se svým nástrojem neprovádí tradiční vyprazdňování, ale naopak s jiným svým nástrojem provádí plnění, a sice naplňování útrob trombónu vzduchem. Výsledkem tohoto toaletního, i když jak by řekl písničkár Stan da Kahuda, v prosinci spíše toazimního snažení byly libé zvuky trombónu, sladké chuti bonbónu.

Dechová sekce tvoří podstatnou část orchestru Brno Blues Band, stejně tak ovšem i kytary, klávesy, baskytara bicí a zpěv. (Koneckonců, kdo má bližší zájem, na konci článku je k dispozici kompletní sestava a nástrojové obsazení kapely.) Důsledkem je pak velmi pestrá muzika, a to nejen instrumentálně, ale potažmo i žánrově - blues, jazz, rock n’ roll a podobně - takže při poslechu této kapely nuda rozhodně nehrozí. Z hlediska originality tvorby pak skupina nabízí jak vlastní skladby, tak věci převzaté, a to jednak od jiných tuzemských interpretů (např. Jiří Suchý nebo Petar Introvič a Bluesberry) a především pak od autorů zahraničních, dějinných i soudobých, včetně skladeb lidových, resp. tradicionálů.

V těsném sepětí s legendárními kompozicemi Elvise Presleyho, George Gershwina anebo Jiřího Suchého nevyzněly o nic hůře ani vlastní písně z pera kapelníka Kikty, který díky svým velmi dobrým hudebním základům a skvělému muzikálnímu cítění, ve spojení s milým autorským nadhledem dokáže stvořit skladbu, která na jedné straně sice ve vší důstojnosti ctí základní pravidla prezentovaného žánru, ale na straně druhé je dokáže povznést do svěže moderní kompoziční polohy včetně satiricky kritických textů na aktuální společenská témata.

Konkrétním příkladem může být úvodní song Povstaňte z té špíny anebo skutečný autorský majstrštyk Seš, vole, normální?, v němž takřka „brutální“ kontrast klasických kompozičních postupů, sílu dechové sekce img_0466.jpgnevyjímaje, s běžnou hovorovou češtinou v textu, působí jako fantastický další možný rozměr hudebních postupů v této oblasti.  

Na tomto místě je dále nutné určitě zmínit kupříkladu výrazné Emgeton Blues z debutového elpíčka Bluesberry z roku 1985 anebo lidový Traurmarš z New Orleans, který kapela nachystala premiérově právě pro páteční jundrovský večer.

Jenomže pakliže bych měl hovořit o všech výrazných písních, musel bych prostě vyjmenovat asi úplně všechny - chytře sestavený playlist totiž dává vyniknout opravdu všem zařazeným skladbám, což přítomné publikum oceňovalo výrazným potleskem po skončení každého jednotlivého kusu.

Nicméně svůj interesantní rozměr měla i samotná přestávka, která následovala, protože kapelník Dan Kikta se rozhodl vymyslet další „flák“, a sice na zlatém podnosu několik vzorečků z láhve Jack Daniels Honey, tj. jak známo medové whisečky. Nikdy předtím jsem to ještě nepil, třebaže veškeré lektvary s přítomností včelího produktu mají už předem moje rozměrné sympatie, ale hodně jsem o tom slyšel, a po ochutnání Ti musím dát, Cethy, za pravdu: je to opravdu nebesky báječné pití! Zřejmě budu muset jednu lahvinku přesunout z některé obchodní sítě do ledničky...

Jak jsem již psal, v důsledku další noční akce, na níž jsem předem přislíbil svoji účast a kde jsem rovněž chtěl být účasten, jsem se musel pomalu přesunout na jiné místo, ale když už jsem startoval šalinou směr centrum, stále mi v uších zněl Brno Blues Band.

Jestli to bylo vzpomínkami na první polovinu koncertu, anebo jestli ke mně přes řeku doléhaly skladby z té části druhé, to už vám dnes nepovím. Ale co vám povím, že mi bylo medově.

A jestli to bylo jenom hudbou anebo i medovým Jackem Danielsem, to už vám dnes nepovím... :-)

Ale co vám povím, že to nebyl promarněnej čas. A o to v životě jde.  

Text + foto Dědek.

BRNO BLUES BAND hrál ve složení:

Jan Pikolon.....trubka
Karel Škubal.....klarinet, sax
Pavel Gřunděl.....trombón
Jiří Korvas.....kytara, baskytara
Ladislav Žák.....kytara
Luboš Koumal......bicí
Daniel Kikta.....sólový zpěv, klávesy, baskytara

Výběr z playlistu:

...Klára (D. Kikta), My Way, Renesanční blues (D. Kikta), Instalatér Blues (D. Kikta), Besie’s Blues, Za 100 let, Stranger On The Shore, Blues o chlapech, kytkách a tak, Ruské boogie (D. Kikta), Summertime, Honky Tonky Blues, Antabus Blues (D. Kikta), You Scream Icecreem.
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář