Jdi na obsah Jdi na menu
 


11.09. 2014 - Tom Jegr & Gang - Brno, Rusty Nail Club

OD SPECIÁLU K SPECIÁLU

aneb

BACK IN RUSTY

Report / Tom Jegr & Gang / čtvrtek 11. září 2014, po 20. hodině / Brno, Rusty Nail Club

Můj čtvrteční den začal vydařeným „pijánkem“ s bývalým kolegou v pivnici U sedláka. Pšenicu sice neměli, ale Kvasničák Svijany 13 byl taky výbornej, měl nádhernou pěnu a majestátně klouzal do krku. Byl avizovanej jako speciál, což odpovídá normě, neb speciální piva jsou dle img_2955.jpgvyhlášky č. 335/1997 Sb. od třináctky vejš.

Ta třináctka je možná příznačná. Pavel Řehoř kdysi poslal Ivaně Šimčíkové do její knihy Rockmapa profil kapely Detto, v jehož úvodu se zřelo: „S bývalým spoluhráčem, spoluautorem kámošem Tomášem Jégrem jsme zakládali různý kapely asi od 13 let.“ Tož zas ta třináctka!

A přitom blues je v zásadě o stupeň níž - přece ty pověstný dvanáctky. Jenomže v případě Toma Jegra sousloví „o stupeň níž“ neplatí; v případě Toma Jegra platí sousloví „o stupeň výš“. Jeho muzika je o tak říkajíc o stupínek výš, a přitom si při jejím poslechu jako na stupínku rozhodně nepřipadáte.

Proč? Tom nepoučuje, nevysvětluje, nepřednáší. Tom zpívá a hraje. Zpívá a hraje o všem, co prožil a prožívá nejen on, ale leckdo z nás, zpívá o Žízni s velkým Ž, do níž klidně a zcela „neomaleně“ propašuje riff svých milovaných AC/DC, riff z Back In Black, který se nedávno v hlasování posluchačů rádia BBC 2 umístil v první desítce nejlepších světových rockových riffů všech dob (viz: odkaz).

Tom zpívá o tom, že (ne)ví Kudy kam. Z(a)tracení, bouda, pes. Tmavej a hustej les. A v tom Tomově tmavým a hustým hudebním lese je každej strom (každá skladba) zázrak, každej strom hraje, krásně hraje, a nedá se říct, že tady něco nehraje. Tady totiž hraje úplně všechno.

Všechno? No všechno úplně ne, protože třeba Změna je život se tentokrát nehrála. Ale zase se hrál např. Kainarův Můj kabát, Dofkův Blíženec anebo Řehořovy Prošvihlý lhůty. Ať žije jam s s tímhle světem!

Pepa Trumpeš čepoval v Rusty famózní náchodskou nefiltrovanou jedenáctku, takže jsem mlaskal jak sviňa, protože to je opravdu dóóóst hodně výbornej škopek a navíc za tu cenu. Tohlencto pivo má totiž opravdu svoji cenu.

Rozhodně lepší než Staro...ale zase taková Staro-mládenecká nebo Stará 19, to má dost mladistvej šmrnc. Inu, kterak praví klasik, ne všechno staré je staré.img_3026.jpg

Vychutnával jsem si báječnou pohodičku mého zamilovaného klubíku, žebral o kusovku, protože ač nekuřák, najednou jsem dostal šílenou chuť na cigaretu (a Věra nebyla!), kusovku jsem od dobrého člověka dostal, leč ten mne upozornil, že tady stejně nemůžu kouřit. No jasně – buď v kuřárně nebo venku. Tož si myslím, že jsem dostal docela slušně pokouřit, leč nakonec jsem si v kuřárně i venku velmi dobře zakouřil :-).

Dobrej sound i moja soul, lidičky se docela sešly, hezký baby, na stejdži škaredí chlapi, co chcete víc?

Když už jsem někde nahoře zmínil ty Australany, nemůžu si odpustit doušku, jak mi dřív docela vrtalo hlavou, proč má bluesovej Jegr tolik rád právě AC/DC. Dneska mám pocit, že už tomu začínám aspoň trochu rozumět: Forever (Angus) Young! :-)

Jegr, Maňák, Dofek, Grunwald, to je čtyřlístek, jež zaručuje rozrytí duše, rozrytí srdce, naprosto SPECIÁLNÍ rozrytí VÁS, a ne jak když do Vás ryje „stará“. A ty krásný rýhy, kerý do Vás tenhle Gang vyryje, ty si pak v sobě nosíte vždy a navždy. 

Všichni jsme My a Vy, všichni jsme OstroVy. Back In Black? – Back In Rusty!

Tady Dědek.

P.S.: Kurňa, to byl Fičák!

P.P.S.: Uch, to vlastně trochu předbíhám, panč ve Fičáku hraje Gang „až“ 1. 10. 2014...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář