Jdi na obsah Jdi na menu
 


08.11. 2014 - Radimec & Old Horses + hosté - Brno, Metro Music Bar

RADIMEC, OLD HORSES A DALŠÍ STARÝ KONĚ

aneb

TO JSEM JÁ!

Report / Křest CD: Radimec & Old Horses + hosté: Robert Křesťan, Tom Jegr, Petra Soukalová / sobota 8. listopadu 2014, po 21. h. / Brno, Metro Music Bar

To jsem zase celej já, když jsem jednou opětovně doběhl sám sebe. Lapnuv po skončení koncertu z pódia dva papíry v domnění, že mám tím pádem playlist a nebudu si muset už nic pamatovat, teprve doma po vytažení z kapsy jsem zjistil, že nemám žádný playlist, ale Křesťanův text Dívky ze severu, který mám samozřejmě též doma v bookletu Dylanovek. No tož du teda memorovat, a podle toho to taky bude vypadat. :-)img_3728.jpg

Že Radimec a jeho staří koně křtí v sobotu cédéčko, jsem zjistil úplně náhodou teprve den předtím v Bontonlandu, kde jsem chytře uzmul letáček s listopadovým programem Metro Music Baru. A když jsem si návdavkem přečetl, že se jako hosté představí moji milovaní Robert Křesťan a Tom Jegr, nebylo co řešit („kofolááá, ólalááá!“). Vidět tyhle dva spolu na jedný stejdži, to jsem si fakt nemohl nechat ujít.

Do Metra jsem dorazil krátce po osmé hodině a příjemně mne překvapilo, že bylo velmi slušně plno. Hned při vstupu jsem byl tázán, zdali mám rezervaci, protože všechna místa k sezení jsou totiž obsazená. Odvětil jsem, že mi to nevadí, neb mám stání rád :-).

Čtveřice Radimec & Old Horses jsou kapelou, která hraje rokenrol. Radimec & Old Horses jsou kapelou, která hraje country rock. Radimec & Old Horses jsou kapelou, která hraje blues. Radimec & Old Horses jsou kapelou, která hraje rock. Všechno je tak trochu správně a tak trochu špatně. Ono se to totiž nedá takhle šuplíkovat a dělit, ono je potřeba poslechnout si to „dohromady“ – zkrátka poslechnout si Old Horses.

A tím pádem si poslechnout třeba To jsem já, Za zdí, Nemám důvod dýl tady stát (ale v Metru důvod byl), Nechal jsem se zblbnout anebo pořádně říznýho Juniora. Výhradní autor hudby a textů? Pan lídr Radim Zelina alias Radimec.  A pokud byste chtěli mít nějakou žánrovou ilustraci, mrkněte do galerky na zdařilé logo kapely – dominantní kytara je více než příznačná.

I přišel čas na prvního hosta, a zde se musím omluvit za svůj „vulgární“ titulek „další starý koně“, jelikož na pódiu se zjevila krásná mladá dáma, paní Petra Soukalová. Poprvé jsem ji zaregistroval v duetu s Jaroslavem Albertem Kronkem Důlek na míru; koneckonců, Radimcův spoluhráč Michael Vašíček byl u toho na debutu Albandu též.

Na desce Radimce zpívá paní Petra nádhernou baladu Napůl, zpívá ji naplno, a její magicky křehký zpěv rozezněl i sobotní Metro. Aplaus? Zcela zasloužený, a výkon vpravdě požehnaný.  

Postupem nočního Metra se čas nachýlil k samotnému křtu CD, jehož se ujala jedna z největších osobností tuzemské autorské tvorby – Robert Křesťan z Druhé trávy, dříve též slavný Poutník.

Kotouček byl pokřtěn lahví Plzeňského Prazdroje, aby následně přišel na pódium rovněž jeden z největších moravských blues hard rockerů Tom Jegr (Charlie The Bomber, Gang – právě vyhrál soutěž o předkapelu Slade) a celá šestice si střihla famózní dylanovskou předělávku s Křesťanovým českým textem Dívka ze severu (Girl of the North Country). „Až půjdeš tam, kde není skoro nic“...tak se kemo vyhni brněnskýmu Metru, panč tam bylo v sobotu skoro šecko! :-)

A bylo úchvatné sledovat, jak Mistr Křesťan s pokornou úctou sleduje kytarového mága Jegra, a bylo úchvatné sledovat, jak to všichni sledují, a bylo úchvatné v ono zastavení času sledovat i veškerý následující sled.

Tomáš Jégr se totiž na pódium ještě jednou vrátil, aby si stejně jako na desce střihl instrumentálku Fan Tomas: ou, to je ale vydařená slovní hříčka – fanoušek Tomáš :-). Však taky v bookletu CD je mj. sympatické Radimovo img_3732.jpgpoděkování „Tomovi Jegrovi za inspiraci v oblasti hry na kytaru“.

Žízeň jako odpověď na Žízeň? Ano, Jegr má taky flák s názvem Žízeň. A odpovědí na Tomovu žízeň je Radimcova pecka Žízeň: „Říkal mně Tom, jakže ho trápí hrozná žízeň jako trám / a já jen kývnul, jakože chápu že tu žízeň taky mám.“

Co se týče zpěvu, v Old Horses se Radim Zelina sólově střídá s druhým kytaristou Michalem Pytlukem, pročež se tak střídá vyšší a „něžnější“ Radimcova poloha s nižší a „chlapštější“ polohou Pytlukovou. Basák Michael Vašíček zase střídá basu s kontrabasem a bubeník Pavel Bříza střídá jeden buben činel vedle druhého.

A vlastní autorské písně Old Horses se v sobotu střídaly i s nějakými těmi covery, takže kromě skladatelského umu Páně Zeliny si kdokoli z přítomných mohl vychutnat např. Free Fallin’ Toma Pettyho anebo „eaglesovské“ Take It Easy. Vše přitom podporoval výborný zvuk, na nějž „dohlížel“ i samotný spolumajitel klubu Pavel Řehoř.

Závěrečné přídavky již jen podtrhly spokojenost publika s vydařeným večerem, resp. „vecheerkem“. Brněnští „staří koňové zařehtali“ věru vydatně a v dušičce zůstal pomyslný koblížek radosti. Radimec & Old Horses nepřevrací hudební dějiny a ani to nemaj’ v úmyslu („chtěl jsem hrát jen rock’ n’ roll“). Oni si těch „dějin“ váží a propojují je se současností; ale možná občas převrátí „naruby“ alespoň některý váš večer :-).

„Je za náma štreka a před náma kus / a ta cesta je řeka.“ Co je za Old Horses, ukazuje čerstvě vydané CD. A co je před Old Horses, to se teprve uvidí a uslyší.  

„To jsem já, tahle dlouhá trať / to jsem já a tak říkám – ať.“

Text + foto Dědek.

Tom Jegr & Gang + Radimec & Old Horses (Vánoční koncert Toma Jegra) - čtvrtek 18. prosince 2014 - Brno, Metro Music Bar.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář