Jdi na obsah Jdi na menu
 


06.04. 2016 - Radimec & Old Horses, Tom Jegr & Gang - Brno, Metro Music Bar

STARÁ 19 NA POŠTOVSKÉ 6

aneb

KDYŽ ZAŘEHTAJÍ STAŘÍ KONĚ

Report / Radimec & Old Horses, Tom Jegr & Gang / středa 6. dubna 2016, od 20.30 hodin / Brno, Metro Music Bar

Kdo přišel ve středu asi tak nějak před osmou do brněnského Metra, naskytl se mu historický výjev: Tom Jegr Gang s bubeníkem Pavlem Břízou. Jednalo se sice pouze o zvukovou zkoušku, neboť stálý člen Radim Grünwald dorazil až na poslední chvíli, ale i tak se Vám vybavily staré okamžiky, kdy byl Bříza plnohodnotným členem Gangu. Koneckonců, i dnes s Jégrem nahrává jeho desky, jako například ty dvě poslední, 2015 a Souznění.

Pan Radim Zelina je takovej brněnskej Richard Gere. Nejenomže jako on vypadá, ale spojuje je i to, že oba hrají. Každý sice krapet jinak a hlavně za jiný peníze, ale hrají. A určitě mají oba společné i nespočetné zástupy fanynek, totiž žen. Jestli se mnou img_4843.jpgRadimec po tomhle reportu bude ještě mluvit, to nevím, ale upřímně říkám, že to dnešní psaní mne začíná fest bavit, checht.

Zazdí. Když nebudeš poslušná, tak Tě zazdí, říkávalo se jeptiškám. Jak se ona poslušnost přesně myslela, to přenechám raději historikům, ale je fakt, že jich prý skutečně pár zaživa zazdili. Zato RADIMEC & OLD HORSES to myslí trochu jinak – v Metru svůj set totiž rozpálili songem Za zdí ze své debutové desky, aby pak pokračovali kupříkladu zonkami Deset dní, slovní hříčkou Točky či petardou Nemám důvod dýl tady stát.

Ale on byl důvod dýl v Metru stát, poněvadž dvoj-kombinace Radimec a Jégr je opravdu svěže  životaschopná. U Toček starýho koně Radimce se vždycky dost dobře řehtám, protože to na první poslech zní jako že na Blanensku jsou fakt moc dobrý kočky, což je také dozajista pravda, ale tady jde o točky, divoký točivý silničky třeba pod Novým hradem a tak. No zkrátka docela slušnej silničářskej fórek na slavné téma „Pozor, zákruta!“.

Radimec se ve zpěvu střídal s druhým kytaristou Michalem Pytlukem, na němž je „veselé “ zejména to příjmení, které při troše jazykové fantazie evokuje všechno možné, od výrazu pro snížené intelektuální kvocienty přes zasloužilé recidivisty až po značnou dobu neaktivní šourky. Myslím ovšem, že u Michala ani jedno nehrozí, ha ha - hmm, tak po dnešku se mnou nebude mluvit asi ani Pytluk...

Leč nehrály se jenom věci z debutové placky. Old Horses postupně zařazují další pecky, nemůžu sice napsat, že jsou všechny nové, jelikož Zelina má ten svůj šuplík docela dost plnej (hovořím opravdu jen a jen o šuplíku), a tak jsme ve středu mohli vyslechnout jakousi životní zpověď Desperát a karbaník anebo úplnou koncertní novinku Bylo by.

V Metro Music Baru jako vždy vynikající zvuk dal vyniknout též nějakému tomu coveru, jako byl např. ten od Greenhorns Šest dní na silnici anebo proslavená světová balada, závěrečný tradicionál Rock, Salt And Nails. Kuřáci Radimec a basák Michael Vašíček, známý třeba od Vlasty Redla, zapíchli svoje čoudící cigára do pažeb svých (bas)kytar, z nichž se tak staly pomyslné tovární komíny a člověku nezbývalo nic jiného než si říct, že ti staří koně (anglicky Old Horses) jsou na rock-country muziku fakt docela slušná fabrika.

To TOM JEGR GANG produkuje podstatně električtější muziku, i když na druhou stranu nemohu opomenout, že Jégr loni vydal i akustické CD, to ovšem nebylo na pořadu dne (dočkat bychom se však měli v úterý 31. 5. 2016 na Staré Pekárně).

A dnes, právě oproti nedávnému vystoupení na Staré Pekárně opět pozměněný playlist, začalo se Matou Hari z předposledního kotoučku Je to nebezpečný! a následně nás čekal reprezentativní průřez všemi „gangovskými“ plackami, takže zněl Král bláznů, instrumentálka SRV neboli iniciály Tomovy hudební inspirace, Stevie Ray Vaughana, Kamenka, Zabouchlas mi před nosem, Blíženec, Smíření,img_4864.jpg Operace, Čas pohne skálou, Jdu dolů...

Věcičky z nejnovější desky Tom Jegr Gang 2015 se již právoplatně začlenily do úspěšného Jégrova repertoáru a zejména Kamenka a Zabouchlas mi před nosem se ukazují jako podařené šlágry s nespornými hitovými ambicemi. Fuj, to zní jak terminologie středního proudu, a tady jde přece o poctivej hard blues rock!

Já osobně bych uvítal ještě více písní z fantastického CD Jukebox 2010, určitě bych si opět rád naživo poslechl fláky jako Homeless Blues anebo Mississippi Blues, no vždyť k této posledně jmenované kompozici se Gang v odlišném aranžmá vrátil na CD 2015, kam byly rovněž zařazeny přearanžované, na koncertech taktéž hrané tři songy z debutového kolečka Charlie The Bomber – Láhev s jedem, Nositel řádů a vin a Prošvihlý lhůty.

Jinak vizuálně klasika – šklebící se Radim, stoický Hynek, nevyzpytatelný Přemek a nezkrocený Tom, to je Gang, kterej Vás nikdy nezklame, protože vždy odvede nejpoctivější hudební výkon, ve středečním Metru korunovaný jednou z nejlepších Jégrových písní všech dob, na Staré Pekárně vynechanou a zde rozpálenou Starou 19. Tohle boogie si vždycky fest užiju, hudebně, rytmicky i textově totální paráda, tato kompozice prostě nemá chybu!

Ačkolivěk se lidiček ve středečním Metru mohlo sejít i vícero, atmosféru jsme dokázali udělat hezky divokou, až jsme si vyřvali i přídavek v podobě majestátně melancholického Nedopsaného dopisu. Už ten samotnej název je příšernej, a co teprve celý text! Tomuhle já říkám blues.

Tomáš si sice tentokrát dohromady s Radimcem nezahrál, ale to je myslím jedině důvod přijít příště. Formaci Tom Jegr Gang však nyní čeká renomované vystoupení před maďarskou rockovou legendou Omega v brněnském Sono Centru, takže klukům moc přeju, ať jim to vyjde, i když o tom nemám žádných pochyb, ba naopak si myslím, že Omega bude taková maďarská dívka, co bude mít ve vlasech perlu v podobě našeho brněnskýho „Džegra“. ;-)

S pozdravem „Gyōngyhajú lány!“ se s Vámi z brněnského Metro Music Baru loučí Dědek, jo a abych nezapomněl, fotky dělal tentokrát webmaster Míťas, tož chcete-li, tak si tu galerku užijte.

Dědek, Míťas & METAL-LINE.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář