Jdi na obsah Jdi na menu
 


03.11. 2015 - Planet Monday, Useless, Tom Jegr & Gang - Brno, Metro Music Bar

TAKOVEJ ROCK JEDNOU ZA ŽIVOT?

aneb

DO ROCKU A DO DNA!

Report / Akce Kytarová bomba: Planet Monday, Useless, Tom Jegr & Gang / úterý 3. listopadu 2015, po 20. hodině / Brno, Metro Music Bar

Hmm, tak takovejhle rock potkáte možná jednou za život: kombinaci svých miláčků Chrise Barickmana a Toma Jegra na jednom jevišti jsem zažil poprvé v životě a „rockovýbůhvíkdy“ ještě zažiju.

Nota bene když jsem se před vystoupením samotným v rámci krátkého poklábosení s Chrisem a jeho bubeníkem Markem Ševčíkem dozvěděl, že dnes se koná derniéra skupiny Planet Monday, protože img_3382.jpgčást členů nemá čas a navíc v Barickmanově rodině je přírůstek čerstvé ratolesti, a tudíž se frontman hodlá zodpovědně – alespoň aktuálně - věnovat své family.  

No, já věřím, že se zde patří zdůraznit slůvko „aktuálně“, ježto se domnívám, že takový hudební živel jako Chris bez live music příliš douho nevydrží. Ano, jistě, má rovněž svůj milovaný busking, tj. pouliční hraní, což je taktéž live music, ale já si přece jenom myslím, že i klasický gig je lákadlo, jemuž Chrisova soul dříve či později neodolá.

Konec spekulací – pojďme hrát! PLANET MONDAY to v rámci své derniéry rozpumpovali několika Chrisovými vlastními a několika převzatými skladbami. První byla „vlastenka“ Go Down Moses z EP Bound (2004), aby následovaly celosvětové rockové evergreeny jako beatlesácká Back In The USSR anebo Whole Lotta Rosie od těch Australanů, no jak se jmenují, sapristi, pomožte mi... jó, AC/DC (když já su na ty protinožce fakt blbej!).

Pravda, repertoár velice pestrý (v playlistu vidíte věci jako Crazy In Love od Beyoncé anebo Long Tall Sally z pera Little Richarda), nicméně v podání kapely bylo všechno dobře organicky propojeno, set parádně svěží, grupa hrála jako kdyby měla kšeft za dvě stě tisíc a Chrisův vokál hladil i řezal tak, jak jen to dokáže jemná ženská ruka s ostrými nehty.  

Na další Chrisovu autorskou Even With You Here, tradiční to šlágr prakticky všech jeho vystoupení, jsem musel extaticky popojít dopředu, poněvadž to je zkrátka moje zamilovaná. Užívám si ji každý koncert a užíval jsem si ji samozřejmě i tentokrát, až ze mě mlaďoši, kteří tam byli s mým webmasterem Míťasem, měli cobyžto z pořádnýho Dědka pořádnou prdel. No však počkejte, chuligáni, taky Vám jednou potáhne na padesát!

Rovněž kompozice jako Glass Jar nebo Riverside prokázaly sílu Chrisova hudebního potenciálu a já pevně věřím, že dnešní setkání s tímhle muzikálním živlem nebylo moje poslední. Jasně, Chris, rodina je důležitá, important, ale „ROCKdina“ taky!

Prostřední sestavu zovanou USELESS jsem znal pouze podle názvu.  Taky Brňáci, stejně jako „Planeta“, no dneska byli vlastně všichni Brňáci, včetně Gangu. Bývám už trošku podezřívavý k názvům band končícím anglickým přízviskem „-less“ (též třeba Portless), jež znamená vlastně popření předchozího slovního základu, např. nameless je bezejmenný a Useless – bez užitku, chilližto neužitečný, zbytečný.img_3389.jpg

Tedy název kapely vtipný a odvážný, to se musí nechat. Čistě svým subjektivním pocitem se však obávám, zda se nejedná rovněž o název v daném případě přiléhavý. Ale to bych byl neseriózní, protože Useless jsem slyšel poprvé v životě a to je vždy úplně jiný poslech než ten nastudovaný.

No zkrátka tenhle styl, kytarový rock (kapela se ofiko definuje jako heavy funk-rock machine) mne baví zhruba po dobu tří písní, jinak mi to splývá všechno v jedno, jedna píseň jako druhá, až na samotný závěr mne „probudila“ jakási výraznější balada či co, jenomže název ode mne opravdu nečekejte.   

Tedy jak jistě tušíte, mým vědomostem bude odpovídat i faktografie této stati – rozuměno nebude prakticky žádná. Abych zachránil co se dá, musím zvěstovat, že na koncertě byl přítomen i papaláš! Ano, pan senátor Zdeněk Papoušek, o jehož přítomnosti jsem se dozvěděl právě při produkci Useless.

Škoda jen, že Plzeňské pivovary už nevyrábějí svou silnou značku Senátor, to by bylo onen večer stylové, leč bohužel, a tak z Plzně dorazila pouze klasická Plzeň.   

TOM JEGR & GANG pojal svoje vystoupení vlastně jako generálku na křest dvou CD (nikoli dvojCD, ale vskutku dvou samostatných CD) dne 17. 11. 2015, taktéž zde v Metru, jelikož vlastně polovinu setu představovaly songy z CD Tom Jegr & Gang 2015, za všechny jmenujme Kamenka nebo Zabouchlas mi před nosem.

Já byl po vystoupení vůči kapele trochu kritický, poněvadž tolik písní z dosud nevydaného  alba prostě nemůže normální posluchač vstřebat, jelikož to nemá naposlouchané. Tím nijak nezpochybňuji kvalitu samotných songů, o nich pochyby opravdu nemám, protože Tomáš nikdy nenatočil žádnou sračku, ale pakliže v setu chybí největší hity, je to pro fanouška Dědka takhle napoprvé věru složité.

Dneska už pivopitelně vím, že i řada nových songů budou hity jako prase, ale chce to svůj čas, nic jiného. V tomhle je marketingovým mistrem třeba Aleš Brichta, kterej i když už vydal nové CD „Anebo taky datel“, řekl,img_3412.jpg že na koncertech z něj zatím budou pár měsíců hrát pouze jedinou věc, protože lidi to ještě nemají celý naposlouchaný, a teprve pak bude repertoár novinkově rozšířen.

To je ovšem snad jediná výtka, kterou mohu ke Gangu směřovat, protože jinak mu vytknout prostě není co. Tradiční poctivý výkon, který Vás přivádí vždy zpět a zpět, melancholie a lyrika společně s výbušností Jegrovy kytary i zpěvu, zvláštní nepopsatelná víra v to, co slyšíte, čemu můžete stoprocentně věřit, pakliže tedy pojem „stoprocentní víra“ není cosi jako contradictio in adjecto...  – u Tomovy hudby ne.

Druhou průběžnou půlku jégrovského gigu tvořily starý známý fláky jako třeba bluesovka Staromládenecká anebo charliovský řízek s geniálním Řehořovým textem Prošvihlý lhůty. Jó, ten text je vskutku famózní, je o nás všech, o našich životech, o jamu dohraným s tímhle světem a potažmo vlastně o tom, že kdo váhá chodit na koncerty, jenom navléká korálky na šňůru svých prošvihlých lhůt.

Tak jsem holt v úterý šel do rocku a do dna – do dobrýho rocku a do samýho dna. Kecali jsme a pili, bylo nám všem přítomným fajn (návštěva docela slušná, vyprodáno sice rozhodně nebylo, ale prázdno taky ne), zvuk OK, a tak bylo jasné, že 17. listopadu to při křtu obou nových Jégrových CD bude asi hudební revoluce jak Brno!

Text Dědek, foto Míťas.

Poznámka: vydařený křest už máme samozřejmě taky za sebou a report pilně připravujeme! Máte se doslova na co těšit!

 

BONUS:

Info + foto / Tom Jegr & Gang + kanadská skupina Morre / pátek 18. září 2015 / Brno, Metro Music Bar

Někdy „dávno nedávno“ mi moje kamarádka Cethy napsala: „Ten Tvůj Tom, ten taky hraje pořád!“ Je to sice samozřejmě určitá nadsázka, leč aby tady nebylo „přejégrováno“, tak ze zářijového gigu Gangu, společně s neznámou, leč šikovnou kanadskou rockovou kapelou MORRE, Vám přinášíme pouze tento bonusový fotoreport. Sluší se snad pouze dodat, že v tradičním čtyřčlenném gangu nahradil absentujícího Hynka Maňáka basák Milan Zink. Jo a na samotný závěr fotogalerky, kamarádi od třinácti let Tomáš Jégr a spolumajitel Metra Pavel Řehoř. No byl to holt nádherný večer po všech stránkách, takže vůbec nevadí, když otočíte list ;-)

Text + foto Dědek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Krásný, Dědku, krásný!

(Amneris, 19. 11. 2015 9:42)

Taky mě trochu překvapilo, že jsem skoro nic neznala, ale Tom chtěl asi na křtu představit co nejvíc nevinek. Sama jsem byla zvědavá, co na to řekneš. Jirka mi asi po třech písních povídá: "Miťas se mračí". Kouknu vpravo a opravdu: Dědek tam stojí, fusiska naježené, zamyšlený a vstřebává, on je to holt Bejk a na ty se musí pomálu :-)
Koncert byl super, nové písně - nový vítr, zejména první část mi připadala "osvěžující" (CD zatím nemám, ale tuším název -Včerejší noc- a i na tu country by si jeden zatancoval :-) )
V každém případě jsem ráda, že jsem tuhle lhůtu neprošvihla :-)