Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skupina měsíce/roku - I. ročník (2008) - Duben

2. 5. 2008
Skupina měsíce dubna

Skupinou měsíce dubna se náš web rozhodl vyhlásit kapelu Kreyson, která na apríla vydala své živé DVD + CD natočené na Noci plné hvězd v Třinci roku 2007. Jedná se o vynikající záznam koncertu doplněný mnoha bonusy, který se zcela jednoznačně řadí k tomu nejlepšímu, co kdy z českého metalu vzešlo.

Co se týče vztahu k regionálnímu charakteru našeho webu, jednak byl záznam pořízen na Moravě jako takové, ale ten nejužší vztah je dán skutečností, že program zachycený na zmíněném DVD poprvé zazněl na festivalu v Kuřimi u Brna, a vlastně nejen on, neboť svoji premiéru zde měl i celý znovuzrozený Kreyson.

V souvislosti s vyhlášením Kreysonu skupinou měsíce vám přinášíme i recenzi čerstvě vydaného DVD.  
   

ČAROVNÁ MOC KREYSONU

aneb

VENI, VIDI, DÝVÍDÝ

ObrazekRok vydání: 2008 (rok natočení 2007)
Edice: DVD+CD

Vrcholy DVD:
celý koncertní záznam, a také "klip" Deep In The Night s Doro Pesch 

Propadáky DVD:
žádné

Zajímavosti DVD:
natočeno ještě v "maidenovské" sestavě se třemi kytarami / Honza "Kirk" Běhunek se po svém odchodu "nevešel" na obal / DVD obsahuje též dva hity z období Vitacitu

Hodnocení DVD: 100 %  

Když booklet CD s anglickou verzí Křižáků Crusaders, v ČR v roce 1994, sliboval u příležitosti pátých narozenin skupiny vydání koncertního alba Kreyson Live, a to na nosičích MC - CD - VHS, asi ještě nikdo netušil, že si na něco podobného počkáme ne k pátému, ale takřka k dvacátému (!) výročí Kreysonu.

Trochu nás napnul ještě booklet vynikajícího akustického CD Ládi Křížka s Radkem Krocem Nejde vrátit čas?, který sliboval DVD + CD Kreysonu Live in Třinec pro podzim 2007. Ale to už je dnes jedno. Nyní, s datem křtu 1. dubna 2008 (v běžné fyzické distribuční síti od 18. dubna), je tady debutové DVD (+ CD), a tentokrát to paradoxně apríl fakt není. 

Práce kvapná, málo platná anebo taky kdo si počká, ten se dočká. A čeho že vlastně?

Báječné desetiskladbové videokolekce, jejíž pilíř samozřejmě tvoří první čs. „skoropowermetalová“ deska Anděl na útěku (celkem 7 věcí), doplněná jedním vzorkem z Křížáků, potěšující dvěma hitovkami Vitacitu, a okořeněná bonusy (čítající unikátní duet s Doro Pesch, fotogalerii, dále jakousi záhadou neúplnou diskografii Kreysonu, v níž chybí u Happy Music vydaný Zákon džungle, ale která naopak nepostrádá Křížkovy sólovky, a nehudební reportáž z koncertu Kreysonu coby special guesta Scorpions v Bratislavě).

Kreyson snad svůj comebackový program nemohl otevřít ničím jiným než stejnojmennou úvodní palbou ze své nejslavnější desky. Následující Archa sice za ty léta "ztratila" svůj původní přívlastek, ale naopak získala nové aranžmá, a třebaže na kreysonovském debutu ji považuji za nejslabší kousek, tvořící tak trochu spojovací můstek k méně výrazným Křižákům, tady zní velice velice dobře.

"Judas Priest" v Třinci - a s Láďou Křížkem na pódiu? Proč ne - vždyť svého času byl Křížek ostříhaný právě jako Rob Halford. Možná právě proto rychlý kytarový post-nástup Fade Outu již odedávna připomíná motiv z nejslavnější skladby "džudasů" Breaking The Law, ale to vůbec nevadí, neboť to trvá naštěstí jen chvíli a česká ocel následně řeže stejně dobře jako ta britská...

Ani vitacitovský dvojblok prostě nemohl zklamat: "Královská" vypalovačka a "neodpustitelně" výborná balada, to je vražedná reminiscence na slavná přeslavná léta pražského heavy metalu.

Postupně nastala taktéž nezapomenutelná Čarovná noc, a když zněl přídavek, to už byl na útěku bohužel nejen Anděl, ale i Kreyson. Mezi tím vším ovšem hřměly ještě další účinné pecky Skalp, Upíří láska a Zůstaň na kolenou. 

No tak tedy? - Kreyson na kolenou rozhodně nezůstal. Výborný zvuk  - mastering samozřejmě ve studiu Kreyson, skvělý dynamický střih koncertu, špikovaný unikátními fotkami (schválně si všimněte třeba té Vitacitu s Alešem Brichtou), takže kombinací obojího vám běhá metal po zádech:

-------------
Jak strašně je to dávno...a jak strašně je to právě teď!
-----------------------------

To vše ozdobeno občasnými muzikantskými dvojzáběry, kdy zejména ten s dřívějšími vitacitími osobnostmi Křížkem a Adámkem ve druhé skladbě je prostě rozkošný. K tomu hra světel, fantastické publikum s vlajkami Kreysonu (pod nimiž pluly i krásné děvy) a coby neoficiální bonus fórky, jako např. hned po spuštění Radek Kroc s přesvědčivým výrazem desperáta, posléze radostně vyplazený jazyk "na vestě" neúnavně burácejícího Pradlovského, evidentně dobře bavící se Kirk v detailu kamery s rozkymácenou znuděně nečinnou kytarou při "fejdautu", anebo přímo Křížek kamarádsky před koncem hladící svého kytarového mága Jardu Bartoně.

A vůbec nevadí, že Láďa už na svém kontě prostě těch pár křížků má a že vypadá trochu jak sourozenec Leška Semelky. Zpívá totiž stále naprosto úžasně - abych mu tak trošku vrátil jeho oblíbený přívlastek z koncertu, a Kreysonu to hraje taky - úžasně. Navíc je na hodnoceném kotoučku sympatická celá řada dalších věcí - např. to, že měl Mr. Ian Kreyson odvahu nezařadit sem dva ze svých největších hitů, jež asi nemusím jmenovat, nebo to, že se Laďa Křížek nebojí na bookletu vyznat ze své víry, která není pro heavy metal zrovna typická.

Tou "peckou" na dortu DVD je pak samozřejmě duet s královnou heavy metalu Doro Pesch, která ač zpěvačka či žena, zraje jak moravské víno. "Ochutnejte" sami.
K CD snad jen tolik, že jeho bonus - cover verze Krylovy balady Salome, se mohla rozhodnout mezi říznou podobou metalového ploužáku a rockovou variací podobnější svému originálu. Která možnost se stala realitou, nebudu výslovně prozrazovat, ale vynikajícím zvukem podpořený razantní nástup bicích anebo třeba lkavé kytarové sólo jistě nikoho nezklamou.  

Tečkou za podařeným projektem je výpravný dynamický obal, kdy jistě prominete neúčast Honzy Kirka Běhunka (ať již na fotkách, či přímo v současném Kreysonu), a snad odpustíte sem tam drobný překlep - aspoň se dozvíte, že i upíři občas úpí...

Jak napovídá podtitulek této recenze, Kreyson zkrátka po více než dekádě přišel, viděl a - vynesl eso v podobě DVD. Dalších slov netřeba. Pusťte si Zážitek - pusťte si Kreyson.     
      

Autor: Dědek
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář