Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česku chutná marcipán? - Je to tak!

Při pohledu na aktuální žebříček IFPI (neboli Mezinárodní federace fonografického průmyslu – stav k 31. 7. 2011) se mi chvěje dušička: nejprodávanější deskou v tuzemsku je opět Marcipán z Toleda Roberta Křesťana a Druhé trávy. A za touhle plackou se tyčí takové veličiny, jako je Paul McCartney, Iron Maiden, Depeche Mode, AC/DC, Vladimír Merta anebo Marie Rottrová. 
 

marcipan-z-toleda.jpg

A „vzádějc“ je dokonce i Metallica. Hmm, není to překvapivé, že její album Death Magnetic z roku 2008 je v tento čas na fantastické 6. příčce?  Mno, asi by mi to vrtalo hlavou, ale shodou okolností vím, že tahle řadovka je nyní k dostání za 129 Kč. Něco podobného se „nedávno“ stalo i Arakainu s Apage Satanas, kteréžto album se po deseti letech od vydání – za cenu 99 Kč - vměstnalo do první padesátky nejprodávanějších titulů v ČR. 
 
Za stejnou cenu jako Metalliku dnes dostanete také Guns’n’Roses: Chinese Democracy (též v první padesátce). Koneckonců, už jsme o tom psali v jiném článku našeho webu. 
 
No a co, řekla by možná Jana Kratochvílová (dvacátá sedmá – a jenom o trošku dražší). Byznys funguje v tomto směru docela dobře, neboť za takto snížené ceny si koupí originálku i ti, kteří se doposud spokojili se stažením desky z Internetu. Tudy myslím vede cesta. Když nebudou firmy prodávat alba za šílených cca 300 – 500 Kč, ale právě za oněch cca 130, trh s cédéčky se opět rozhýbe. Vždyť všichni víme, co nastalo, když se rozjel boom trafikových DVD i CD za pakatel. 
 
Výjimka potvrzuje pravidlo: v době Internetu, v době stahování, v době vpravdě elektronické, se novinková řadová deska tuzemského interpreta vyšplhala na první flek i přesto, že stojí 329 Kč. Takže cesta možná vede i jinudy – opravdu umět tvořit a hrát, a umět nahrát skvost. Marcipán z Toleda je v rámci svého žánru takovým klenotem, že cena zkrátka není rozhodující.    
 
Ano, tohle je ta cesta. Není sice značená, a nenajdete ji na mapách, ale naprosto bezpečně Vás dovede k cíli. 
 
Tady Dědek.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář